ZAOL - Álmodd meg a szerelmed nevét!
Az európai kultúrkörben az advent és a karácsony szimbólumai mindenkinek jelentőséggel bírnak, függetlenül attól, hogy valaki hitéletében gazdag, vagy éppen ellenkezőleg. Az advent varázsa és a karácsony ünnepe mindenki számára különleges élményeket tartogat. 2024 adventjének első vasárnapja közeledik, és ez a pillanat új reményeket és várakozást hoz életünkbe.
Ma ünnepélyesen meggyújtjuk az első gyertyát az adventi koszorún, amely már szinte minden otthon elengedhetetlen díszévé vált. Ez a szertartás, a hozzá kapcsolódó hangulat és a gyertyalángok melege varázslatos érzéseket ébreszt bennünk, még ha a hagyományok gyökerei talán nem is mindig világosak számunkra. Az egyházi útmutatók és a népi hagyományok felfedhetik előttünk ennek a szokásnak a mélyebb jelentését és történelmét.
A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia a 2024-es advent időszakára is készített ajánlásokat, amelyek segítségével elmélyíthetjük lelkiségünket és felkészülhetünk a karácsonyi ünnepekre. Érdemes tehát alaposan áttanulmányozni ezeket az iránymutatásokat.
Advent: Az első gyertya lángja a koszorún Ahogy elérkezik az adventi időszak, a sötétségben egy apró fény gyújtja meg szívünket. Az első gyertya, a remény szimbóluma, lágyan ragyog a zöldellő fenyőágak között, jelezve a várakozás és az ünnepi készülődés kezdetét. Minden egyes láng, amelyet meggyújtunk, újabb pillanatokat idéz fel: emlékeket, vágyakat és a közös ünneplés örömét. Az adventi koszorú nem csupán dísz, hanem a szeretet és a család összetartozásának jelképe is. Ahogy a gyertya ég, úgy növekszik bennünk a vágy, hogy megosszuk ezt a különleges időszakot szeretteinkkel, és együtt várjuk a karácsony csodáját.
Eredetileg csupán egyetlen adventi vasárnapot ünnepeltek, de a 7. században Szent Gergely pápa döntése nyomán négyre emelkedett a száma. Később, 1570-ben V. Piusz pápa tette hivatalossá az adventi időszakot a katolikus egyház keretein belül. Az adventi koszorú négy gyertyája a bűnbánat, a hit, a remény és a szeretet szimbolikáját hordozza magában. Az adventi dekorációk sokfélesége lenyűgöző, hiszen a gyertyák és koszorúk különböző színekben és anyagokban tündökölnek, de a lila és rózsaszín gyertyák különös jelentéssel bírnak az örökzöld koszorún.
A magyar néprajzi hagyományok szerint az adventi időszak, különösen András és Katalin napjához kötődően, a házasságkötés elősegítésének ideje is egyben. Ebből a szempontból a hagyományok gazdag palettáját kínálják, hiszen sokan úgy vélték, hogy ebben az időszakban a jövőbeliek kiválasztása különösen kedvező lehet.
A lányok ilyenkor mindig izgalommal várták, hogy valóra váljanak titkos álmaik, és a jövendőbelijük nevét megálmodják. December 4-én a Borbála-ág vágása vált szokássá; ezek az ágak vízbe állítva várták a csodát. Ha a hajtások zöldellni kezdtek, az azt jelentette, hogy a következő évben férjhez mennek. Szent András napját a néphagyomány Disznóölő Szent András néven is emlegette, hiszen ekkor indultak a disznótorok. Ekkor azonban tilos volt a szerdai, pénteki vagy szombati munkálkodás, mert ezek a napok a böjtölés idejének számítottak, és a közösség tiszteletben tartotta a hagyományokat.