Legyünk óvatosak ezekkel a potenciálisan veszélyes ünnepi díszítőelemekkel!

Színesek, illatosak és légúti tüneteket is okozhatnak ezek az ünnepi kellékek!
A gyertyák igazi varázslatot csempésznek otthonainkba, különösen a karácsony közeledtével, amikor egyre gyakrabban gyújtjuk meg őket, hogy fokozzuk az ünnepi hangulatot. Azonban Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász és allergológus szakembere figyelmeztet arra, hogy az illatgyertyák sok esetben hozzájárulhatnak a beltéri levegő minőségének romlásához, és légúti irritációt okozhatnak az érzékenyebbek számára. Érdemes tehát megfontolni, hogy milyen típusú gyertyákat használunk, hogy megőrizzük otthonunk frissességét és egészségünket.
Ha a karácsonyra gondolunk, a mézeskalács, a fahéj, a citrusok és a fenyő megnyugtatóan ismerős illata keveredik egyszerre az orrunkban. Sokak számára azonban az ünnepi illatok nem a meghitt karácsonyi hangulat szimbólumai, hanem kellemetlen tünetek okozói.
Mindannyian átélhettük már azt az örömöt, amikor szeretteinknek illatos gyertyákat ajándékozunk, amelyek nemcsak meleg fényükkel, de kellemes aromáikkal is megtöltik otthonunk légkörét. Mielőtt azonban meggyújtanánk a kanócot, érdemes alaposan szemügyre venni a gyertya összetevőit. Dr. Potecz Györgyi figyelmeztet arra, hogy a karácsonyi gyertyák és lakásillatosítók egyre népszerűbbé válásával a piacon különböző összetevők találhatók: illóolajok, növényi kivonatok és szintetikus anyagok egyaránt. Fontos tehát, hogy tudatosan válasszunk, és ne csak a külső megjelenés, hanem az összetétel alapján is döntést hozzunk.
"Sajnos a nagy karácsonyi rohanásban, az ünnepi hozzávalók beszerzésekor nem feltétlenül tudunk kellő figyelmet szentelni az ünnepi asztalra kerülő gyertyáknak és illatosítóknak. Pedig könnyen előfordulhat, hogy a kosárba dobott, aromaterápiásnak hitt termék többféle olyan szintetikus összetevőt is tartalmaz, amelyekre érzékenyen reagálhat immunrendszerünk"
"Legyen szíves, egyedivé tenni a szöveget!" - kérte Potecz doktornő. A gyertyák folyamatos és hosszan tartó használata zárt térben különösen a hideg hónapokban okozhat gondot, amikor kevesebb friss levegő jut a helyiségekbe, így hozzájárulhat a beltéri levegő minőségének romlásához. Az égés folyamata során számos, az egészségre potenciálisan káros égéstermék (például illékony szerves vegyületek, szén-monoxid, nitrogén-oxid és koromszemcsék) kerülhet a levegőbe. Mindezek ellenére, ha mértékkel és alkalomszerűen használjuk a gyertyákat, általában nincsenek jelentős egészségügyi kockázatok. Fontos megjegyezni, hogy a mesterséges ünnepi illatok és illatkeverékek – mint például a gyertyák, füstölők, karácsonyi illatmécsesek vagy szintetikus aromaolajok – illékony vegyületei irritálhatják a bőrt, a szemet és a légzőrendszert, különösen a rá érzékeny egyéneknél.
Az illatgyertyák használata során számos kellemetlen tünet léphet fel, például szédülés, fejfájás, nyálkahártya-irritáció, légúti panaszok és torokirritáció. Ezek a termékek könnyen könnyezést, tüsszögést vagy orrdugulást okozhatnak, és különösen a már meglévő asztmás tüneteket is súlyosbíthatják. A leggyakoribb allergén anyagok közé tartozik az alfa-pinén, a limonén, a linalool és az eugenol, melyek nemcsak az illatgyertyákban, hanem parfümökben, kozmetikumokban, mosószerekben és légfrissítőkben is megtalálhatók. Azok, akik asztmában, allergiában vagy egyéb légúti megbetegedésekben szenvednek, gyakrabban tapasztalhatják, hogy ezek az illatosított termékek fokozott reakciókat váltanak ki náluk. Különösen figyelembe kell venni, hogy a migrénre hajlamos egyének esetében egy intenzívebb illat akár migrénes rohamot is előidézhet.
Ha valaki légúti problémákkal küzd, például asztmás, vagy azt tapasztalja, hogy a szintetikus illatok (mint például parfümök, légfrissítők vagy illatosítók) allergiaszerű reakciókat váltanak ki nála, érdemes elkerülnie ezeknek a termékeknek a használatát. Az ünnepek közeledtével törekedjünk arra, hogy természetes alapanyagokból készült gyertyákat válasszunk, például méhviaszból vagy szójaviaszból, melyek illóolajokkal vannak illatosítva. A kanóc rendszeres visszavágása segíthet megelőzni a felesleges kormozást. Ha gyújtunk illatgyertyát, ne feledkezzünk meg a gyakori szellőztetésről sem, hogy friss és tiszta levegőt biztosítsunk otthonunkban!
- javasolja dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont szakorvosa.
Forrás: HáziPatika
Nyitóképen: Karácsony varázsa 1938-ban. Forrás: Fortepan / Kölcsey Ferenc Dunakeszi Városi Könyvtár / Petanovits fényképek.