Különleges figyelmet érdemel egy újabb kártevő, amely komoly fenyegetést jelent a magyar repcetermesztésre. Az Agro Napló legfrissebb cikkében bemutatott problémával nemcsak a gazdák, hanem a mezőgazdasági szakemberek is szembesülnek. A cikk részletesen i


A repcét tavasszal különösen a kártevők fenyegetik, akik a meleg idő beköszöntével rendkívül gyorsan szaporodnak és egyre aktívabbá válnak. Különösen fontos hangsúlyt fektetni az ormányosbogarak elleni védekezésre, hiszen lárváik képesek komoly károkat okozni a növény szárában, ami gyengíti annak állapotát. A sikeres növényvédelemhez elengedhetetlen a megfelelő előrejelzés, és a tojásrakás előtt végzett kémiai védekezés kulcsfontosságú lépés a kártevők elleni küzdelemben.

Talán a repce az egyetlen szántóföldi kultúra, melyben a kártevők több problémát okoznak, mint a kórokozók. A sikeres áttelelés után tavasszal az oldalhajtások védelme a legfontosabb. Az átlaghőmérséklet emelkedésével a repce gyors fejlődésnek indul, amivel párhuzamosan a kártevők aktivitása is növekszik. Emellett nem feledkezhetünk meg a fómás levélfoltosság és szárrák betegségről sem. A kórokozó már az ősz folyamán megjelenhet, azonban a kártétel döntő része tavasszal és nyár elején várható - írja a NAK.

Az ormányosok komoly károkat okozhatnak a repce növények szárában. Két különböző faj, a repce szárormányos (Ceutorhynchus pallidactylus) és a nagy repceormányos (Ceutorhynchus napi) azonosítható. Mindkét faj imágó formában telel át, azonban élőhelyük eltérő: a repce szárormányos általában a repcetábla környékén, az avarban található, míg a nagy repceormányos az előző évi repceültetvény talajában vészeli át a zimankót. Az imágók táplálkozásuk során a levelekből szívják el a tápanyagokat, de nem vetik meg a virágokat és a becőket sem. A legnagyobb kárt azonban a lárvák okozzák. A repce szárormányos a tojásait a levélérbe helyezi, és a kikelő lárvák a szárban kezdenek táplálkozni, ami a növény legyengüléséhez és a szár megdőléséhez vezethet. Ezenkívül a becők idő előtt felnyílhatnak. A nagy repceormányos tojásai ezzel szemben közvetlenül a szárban fejlődnek. Kártétele súlyosabb, mint a repce szárormányos esetében, mivel a szár deformálódását és felnyílását is előidézheti. Az ormányosok tehát nemcsak a növények esztétikai megjelenését rontják, hanem komoly gazdasági károkat is okozhatnak a repcetermesztők számára.

A rovarok aktivitása már viszonylag alacsony, 10-14 ºC közötti hőmérsékleten is megfigyelhető, ami azt jelenti, hogy a kedvező időjárási körülmények hatására már megkezdődött az aktív időszakuk, és a következő hetekben várhatóan tovább fog felerősödni. Ezen a területen a hatékony védekezés érdekében elengedhetetlen a pontos előrejelzések figyelembevétele.

A színcsapdák, mint például a sárga tálcsapda vagy a sárga ragacslap, a legelterjedtebb módszerek közé tartoznak a kártevők megfigyelésében. Az előrejelzéshez javasolt a növények szárának alapos átvizsgálása. Fontos, hogy a védekezést a tojásrakás előtt végezzük el, mivel a már a növényekben lévő tojások és lárvák ellen a védekezés hatékonysága jelentősen csökken. A növényvédő szerek alkalmazása előtt érdemes figyelembe venni a későbbiekben szükséges inszekticides védekezést is, hiszen bizonyos készítmények csak korlátozott ideig és meghatározott időpontokban használhatók. A kémiai védekezés során több hatóanyag közül választhatunk, mint például az acetamiprid, cipermetrin, deltametrin, flupiradifuron, eszfenvalerát, etofenprox, gamma-cihalotrin és tau-fluvalinát.

Related posts