Az űrben végzett munka nemcsak izgalmas, hanem pénzügyi szempontból is különleges kihívásokat jelent. De mennyit is keresnek valójában azok az asztronauták, akik a NASA égisze alatt az űr mélyén végzik el feladataikat? A túlóradíjak és a különböző juttatá


A NASA kompenzációs rendszere már régóta nem felel meg a modern elvárásoknak, ami érthetővé teszi, miért okoz frusztrációt, hogy milyen juttatásokra számíthat Sunita Williams és Barry Wilmore. A két űrhajós nyolc hónapot töltött a Nemzetközi Űrállomáson, hazatérésüket pedig a Boeing körüli problémák hátráltatták. Két korábbi NASA-űrhajós is megosztotta véleményét arról, mire számíthat a végre hazaérkező Williams és Wilmore.

A NASA két űrhajósa, Sunita Williams és Barry Wilmore eredetileg egy mindössze nyolcnapos küldetésre indult a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) 2024 júniusában. Küldetésük azonban váratlanul több mint nyolc hónapra nyúlt, miután a Boeing Starliner űrhajó műszaki problémái miatt nem tudtak időben visszatérni a Földre. A NASA nemrég bejelentette, hogy a két űrhajós várhatóan 2025. március 12-én térhet vissza a Földre a SpaceX Crew Dragon űrhajójának fedélzetén. A kérdés viszont adott: milyen kompenzációt kap a két asztronauta a több hónapos csúszásért?

A NASA mérnökei úgy döntöttek, hogy a biztonsági kockázatok miatt nem kockáztatják az űrhajósok visszaszállítását a problémás Starlinerrel, hanem inkább a bevált és megbízhatóbb SpaceX Crew Dragon űrhajót használják majd. A döntés nemcsak a NASA és a Boeing számára okozott fejtörést, hanem az űrhajósok számára is komoly kihívást jelentett, mivel az ISS-en töltött hosszabb időszak fizikai és mentális megpróbáltatásokkal jár.

Az űrhajósok hosszabb ideig tartózkodva a mikrogravitációs környezetben jelentős hatásokat tapasztalnak a testükön. Williams egy interjú során kifejtette, hogy az ISS-en töltött időszaka alatt nem volt lehetősége olyan megszokott, hétköznapi tevékenységekre, mint például

Ezek a körülmények hosszú távon izom- és csontvesztést idézhetnek elő, ezért a visszatérésüket követően alapos rehabilitációra lesz szükségük, hogy újra alkalmazkodjanak a Föld gravitációs hatásaihoz.

Egy dolláros túlóradíj az űrben

A hosszabbított küldetések kapcsán felmerült a kérdés, hogy a NASA miként kompenzálja az űrhajósokat az eltöltött plusz időért. Cady Coleman, a NASA korábbi űrhajósa részletesen kifejtette, hogy az űrhajósok javadalmazása nem a küldetés hosszától függ, hanem egy állandó, fix bér alapján történik, amelyet a katonai vagy civil besorolás határoz meg. Továbbá, napi juttatásban is részesülnek, amely segít fedezni az esetleges többletköltségeiket.

Egy korábbi NASA-űrhajós, aki névtelenül osztotta meg gondolatait, elárulta, hogy Sunita Williams csupán 1 dollárt fog kapni a hosszabbított küldetése alatt végzett túlóráért. Ez a szimbolikus összeg jól tükrözi, hogy az űrhajósok munkáját nem pénzügyi szempontok alapján ítélik meg, hanem az emberiségért végzett szolgálatként tekintenek rájuk - olvasható az Economic Times cikkében.

Related posts