A magas infláció továbbra is folyamatosan jelen van | ma7.sk


Szlovákiában, az egységes európai módszertan figyelembevételével, 2025 áprilisában az inflációs tendencia éves szinten, de egyre lassuló ütemben emelkedett. Az árak éves összehasonlításban 3,9%-kal nőttek, míg havi viszonylatban csupán 0,1%-os növekedést regisztráltak. Érdemes megjegyezni, hogy az éves harmonizált inflációs ráta egy kicsit magasabb volt a nemzeti módszertan alapján kalkulált 3,7%-os értéknél.

A havi változásokat tekintve az árak 12 kategóriából 8-ban emelkedtek. A legnagyobb hatással az éttermek és szállodák (0,6%-os drágulás), valamint a lakhatás és energia (0,3%-os emelkedés) voltak. Ezzel szemben három kategóriában árcsökkenés történt, leginkább az alkoholos italok és dohánytermékek esetében, ahol az árak 1,3%-kal csökkentek.

Az éves adatok alapján a 12 vizsgált kategóriából 11-ben emelkedtek az árak, a legnagyobb növekedést az oktatás területén tapasztaltuk, ahol a növekedés elérte a 10,2%-ot. Az egészségügyben 1,8%-os emelkedés volt megfigyelhető. Ezzel szemben a közlekedés szektorban 1,6%-os csökkenés történt, ami egyedülálló jelenségnek számít a többi kategória között.

A harmonizált fogyasztóiár-index (HICP) alapján számított éves átlagos infláció az elmúlt 12 hónap során (2024. május és 2025. április között az előző év azonos időszakához viszonyítva) 3,4% volt.

Az infláció üteme csökkent ugyan az előző hónapokhoz képest, de az árak továbbra is emelkednek - csak éppen lassabban. Ez különösen fontos üzenet a háztartások számára, akik az elmúlt két év alatt jelentős vásárlóerő-veszteséget szenvedtek el.

A lassuló infláció számukra megkönnyebbülés, de nem megoldás: az élelmiszer, a lakhatás, vagy épp az oktatás területén továbbra is emelkednek az árak, sőt, utóbbi területen 10 százalékot meghaladó éves drágulás is tapasztalható.

A gazdaságpolitika szempontjából ez az adat bizonyos mozgásteret is jelent. Ez ösztönözheti a hitelezést, a lakossági beruházásokat, és közvetve akár a gazdasági növekedést is. Ugyanakkor a jegybank továbbra is óvatos kell maradjon, hiszen a nemzetközi energia- és nyersanyagpiacok továbbra is kiszámíthatatlanok, és bármikor újra felfelé nyomhatják az árakat.

Ami igazán kézzelfoghatóvá teszi ezt az inflációs szintet, az a társadalmi következmények hatása. Míg egyes szektorok - például az éttermek, szállodák vagy oktatási intézmények - viszonylag könnyen át tudják hárítani a megnövekedett költségeiket a vásárlókra, addig más területeken, mint az egészségügy vagy a közlekedés, az árak inkább csökkennek vagy stagnálnak.

Ez a rétegzett infláció különböző mértékben érinti a lakosság eltérő csoportjait, és könnyen felélesztheti azokat a bérfeszültségeket, amelyek a pandémia után átmenetileg eltűntek. A munkavállalók jogosan vethetik fel a kérdést, hogy vajon a keresetük képes-e lépést tartani az emelkedő árakkal.

Related posts