Líbiai tömegsírokban több tucat migráns holttestére leltek, ami újabb szomorú bizonyítéka a migrációval kapcsolatos tragédiáknak. A helyszínen felfedezett áldozatok sorsa rávilágít a menekülés kényszerére és a veszélyes útra vállalkozó emberek szenvedései


A líbiai főügyész Facebook-oldalán hozta nyilvánosságra, hogy legalább 28 migráns holttestét emelték ki egy tömegsírból a sivatagban, az ország délkeleti részén, a Tripolitól mintegy 1712 kilométerre fekvő Kufra városától északra, miközben 76 migránst szabadítottak ki egy bűnszervezet fogságából.

"Az embercsempész banda tagjai szándékosan megfosztották az illegális bevándorlókat szabadságuktól, kínzásoknak, kegyetlen, megalázó és embertelen bánásmódnak vetették alá őket" - írta bejegyzésében a főügyész. Hozzátette, hogy a hatóságok megkezdték a törvényszéki szakértői vizsgálatot és a túlélők vallomásainak felvételét. A tömegsír feltárása még folyamatban van.

A túlélők elmondása szerint akár 70 holttest is lehet a sírban. A főügyész közölte, hogy eddig három gyanúsítottat vettek őrizetbe: egy líbiait és két külföldi állampolgárt. Helyi tisztségviselők közlése szerint Kufra város egyik farmján pénteken is találtak egy tömegsírt 19 holttesttel. A hatóságok képeket tettek közzé Facebook-oldalukon, amelyeken a rendőrök és az orvosok homokban ásva találtak takarókba csavart holttesteket.

Egy helyi jótékonysági szervezet, amely a kelet- és dél-líbiai bevándorlók megsegítésére specializálódott, aggasztó híreket közölt: a nemrégiben felfedezett tömegsírban fekvő áldozatok közül többet valószínűleg kivégeztek. Csütörtökön a hatóságok 19 holttestet találtak Váhát tartomány Dzsikharra térségében található tömegsírban. Líbia sajnos a fegyveres konfliktusok és a szegénység elől menekülő migránsok egyik legfőbb tranzitútvonala Európa felé, ahol egyre gyakoribb, hogy illegális bevándorlók maradványaira bukkannak, akik tömegsírokban végzik.

A jogvédő szervezetek és az ENSZ ügynökségei már évek óta részletesen dokumentálják a líbiai migránsokkal szembeni szisztematikus visszaéléseket. Ezek a visszaélések közé tartozik a kényszermunka, a verés, a nemi erőszak és a kínzás. A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy az embercsempészek gyakran próbálnak még több pénzt kicsikarni a menekülők családjaitól, mielőtt a veszélyes Földközi-tengeri útra bocsátanák őket, ahol rosszul felszerelt gumicsónakokban és egyéb életveszélyes járművekben próbálnak eljutni Európába. Azok az illegális bevándorlók, akiket letartóztatnak és visszatoloncolnak Líbiába – köztük nők és gyermekek – a kormány által fenntartott központokba kerülnek, ahol jogvédő szervezetek és az ENSZ jelentései szerint gyakran bántalmazzák, kínozzák és megerőszakolják őket.

Related posts