Több ezer forintot spóroltunk meg - elindultunk egy szlovákiai bevásárlókörútra.


A szlovákiai Komárom diszkontáruházaiban még a húsvét előtti vásárlási roham idején is tömegek jelentek meg magyar rendszámú autókkal, sokan Budapestről szervezett út keretében érkeztek. Bevásárlókörutunkon kiderült: a legtöbb termék - különösen az árrésstopos árukon kívül - olcsóbb a határ túloldalán, így az út benzinköltséggel együtt is megérheti.

Húsvét előtt ellátogattunk a szlovákiai Komáromba (Komarno), hogy egy izgalmas kísérlet keretében összehasonlítsuk a határ két oldalán található árucikkek árait. Sokan élnek azzal a lehetőséggel, hogy átugranak a határon, hogy kedvezőbb árakon vásároljanak, de vajon mennyit is spórolhatnak valójában? Már a kutatásunk előtt is sejtettük, hogy a különbségek jelentősek lehetnek. A helyzetet tovább fokozza, hogy nem csupán tematikus "szlovákiai bevásárlás" Facebook-csoportok buzdítják a magyarokat az olcsóbb beszerzési lehetőségek keresésére, hanem már célzott carsharing bevásárlótúrák is indulnak Budapestről a határon túli diszkontáruházak irányába. Kíváncsian vártuk, hogy mit tapasztalunk a helyszínen!

Felvállalva a körülbelül hétezer forintos benzinköltséget, és szembeszállva a száj- és körömfájás-járvány miatt esetlegesen életbe lépő állategészségügyi intézkedésekkel, nekivágtunk egy oda-vissza közel 200 kilométeres autóútnak, hogy felfedezzük a szlovákiai diszkontok kedvező árait.

Még a budapesti áruházi zsúfoltsághoz szokott vásárlót is meglepte, mekkora tömeg volt a komáromi Kauflandban. A parkoló teljesen megtelt, minden harmadik-negyedik autón magyar rendszám volt. Az újonnan érkezőknek percekig kellett várniuk, mire felszabadult egy-egy hely, de a forgalom ennek ellenére zavartalan maradt, és bevásárlókocsiból is jutott mindenkinek. Odabent is ember ember hátán, főként idősebb vásárlók hajolnak a kocsik fölé, gyakran csak centikre kerülik el egymást - mégis békés, nyugodt hangulatban. Az eligazodást az is segíti, hogy nemcsak a vásárlók, hanem az eladók többsége is magyarul beszél, szlovák szót alig hallani. Könnyű felismerni a határon túlról érkezőket: telefonon számolják át az árakat, hogy vajon valóban jobban járnak-e az adott akcióval, mint otthon.

Az árcédulák és a választék azonnal magyarázza, miért ekkora a tömeg. A 30 magyarországi árréssapkás terméket leszámítva, a szlovákiai élelmiszer fogyasztói árak jelentős része, pár kivétellel, már az áfa-különbség miatt is - kisebb-nagyobb mértékben - olcsóbb a magyarnál.

A komáromi diszkontok termékkínálatát elemezve azt észleltük, hogy különösen az árréssapkás tojás, a baromfihús, a sertéshús, valamint a liszt, cukor és növényolaj esetében a hazai árak kedvezőbbek. Érdemes megjegyezni, hogy a tej ára ebben a tekintetben határesetet képvisel.

Bár az 1,5 százalékos zsírtartalmú ESL tehéntej is árrésstopos, így a GVH Árfigyelő szerint az egy literes 1,5 százalékos zsírtartalmú Pilos Friss Tej itthon, a Lidlben 342 forint, a diszkontlánc szlovákiai áruházában 0,8 euró, azaz jelenlegi árfolyamon 326 forint volt húsvét előtt. Ugyanakkor az egy literes 1,5 zsírszázalékos ESL Kaufland saját márkás PET palackos tej 0,89 euró, azaz 363,12 forint, azaz a magyarországinál többe került.

A diszkontlánc kínálatában a ZLT Maslo nevű, 250 grammos vaj ára 2,3 euró, ami körülbelül 938 forintnak felel meg. Ezzel szemben a Lidlben a hasonló méretű Pilos vaj mindössze 919 forintért kapható, így nem igazán éri meg a ZLT vásárlása. A sajtok terén is érdekes a helyzet: az árstop alatt lévő trappista sajtok közül a Szentkúti félzsíros trappista a legkedvezőbb áron érhető el, hiszen az Árfigyelő adatai szerint a Tescóban kilónként 2032 forintot kérnek érte.

A húsfélék esetében nem tapasztaltunk jelentős árelőnyt a szlovákiai diszkontokban a magyarországi árakhoz képest. Egy kiló csont nélküli, akciós pultos sertéscomb vagy sertésoldalas Szlovákiában átszámítva 1424 forintba került. Ezzel szemben a hazai Tescóban a pultos sertéscomb ára az ünnep előtt 1539 forint volt, az Árfigyelő adatai szerint pedig a legtöbb versenytárs 1625 és 1789 forint közötti áron kínálta ugyanezt.

A kész saláta nemcsak ünnepi alkalmakra kedvelt választás, és a szlovákiai boltokban ebből a termékkörből is bőségesebb és kedvezőbb árú kínálattal találkoztunk. Nemcsak az előre csomagolt, hanem a pultnál kimért saláták között is olcsóbbak és vonzóbbak a lehetőségek - különösen igaz ez az akciós párizsi salátákra. A Kauflandban például egy 200 grammos adag 0,73 euróba, vagyis 298 forintba került, míg a hazai Tesco hasonló terméke, 150 grammos kiszerelésben, 399 forintba.

A péksütemények és kenyérfélék világában a szlovákiai árak jelentős előnyt mutatnak, de tapasztalataink alapján nem csupán az árak, hanem a minőség is a határon túli választék mellett szól. Például egyetlen Kaiserka császárzsemle mindössze tíz centbe, azaz 41 forintba kerül, míg itthon még a legegyszerűbb vizes zsemléért is minimum 48 forintot kell kiadnunk.

A szeszes italok világában, főként a borok terén, nem igazán észleltünk számottevő árelőnyt Szlovákiában. Ugyanakkor voltak kivételek: például egy 0,7 literes vodka palack ára alig haladta meg a háromezer forintot, ami a magyar piacon már kedvező ajánlatnak számít.

A dohányosok számára vonzó lehet a határ másik oldalán történő vásárlás: a G7 korábbi elemzése alapján Szlovákiában egy doboz cigaretta akár 500-600 forinttal is olcsóbb lehet, mint itthon, Magyarországon. Ha ezt figyelembe vesszük, már 12-15 doboz beszerzésével könnyen visszahozhatjuk a Budapest és Komárom közötti, körülbelül 200 kilométeres út üzemanyagköltségét.

Hab a tortán, hogy a szlovákiai diszkontláncokban - például a Billában vagy a Kauflandban - nemcsak nagyobb, akár 50 százalékos akciókkal találkozhatunk, hanem az ott kiváltott törzsvásárlói kártyákkal további, termékenként eltérő, de jellemzően még kedvezőbb árakat is el lehet érni.

Related posts