Az értékesítők titokban másodállást vállalhatnak.


A Gartner friss jelentése rámutat, hogy az MI-alapú automatizálás már érezhetően átalakította a munkaerőpiac dinamikáját.

A piackutató előrejelzése szerint 2028-ra az értékesítési területen dolgozó munkatársak körülbelül egytizede akár több foglalkozást is elláthat úgy, hogy mindez a munkáltató számára észrevétlen marad.

Az értékesítők már a jelenlegi helyzetben is hatékonyan képesek kezelni idejüket, valamint új munkalehetőségek után kutatni. A legfrissebb megállapítások egy 2024 szeptemberében lebonyolított kutatás eredményein alapulnak, amely során körülbelül 3500 munkavállalót kérdeztek meg világszerte.

A kutatás eredményei szerint az értékesítési szakemberek 41%-a bevallotta, hogy az új mesterséges intelligencia alapú eszközök jelentős mértékben automatizálták a rutin és manuális feladatokat, ami hozzájárult a munkaterhelésük csökkentéséhez.

Az értékesítési területen az automatizálás potenciálisan csökkentheti a munkavállalók elkötelezettségét. A Gartner arra is figyelmeztet, hogy a vállalkozások a kulcsfontosságú értékesítési tehetségek elvesztését kockáztatják, ha nem vezetnek be stratégiákat a motiváció fenntartására és az elköteleződés elvesztésének megelőzésére.

Az értékesítési vezetők (CSO) számára elengedhetetlen, hogy felismerjék: a legjobban teljesítő munkatársaik közül többen már nem érzik magukat elkötelezettnek. Alyssa Cruz, a Gartner értékesítési gyakorlatának vezető elemzője hangsúlyozta, hogy a vezetőknek proaktívan kell új ösztönző rendszereket kialakítaniuk, még mielőtt az értékesítők elkötelezettsége csökkenne, és a tehetséges munkavállalók elhagynák a vállalatot.

Cruz véleménye szerint a javadalmazási rendszerek felülvizsgálatának érdemes a jutalékplafonok körüli területekkel kezdeni, hogy az alkalmazottak folyamatosan értékeljék és lássák a szerepük fontosságát. Ahogy a mesterséges intelligencia átalakítja a munkafolyamatokat, a cégeknek is módosítaniuk kell munkaerő-stratégiáikat, miközben az automatizálás révén a hatékonyságot is fokozzák.

Az MI integrálása nemcsak a foglalkoztatási trendekre gyakorol jelentős hatást, hanem az ügyfelek elkötelezettségét is mélyen befolyásolja.

A Gartner előrejelzése alapján 2029-re a Fortune 500-listán található értékesítési vállalatok negyede olyan vevőorientált tartalmakat fog kialakítani, amelyek kifejezetten neurodivergens ügyfelek igényeire szabottak.

Ez a szegmens a becslések alapján a B2B vásárlói csoportok körülbelül 20 százalékát képviseli. Emellett gyakran szembesülnek olyan kihívásokkal, amelyeket a hagyományos értékesítési anyagok nem képesek kezelni, mivel ezek figyelmen kívül hagyják a kognitív és érzékszervi feldolgozási igényeket.

A jelentés kiemeli: befogadó tartalmi stratégiák hiányában ez a döntéshozók egy jelentős szegmensének elidegenedését kockáztatják.

Ahogy a neurodiverzitás iránti érzékenység egyre inkább teret hódít, a vásárlók egyre inkább azokat a cégeket részesítik előnyben, amelyek az értékesítési és marketingfolyamatok során prioritásként kezelik a hozzáférhetőséget. Azok a vállalatok, amelyek nem képesek alkalmazkodni ehhez a változó igényhez, könnyen lemaradhatnak a versenyben.

Számos friss kutatás támasztja alá a Gartner által tett megállapításokat, amelyek az mesterséges intelligencia munkaerőre gyakorolt egyre növekvő hatását vizsgálják.

A McKinsey & Company 2025. januári jelentéséből kiderül, hogy bár az MI bevezetése egyre gyorsul, a vállalatoknak csupán egy százaléka tartja magát teljesen érettnek a bevezetésére.

A munkaerő transzformációja a Wiley január végén közzétett, Workplace Intelligence jelentéséből is kitűnik. A tanulmány szerint a munkavállalók 36 százaléka az MI által vezérelt munkaerő-összehangolást tartja a legnagyobb kihívásnak. A dolgozók 35 százaléka pedig a képzettségi szint emelését nevezte meg kritikus problémaként. A PwC idei előrejelzése szerint a technológiai vezetők 49 százaléka már teljes mértékben integrálta az MI-t az alapvető üzleti stratégiákba.

Related posts