A kutatók hangot adtak elégedetlenségüknek: előterjesztették a kutatóhálózat átalakítására vonatkozó terveiket.


Az iskolakezdés izgalmas, de egyben kihívásokkal teli időszak is: Íme 7+1 praktikus tanács, amelyek segítenek zökkenőmentesen visszaállni a szeptemberi rutinra!

Kedd este egy fontos lépést tettek az Országgyűlésben, amikor benyújtották a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat átalakításáról szóló javaslatot. Az Akadémiai Dolgozók Fóruma (ADF) a Facebookon fejezte ki álláspontját az üggyel kapcsolatban, amelyben részletesen kifejtették nézeteiket és aggályaikat.

Sajnálatosnak ítéli, hogy Hankó Balázs és Semjén Zsolt anélkül terjesztette elő a kutatóhálózat átfogó átalakítását célzó törvényjavaslatot, hogy előzetesen konzultált volna a kutatókkal a javasolt szövegről.

A múlt hét csütörtökén zajlott megbeszélés során a törvényjavaslatot az érintett kutatóközpontok főigazgatóival vitatták meg. Az ADF már korábban hangsúlyozta, hogy a főigazgatók testülete, a hatályos jogszabályok fényében, nem rendelkezik döntési jogkörrel az új szabályozás ügyében. Emellett a benyújtott törvénytervezet sem biztosít hatáskört a kutatóközpontok és intézetek vezetőinek.

"Régóta hangoztatott határozott álláspontunk az, hogy egyedül a kormány tehet a magyar felsőoktatást és kutatást sújtó katasztrófáról, és ahelyett, hogy a károk enyhítése érdekében mindent megtenne, inkább tovább ront a helyzeten azzal, hogy a kutatóhálózatot is a KEKVA törvény mintájára akarja szabályozni."

Az ADF bejegyzésében megjelenik az a követelés, hogy új törvények elfogadása a kutatóhálózat kapcsán csakis akkor történjen meg, amikor az Európai Unió ismételten elindítja az Erasmus és Horizon programok támogatásának folyósítását.

Valamint azt is el akarják érni, hogy "a kutatóhálózat dolgozói részt vehessenek minden lényegi átalakításról hozott döntésben, és valódi képviselettel rendelkezzenek az irányító és felügyelő szervekben."

Related posts