Ételintoleranciával kapcsolatos gyanúja van? Ne siessen a diéta bevezetésével, mielőtt alapos vizsgálatokon esne át!
Mit tehetünk ellene, és pontosan mi az, amit nem szabad fogyasztanunk? A szakorvos elmondja.
A gyomorégés kellemetlen, akár éles fájdalom, ami legtöbbször evés vagy ivás után jelentkezik, és bizonyos testhelyzetekben rosszabbodik. A tünetek általában evés, ivás után vagy éjjel jelentkeznek, és fekvő helyzetben vagy előrehajláskor erősödnek. Egyes esetekben nehezen elkülöníthető a mellkasi fájdalmaktól, ezért is igényel odafigyelést.
A gyomorégés kellemetlen tüneteire számos házi gyógymód kínálhat enyhülést. Például a gyömbértea, amely nemcsak ízletes, hanem gyulladáscsökkentő hatásáról is ismert. Emellett a dinnyelé frissítő hatása és hidratáló tulajdonságai révén szintén segíthet a gyomor megnyugtatásában. A mályvacukor forrázata pedig egy különleges, édes élmény, amely a gyomor védelmét szolgálja. Ezek a természetes megoldások remek alternatívák lehetnek az égő érzés, a kellemetlen szájíz, a hányinger vagy az állandó böfögés enyhítésére.
Ezek a természetes összetevők gyulladáscsökkentő és savlekötő hatásukkal tűnnek ki, elősegítve a gyulladások mérséklését, a savasság csökkentését, valamint a gyomornyálkahártya védelmét.
Bár nem helyettesíthetik az orvosi kezelést, az otthoni gyógymódok jó lehetőséget jelentenek a gyomorégés okozta kellemetlenségek ellen, és kiegészíthetik az orvosa által javasolt kezelést.
Dr. Németh Alíz, a Budai Allergiaközpont tapasztalt gasztroenterológusa és hepatológusa, megosztotta velünk, hogyan kezelhetjük a gyomorégés problémáját.
Dr. Németh Alíz így fogalmaz: "A puffadás, gyomorégés, hasmenés, székrekedés, felfúvódás és hányinger a leggyakoribb panaszok közé tartozik, és sokan sajnos hetek vagy akár hónapok óta szenvednek ezektől a tünetektől, mire orvoshoz fordulnak, és sikerül az okokat pontosan meghatározni. Ilyen esetekben elengedhetetlen a beteg részletes kikérdezése, a kórtörténet alapos feltérképezése, amely magában foglalja a rendszeresen szedett gyógyszereket, a napi rutint, valamint a családi anamnézist is. Ezt követően a megosztott információk alapján végezzük el a szükséges vizsgálatokat."
A hasi panaszokkal küzdők számára a leggyakoribb ajánlás az életmódunk átalakítása. Fontos, hogy figyeljünk az étkezési szokásainkra, rendszeresen mozgjunk, és gondoskodjunk a megfelelő napi folyadék- és rostbevitelről. Azonban sokan, még a legnagyobb igyekezet ellenére is, kénytelenek elviselni a zavaró tüneteket. E miatt sokan szégyenkeznek, és gyakran elkerülik a társasági eseményeket, vagy a munkahelyükön is kényelmetlenül érzik magukat a váratlan puffadás vagy hasmenés miatt.
A gyomor- és bélrendszert érintő tünetek, amelyekről szó van, gyakran előfordulnak irritábilis bél szindróma (IBS) esetén is, így ezt a lehetőséget alaposan meg kell fontolni. Az öt felnőttből egyet érintő szindróma egy hullámzó lefolyású, krónikus jelenség, amelynek pontos kiváltó okai még nem tisztázottak. A kialakulásában fontos szerepet játszanak a stresszes helyzetek, a mozgáshiány, valamint a táplálkozási szokások is.
Erőteljes bélrendszeri panaszokat okozó inger lehet bizonyos élelmiszerek fogyasztása is, ezért, ha a betegnek panaszai vannak, érdemes gondolni az intolerancia lehetőségére is. Dr. Németh Alíz elmondta, hogy sokak számára okoz gondot például a tejcukor (laktóz intolerancia) vagy a gyümölcscukor (fruktóz intolerancia) lebontása, de a hisztamin intolerancia is okozhat ilyen tüneteket.
Továbbá, bizonyos ételekkel szemben érzékenység is kialakulhat, amit ételintoleranciának nevezünk. Az ételintolerancia diagnosztizálására IgG alapú multiplex intoleranciateszt áll rendelkezésre. Az eredmények tükrében ajánlott lehet egyes élelmiszerek elkerülése a kellemetlen tünetek megelőzése érdekében.
Az ételallergia előfordulása 3-10% világszerte, a felnőttek körében. Ezzel szemben az ételintoleranciában érintett felnőttek aránya 20%-ra tehető, ám a valós szám a diagnosztizálatlan betegek miatt vélhetően ennél is magasabb.
A Journal of International Medical Research című folyóiratban publikált kutatás az ételintolerancia hatását elemezte 77 hasmenéssel küzdő irritábilis bél szindrómás beteg és egy 26 fős kontrollcsoport körében. Az élelmiszer-specifikus IgG antitesteket 39 betegben és 4 kontrollszemélyben találták meg. A problémás ételeket a résztvevők négy héten keresztül mellőzték. Ezt követően a legtöbb résztvevő tünetei jelentős javulást mutattak. A tizenkét hetes időszak végén az élelmiszerek kizárásával végzett diéták a hasi fájdalom, a puffadás mértéke és gyakorisága, a hasmenés előfordulása, a haspuffadás és a széklet formája tekintetében is szembetűnő eredményeket hoztak, összehasonlítva a kezdeti állapottal.
Dr. Németh Alíz hangsúlyozza, hogy gyakori hasi panaszok esetén ne diétázni kezdjünk, hanem forduljunk orvoshoz. A kivizsgálás nélkül kezdett diéta miatt pedig a később elvégzett vizsgálatok sem adnak megbízható eredményt. A háttérben pedig olyan kiváltó ok is állhat, például a kontaminált vékonybél szindróma (SIBO), ami gyógyszeres kezelést igényel. Ha pedig valóban a diéta jelenti a problémánkra a megoldást, akkor a felesleges étrendi megszorítások érdekében is javasolt meghatározni, hogy pontosan mi az, amit nem szabad fogyasztanunk.