Tejpánik: a minőségellenőrzés kora véget ért, és most már rejtély, hogy valójában mi rejlik a poharakban.

Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósága (FDA) egy kulcsfontosságú szerv, amely felelős az élelmiszerek, gyógyszerek, biológiai termékek és orvosi eszközök biztonságának és hatékonyságának ellenőrzéséért. Célja, hogy megvédje a közpublic health-t, és biztosítsa, hogy a piacon elérhető termékek megfeleljenek a szigorú minőségi követelményeknek. Az FDA szerepe kiemelkedően fontos az innováció elősegítésében is, hiszen támogatja az új gyógyszerek és kezelések fejlesztését, miközben figyelemmel kíséri a már meglévő termékek hatásait és biztonságosságát.
felfüggeszti az Egyesült Államokban a folyékony tej és más tejtermékek tesztelésére vonatkozó minőségellenőrzési programját,
mivel élelmiszer-biztonsági és táplálkozási részlegének kapacitása csökkent - derül ki egy, a Reuters által látott belső e-mailből.
A felfüggesztés újabb zavart jelent az ország élelmiszer-biztonsági programjaiban, miután az Egészségügyi és Humánszolgáltatások Minisztériumának (amelyhez az FDA is tartozik) 20 ezer alkalmazottját elbocsátották vagy távozott Donald Trump elnök azon törekvése részeként, hogy csökkentse a szövetségi munkaerőt.
Az FDA ebben a hónapban szintén fontos bejelentésekkel rukkolt elő.
felfüggesztette azokat a meglévő és fejlesztés alatt álló programokat, amelyek biztosították a madárinfluenza pontos kimutatását tejben és sajtban,
valamint olyan kórokozók, mint például a Cyclospora nevű parazita, más élelmiszerekben.
Hétfőtől kezdődően felfüggesztik az ügynökség Grade "A" nyers tejre és késztermékekre vonatkozó szakmai vizsgálati programját – derült ki az FDA Tejbiztonsági Osztályának a hálózati laboratóriumokhoz intézett e-mailjéből. A Grade "A" tej, amely a folyékony tej kategóriájába tartozik, a legszigorúbb higiéniai normáknak felel meg.
A tesztelési programot azért függesztették fel, mert az FDA Élelmiszer-biztonsági Osztályának részét képező Moffett Center Proficiency Testing Laboratory "már nem képes laboratóriumi támogatást nyújtani a szakszerűségi vizsgálatokhoz és az adatelemzésekhez" - áll az e-mailben.
A Trump-adminisztráció 40 milliárd dolláros költségcsökkentést javasolt az FDA számára, amelynek szakmai tesztelési programjai kulcsszerepet játszanak az országos élelmiszer-biztonsági laboratóriumainak egységességében és pontosságában.
A laboratóriumok a minőségellenőrzési tesztekre építenek, hogy biztosítsák az akkreditációs szabványoknak való megfelelést.
A fenti események egy több hete zajló pusztító folyamat következményei, ugyanis a Robert F. Kennedy Jr. vezette egészségügyi tárcánál a 82 ezer teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló száma 62 ezerre csökkent.
A kormányzati tájékoztatók alapján a személyi jellegű intézkedések évente körülbelül 1,8 milliárd dolláros megtakarítást eredményeznek a bérköltségek terén. Kennedy bejelentette, hogy a folyamat végén az egészségügyi minisztérium részlegeinek száma 28-ról 15-re csökken.
A felforgató hadművelet újabb áldozatot követelt: április 5-én lemondott pozíciójáról az FDA oltásokért felelős biológiai és kutatási központjának vezetője, Peter Marks. Lemondását az új egészségügyi miniszterrel való együttműködés lehetetlenségére hivatkozva indokolta. Marks kifejtette, hogy számára egyértelművé vált, "az igazság és az átláthatóság nem számítanak Robert F. Kennedy számára; ő inkább a saját tévinformációi és hazugságai megerősítésére törekszik."
Az Egyesült Államok Egészségügyi és Humánszolgáltatások Minisztériuma (HHS) az utóbbi tíz évben folyamatosan bővülő költségvetéssel rendelkezett, amely 2014-ben 936 milliárd dollárról 2023-ra már 1,7 billió dollárra nőtt. Ez a növekedés jól tükrözi a minisztérium fokozódó felelősségét és az egészségügyi ellátás iránti egyre növekvő igényeket az országban.
Ez a növekedés jól tükrözi a minisztérium folyamatosan bővülő feladatait, beleértve az olyan egészségbiztosítási programok, mint a Medicare és Medicaid, működtetését, továbbá a COVID-19 világjárvány okozta rendkívüli kiadásokat is. Bár az utóbbi években költségvetési megszorításokkal kellett szembenézni, a HHS költségvetése mégis jelentős forrásokkal gazdagodott, hogy hatékonyan kezelje a közegészségügyi válságokat és megerősítse az egészségügyi rendszert. Ez jól mutatja a minisztérium kulcsfontosságú szerepét az amerikai társadalom életében.
A 2025. február 11-én életbe lépett elnöki rendelet alapján az új minisztériumnak jelentős költségcsökkentéseket és szerkezeti reformokat kellett végrehajtania a "kormányzati hatékonyság" program keretein belül. A HHS előzetes költségvetése 2024-re 1 669,3 milliárd dollárra rúgott, azonban az új irányelvek a finanszírozás csökkentésére és a minisztérium működésének hatékonyabbá tételére összpontosítanak. Ez a stratégia aggasztó kérdéseket vet fel a közegészségügyi szolgáltatások jövőjével kapcsolatban, különösen a hátrányos helyzetű csoportok ellátásának és a kutatási programok fenntartásának szempontjából.
Kennedy-vel kapcsolatban korábban az Economx is megírta, hogy nyíltan tudomány- és oltásellenes. A politikus szerint "nincs biztonságos és hatékony vakcina", úgy véli, a diftéria és szamárköhögés miatt oltást kapott lányok tízszer nagyobb arányban haltak meg, mint azok, akik nem kaptak. A tanulmányok valójában azt mutatják, hogy ez nem így van.
Donald Trump már a kampány során kijelentette, hogy az oltásellenes aktivista irányítaná a közegészségügyi politikát, aztán győzelmi beszédében is kiállt mellette. Robert F. Kennedy Jr. a világjárvány idején megkérdőjelezte az oltások biztonságosságát, és a vakcinákat hibáztatja az autizmusért és más betegségekért.
Kennedy már közel húsz éve oszt meg ilyen félrevezető információkat, ami a YouTube- és Instagram-fiókjának letiltásához vezetett.
- számolt be az eseményről a Reuters.
A tárcavezető a fogorvosokkal és szájsebészekkel is konfliktusba került, ugyanis azt tanácsolta, hogy csökkentsék nullára a megengedett fluor koncentrációt az Egyesült Államok összes vízellátó rendszerében - felborítva ezzel a több évtizedes közegészségügyi irányelveket. A szakemberek szerint azonban a fluor a vízben természetesen előforduló ásványi anyag, amely a szájorvosok szerint megfelelő dózisban segíthet megelőzni a fogszuvasodást. A fluort a szakma egységesen a fogszuvasodás megelőzésének "sarokkő-stratégiájának" tartja, egyben a "10 legnagyszerűbb közegészségügyi beavatkozás egyikének a 20. században".