A kéménytüzek egyre nagyobb problémát jelentenek, hiszen nemcsak károkat okoznak, hanem komoly életveszélyt is rejtenek magukban. A szakértők figyelmeztetnek, hogy a tűzesetek számának növekedése aggasztó, és érdemes komolyan venni a megelőzési intézkedés
Legtöbbször a felhalmozódott korom okozott gyulladást, míg más esetekben a füstelvezető rossz állapota váltott ki problémákat.
Idén már 604 alkalommal riasztották kéménytűz miatt a tűzoltókat. Legtöbbször a felhalmozódott korom okozott gyulladást, míg más esetekben a füstelvezető rossz állapota váltott ki problémákat. Nagyon nem mindegy, milyen állapotban vannak a kéményeink, írta közösségi oldalán az BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság.
Elengedhetetlen a folyamatos ellenőrzés, és évente érdemes kihasználni az ingyenes lakossági kéményseprés lehetőségét!
A szilárd anyagok elégetése során keletkező korom fokozatosan lerakódik a kémény falán. Ezen koromréteg folyamatosan vastagszik, ami szűkíti a kémény belső terét, így megzavarja annak működését. A felgyülemlett hőmérséklet következtében pedig akár tűz is keletkezhet.
Mindez elkerülhető, ha rendszeresen felkeressük a kéményseprőt, aki alaposan megtisztítja kéményünket. Szilárd tüzelőanyaggal üzemelő fűtőberendezések esetén évente ajánlott kihasználni az ingyenes lakossági kéményseprés lehetőségét, míg gázüzemű fűtőeszközök esetén elegendő kétévente elvégezni a karbantartást.
Ne égessünk veszélyes anyagokat!
Lényeges hangsúlyozni, hogy a szilárd tüzelésű fűtőberendezésekben kizárólag papírhulladék és veszélyes anyagoktól mentes, kezeletlen, száraz fahulladék égetése megengedett. Ha nem a megfelelő tüzelőanyagot választjuk, az jelentősen megnöveli a korom lerakódásának mértékét.
Soha ne tedd tűzre a háztartási hulladékokat, műanyagokat vagy nedves fát! A nem megfelelő fűtés nemcsak kellemetlen következményekkel járhat, de idővel komoly veszélyforrássá is válhat az otthonodban. Emellett súlyosan szennyezi a környezetet, és árt az egészségünknek is. Vigyázzunk a környezetünkre és saját magunkra!
Figyeljünk a környezetünkre!
Csak a kijelölt tűzrakóhelyeken gyújtsunk tüzet! A Börzsöny népszerű turistaházában is súlyos károk keletkeztek a tűz következtében, ahová a tűzoltók jelentős létszámban vonultak ki. Ezen kívül a Kenyeri és Csönge közötti tűzvész felbecsülhetetlen károkat okozott, ahol szinte az összes állat életét vesztette egy ezer hektáros területen.