Tajvan állítása szerint Kína a mesterséges intelligencia eszközeit is alkalmazza a sziget ellen irányuló tevékenységeiben.


Tajvan szerint Kína mesterséges intelligenciát is bevet ellene dezinformációs hadjáratában, amellyel a célja a sziget társadalmának megosztása - szerepel a tajvani nemzetbiztonsági hivatal azon jelentésében, amelyet kedden nyújtott be a parlamentnek.

A mesterséges intelligencia alkalmazása napjainkban egyre nagyobb népszerűségnek örvend, és ezzel párhuzamosan a Kínai Kommunista Párt (KKP) is felfedezte ezt az új technológiát. Az eszközt vitákra ingerlő tartalmak előállítására és elosztására használják – olvasható a dokumentumban.

A 2024-es év során a jelentések szerint több mint félmillió olyan "vitát generáló üzenetet" azonosítottak, amelyek főként közösségi média felületeken, például a Facebookon és a TikTokon terjedtek el. A pekingi hatóságok által megcélzott témák között szerepelt Laj Csing-tö tajvani elnök márciusban elhangzott beszéde, melyben Kínát "külföldi ellenséges erőnek" minősítette. Emellett a Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC), a világ egyik legnagyobb chipgyártó vállalata, bejelentette, hogy 100 milliárd dolláros beruházást indít az Egyesült Államokban, ami szintén felerősítette a vitákat.

"A jelentés szerint ezek az erőfeszítések kognitív hadviselésnek tekinthetők, céljuk pedig a társadalom megosztása."

A dokumentum alapján Kína az idei évben tovább fokozta a "szürke zónás" stratégiáját: a kínai parti őrség által végrehajtott tengeri behatolások száma Tajvan vizein jelentősen megnövekedett, emellett léggömbök is megjelentek Tajvan légterében és környékén. Ezen események következtében Tajvan kénytelen volt annyi saját erőt mozgósítani, hogy ez már kimerítette a rendelkezésre álló erőforrásait - olvasható a jelentésben.

Nemzetbiztonsági megfontolásokra hivatkozva Tajvan februárban megtiltotta a kormányzati intézmények és a kulcsfontosságú infrastruktúrák számára a kínai DeepSeek mesterséges intelligencia alapú chatbot használatát. Tajvanon a köztisztviselőknek 2019 óta tilos olyan információs és kommunikációs technológiák alkalmazása, amelyek a nemzeti információbiztonság szempontjából kockázatosnak minősülnek. Laj Csing-tö legfrissebb bejelentése szerint még szigorúbb intézkedésekkel kívánják megakadályozni a kínai befolyás terjedését a médiában és a civil kapcsolatok terén.

Természetesen! Kérlek, írd le a szöveget, amelyet szeretnél, hogy egyedivé tegyek, és én segítek átfogalmazni vagy újra megfogalmazni.

Related posts