HÍREK – Képzeld el, hogy az agyadban megáll a világ: bemutatjuk a legnagyobb kihívást jelentő KRESZ-tesztet! Készülj fel, mert ez a feladat garantáltan próbára teszi a tudásodat!

Egy látszólag egyszerű közlekedési szituáció is könnyedén balesethez vezethet, ha nincsenek tisztában a vonatkozó szabályokkal. Az alábbi KRESZ-tesztben a gyalogos jelenléte teszi még izgalmasabbá a helyzetet – vajon te tudod, mi a helyes áthaladási sorrend?
A közlekedés nemcsak izgalmas, hanem veszélyes is, ezért elengedhetetlen, hogy alaposan megismerjük a KRESZ szabályait. Különösen fontos a jobbkéz-szabály, amely azt mondja ki, hogy egyenrangú kereszteződésben a jobbról érkező jármű élvezi az elsőbbséget. Azonban, ha gyalogosok is tartózkodnak a kereszteződésben, további szabályok lépnek életbe, amelyeket szigorúan be kell tartani. A közlekedés során, legyen szó akár gyalogosról, akár autósról, a figyelem kulcsfontosságú, hiszen egyetlen apró figyelmetlenség is súlyos balesethez vezethet. Most itt a remek alkalom, hogy próbára tedd a KRESZ-tudásodat a tesztünkkel!
Egyenrangú kereszteződésekben a közlekedési szabályok szerint a jobbkéz-szabály a mérvadó: az onnan érkező járműveknek elsőbbségük van. Érdemes azonban figyelni arra is, hogy a balról közeledő villamosok mindig elsőbbséget élveznek, függetlenül a helyzettől. A dolgok bonyolultabbá válnak, ha gyalogosok is megjelennek a színen. Sokan tévesen azt hiszik, hogy ha nincs zebra, a gyalogosnak nincs elsőbbsége, de ez a megállapítás nem teljesen fedi a valóságot.
A KRESZ, vagyis a Közúti Rendelkezések Szabályzata, részletesen szabályozza a gyalogosok közlekedését. A gyalogosok számára külön figyelmet kell fordítani, mivel ők a legvédtelenebb közlekedők az utakon. A jogszabályok kimondják, hogy a gyalogosoknak elsőbbségük van a kijelölt gyalogátkelőhelyeken, és a közlekedőknek – legyenek azok autósok vagy kerékpárosok – kötelességük megállni, hogy biztonságosan átmehessenek. A KRESZ emellett arra is felhívja a figyelmet, hogy a gyalogosoknak is vannak kötelezettségeik. Például, ha nincs kijelölt átkelőhely, a gyalogosoknak a lehető legnagyobb körültekintéssel kell átkelniük az úttesten. Fontos, hogy a gyalogosok mindig a forgalom irányával szemben haladjanak, hogy jobban láthassák a közeledő járműveket. A szabályok célja, hogy mind a gyalogosok, mind a járművezetők biztonságosabb közlekedését támogassák.
Ha egy jármű kanyarodik be egy útra, akkor - zebra hiányában is - elsőbbséget kell adnia a gyalogosnak, ha ő éppen azon az úttesten halad át. A gyalogosnak ugyanakkor mindig meg kell győződnie arról, hogy átkelése biztonságos, és nem léphet le hirtelen a járművek elé.
KRESZ-teszt: mi a helyes sorrend a fenti a helyzetben?
A Veol.hu KRESZ-tesztje rámutat arra, hogy még a legegyszerűbbnek tűnő közlekedési szituációk is könnyedén zavarba ejthetik a járművezetőket. Akár most készülődöl a jogosítvány megszerzésére, akár már tapasztalt sofőr vagy, érdemes időnként felfrissíteni a tudásodat. A közlekedési szabályok alapos ismerete nemcsak a saját biztonságodat növeli, hanem mások életét is megóvhatja.