Az oroszok nehéz időszakra készülnek: a rubel harmada az ukrán fronton tűnik el - Pénzcentrum
Az orosz kormány rekordösszegű védelmi költségvetést hagyott jóvá a 2025-ös évre, ami a teljes kormányzati kiadások közel harmadát teszi ki. A döntés hátterében az Ukrajnában zajló, immár harmadik éve tartó háború áll, amely mindkét fél erőforrásait jelentősen megterheli - írja a CNN.
A vasárnap nyilvánosságra hozott 2025-ös költségvetés szerint Oroszország 126 milliárd dollárt (13,5 billió rubelt) különít el nemzetvédelemre, ami a kormányzati kiadások 32,5%-át jelenti. Ez az összeg 28 milliárd dollárral (3 billió rubellel) haladja meg az idei, szintén rekordnak számító védelmi büdzsét.
Az új, hároméves költségvetési terv a 2026-os és 2027-es évekre vonatkozóan a katonai kiadások fokozatos csökkenését jelzi előre. Ezt a tervezetet az orosz parlament mindkét házának képviselői már megszavazták.
Az ukrajnai háború, amely a második világháború óta a legnagyobb fegyveres összecsapás Európában, továbbra is tombol. Moszkva a frontvonalak kritikus területein halad előre, és ellentámadást indított Kurszk környékén, ahol Kijev az idei évben az egyetlen jelentős katonai győzelmét aratta.
A konfliktus, amit sokan a kimerülés háborújaként emlegetnek, komoly terhet ró mindkét állam erőforrásaira. Ukrajna a rendelkezésére álló anyagi és emberi erőforrásokat illetően hátrányos helyzetben van, noha nyugati szövetségeseitől számottevő támogatásban részesül.
Németország hétfőn bejelentette, hogy több mint 500 millió dollár értékű új katonai felszerelést fog biztosítani.
Oroszország katonai ereje, beleértve a fegyverzetet, lőszert és a személyi állományt, valóban impozáns, ám a gazdaságára és lakosságára nehezedő nyomás folyamatosan fokozódik. Az elmúlt két év során az ország jelentős mértékben megemelte katonai költségvetését, miközben a gazdaság egyre inkább a túlfűtöttség jeleit mutatja. Az infláció emelkedése és a vállalatok munkaerőhiányos helyzete mind arra utal, hogy a gazdasági stabilitás kérdőjeleződik meg.
"Ukrajnának egy független és szuverén nemzetként kell megélnie a jövőjét" – nyilatkozta Olaf Scholz német kancellár a kijevi látogatása során. Hozzátette: "Oroszországnak sürgősen be kell fejeznie a háborús cselekményeket, és el kell vonnia a csapatait."
Bár Oroszország népessége jelentős mértékben felülmúlja Ukrajna lakosságát, a harctéren súlyos veszteségeket szenvedett el, ami megnehezíti az új katonai egységek toborzását. Az orosz hadsereg Észak-Koreától igényel katonai támogatást, és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök információi szerint körülbelül 11 000 észak-koreai katona tartózkodik a Kurszk térségében.
Az ukrán védelmi tisztviselők és a CNN adatai szerint az idén Ukrajnára kilőtt ballisztikus rakéták közel egyharmada észak-koreai eredetű. Bár ez átmenetileg segítheti Oroszország erőfeszítéseit, az anyagi veszteségek pótlása hosszú távon komoly kihívást jelenthet.