Szíriai válság: el-Aszad veresége újabb lökést adhat az üzemanyagárak emelkedésének.


Komoly következményekkel kell számolnia a világnak, ha Bassár el-Aszad szíriai elnök hatalma meginog, hiszen az üzemanyagárak drámai emelkedése várható.

A 168.hu korábban beszámolt arról, hogy az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja, a szíriai hadsereg tisztjeire hivatkozva, bejelentette: a felkelők sikeresen elfoglalták Damaszkuszt, ezzel pedig 24 éve fennálló rendszer megbukott. Bassár el-Aszad, Szíria elnöke, ismeretlen helyre távozott. Azóta azonban kiderült, hogy el-Aszad Oroszországban tartózkodik. Az események hatása nemcsak a politikai helyzetre, hanem az üzemanyagárakra is kihatott. A Gulf Business értesüléseire hivatkozva a Telex arról számolt be, hogy a Brent és a WTI határidős olajjegyzések emelkedtek, bár a 0,5 százalékos drágulás egyelőre inkább csak mérsékelt kockázatnövekedést jelez, nem pedig súlyos bizonytalanságot.

A fő trend ugyanis most az, hogy Kína kereslete még mindig gyenge, és bár a Goldman Sachs szerint 2034-ig még folyamatosan növekedni fog az olaj iránti kereslet, rövid távon a szaúd-arábiai árcsökkentések és az OPEC, illetve az OPEC+ szervezet termeléscsökkentési törekvései inkább azt jelzik, hogy a kínálat nehezen találja meg a megfelelő vevőket. Ami pedig Szíriát illeti, természetesen ez a szénhidrogénekben amúgy gazdag, de több mint egy évtizede instabil ország nem volt most sem jelentős termelő. A kérdés inkább az, hogy lehetnek-e olyan következményei a konfliktusnak, amelyek a környék nagyobb kitermelőit, így elsősorban Irakot és Iránt is érintik.

A héten kedden újabb csökkenés várható a gázolaj árában, mivel a beszerzési költség bruttó 3 forinttal csökken. A benzin ára viszont egyelőre stabil marad, így a kutakon sem számíthatunk áremelkedésre vagy csökkenésre. Ha a gázolaj árcsökkenését a kutak is átültetik a gyakorlatba, akkor az átlagos ár 628 Ft/liter körül alakulhat, szemben a jelenlegi 631 Ft/liter árral. Ezzel szemben a benzin jelenlegi átlagára 619 Ft/liter.

Persze a magyar üzemanyagárakat a szíriai helyzet csak közvetetten befolyásolja, abban más tényezőknek nagyobb szerepe van. Holoda Attila legalábbis egy bejegyzésében hosszan ecsetelte korábban, hogy az üzemanyagok ára nem csupán a nyersanyagból, a jövedéki adóból és az áfából áll össze. Bár többnyire ezzel számolnak, ha a hivatalos adatok közléséről van szó, ám a benzin árát más tételek is növelik. Ezek között szerepel például a készletezési díj, az EKR (Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszer) hozzájárulás és a kiskereskedelmi különadó is, amelyek együttesen 4 százalékkal emelik az üzemanyag árát, amelynek így 50,45 százalékra emelkedik az adótartalma. Még ezen felül is számos egyéb díj terheli az üzemanyagokat, így a szakértő szerint még akkor is literenként 351 forintba kerülne a benzin, ha maga a nyersanyag teljesen ingyen jutna el a lakossághoz.

Related posts