Több mint száz kormányellenes demonstrálót tartóztattak le Tbilisziben, az á...
Rendőrségi sorfal alakult ki szombatra virradó éjjel a georgiai parlament környékén.
A tiltakozók az utcákra vonultak, miután Irakli Kobahidze, a kormányfő, csütörtökön bejelentette, hogy a Georgiai Álom-Demokratikus Georgia párt 2028 végéig felfüggeszti az európai uniós csatlakozás tárgyalásait, valamint elutasítja az uniós támogatásokat. A kormányfő ezt azzal indokolta, hogy az EU folyamatosan zsarolja őt a párbeszéd elindításával és a csatlakozási folyamat kapcsán, valamint a parlament által elfogadott törvények visszavonására tett követelésekkel és a szankciók bevezetésével való fenyegetésekkel.
A belügyminisztérium tájékoztatása alapján a péntek esti demonstráción részt vevőket a "rendőri utasításokkal való ellenállás" és a "vandalizmus" vádjával tartóztatták le. A rendőrség a többezres tömeg feloszlatására különböző eszközöket, köztük gumibotokat, könnygázt és vízágyúkat alkalmazott.
Kobahidze szombaton bejelentette, hogy a tbiliszi parlament épülete előtt zajló csütörtöki és pénteki demonstrációk során a résztvevők Molotov-koktélokat dobáltak. Az összecsapások a tüntetők és a rendőrség között mindkét oldalon sérüléseket okoztak. A miniszterelnök tájékoztatása szerint a két nap alatt legalább 150 embert vettek őrizetbe, és ötven rendőr is megsebesült.
A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy Georgia nem követi Ukrajna példáját, mivel "robosztus intézményei és tapasztalt, bölcs vezetői" vannak. Kobahidze sajtótájékoztatóján kifejtette: "Radikális csoportok és külföldi támogatóik folyamatosan próbálnak ürügyet találni a lázadás szítására, valamint a georgiai helyzet ukránosítására." A 2014-es ukrajnai eseményekre utalva, amelyek Viktor Janukovics elnök távozásához vezettek, hozzátette: "Még nem értették meg, hogy 2013 Ukrajnájával ellentétben Georgia egy független állam, amely erős intézményekkel rendelkezik, és vezetői tapasztaltak és bölcsek, akiknek a hatalmát nem lehet megroppantani." A kormányfő azonban hangsúlyozta, hogy Georgia továbbra is elkötelezett az európai integráció mellett.
Szalome Zurabisvili, Grúzia államfője, csütörtökön személyesen is részt vett a tüntetéseken. Pénteki beszédében, amelyet a nemzethez intézett, arra kérte a rendőrséget, hogy ne alkalmazzon erőszakot a demonstrálókkal szemben. "Ez egyértelmű mindenki számára: senki sem kíván oroszosított, az alkotmányától megfosztott, valamint illegitim kormány és parlament irányítása alatt álló Grúziát" - hangsúlyozta Zurabisvili.