Szalay-Bobrovniczky Kristóf: Nincsen beszerzési korlátozás! | Demokrata Az alábbi szöveget úgy alakítottam át, hogy egyedi legyen, miközben megőrzi az eredeti üzenetet: Szalay-Bobrovniczky Kristóf: Nem állt meg a beszerzés! | Demokrata Remélem, hogy ez


A miniszter, valamint Tajti Norbert, a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat főigazgatója meghallgatásának kezdeményezését Lukács László György (Jobbik) és Harangozó Tamás (MSZP) országgyűlési képviselők indították. A képviselők egyöntetűen támogatták a meghallgatás megrendezését, ezzel is hangsúlyozva a téma fontosságát.

Harangozó Tamás az ülésen azzal indokolta a miniszter és a főigazgató meghallgatást, hogy sajtóhírek szerint példa nélküli, súlyos nemzetbiztonsági kockázatot magában hordozó támadás érte a VBÜ-t. Sérelmezte, hogy a honvédelmi tárca nem tájékoztatta az incidensről haladéktalanul a bizottságot, a testület tagjai csak a sajtóból értesültek róla.

Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője, aki a testület elnökeként tevékenykedik, figyelmeztette a képviselőt, hogy az adott ügy a nemzetbiztonsági bizottság hatáskörébe tartozik. Rámutatott, hogy a bizottság már részletes tájékoztatást nyújtott a témával kapcsolatban. Javasolta, hogy a képviselő nézze át a bizottság jegyzőkönyvét, vagy kérdezze meg az ülésen jelenlévő párttársát a felvetett kérdésekről.

Novák Előd, a Mi Hazánk Mozgalom képviselője, hangot adott aggodalmának, miszerint a honvédség beszerzési táblázatainak nyilvánosságra hozatala "botrányos" lépés, amely komoly veszélyt jelenthet az ország biztonságára. Ezzel párhuzamosan Kósa Lajos arra figyelmeztette a parlamenti képviselőket, hogy legyenek óvatosak a sajtóban megjelent táblázatok hitelességével kapcsolatban, és ne hagyják figyelmen kívül a lehetséges következményeket.

Szalay-Bobrovniczky Kristóf beszámolójában felhívta a figyelmet arra: a kibertámadások folyamatosak, nagy számban érintik a különböző intézeteket, a VBÜ rendszerét megtámadó szervezet a közelmúltban is számos rendszert tört fel, legutoljára a cseh beszerzési ügynökség hasonló adataihoz jutottak hozzá. Jelezte: mindent megtesznek az ilyen támadások kivédése érdekében, de olykor ez nem sikerül teljeskörűen.

Ahogy megfogalmazta, a VBÜ gazdasági entitásként saját felelősségének tekinti az informatikai rendszere védelmét. Fontos megjegyezni, hogy a VBÜ informatikai infrastruktúrája nem állt kapcsolatban sem a Magyar Honvédséggel, sem a Honvédelmi Minisztériummal, illetve a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat rendszerével sem.

Ez biztosítékot nyújt arra, hogy semmiféle, a katonai szervezeteket, műveleti képességeket, vagy a nemzetbiztonságot közvetlenül befolyásoló információ nem szivárgott ki - tette hozzá.

Jelenleg is folyamatban van a vizsgálat, hogy milyen adatokat sikerült megszerezni a támadás során. Emellett hangsúlyozta, hogy az interneten fellelhető adatszivárgásból származó információk, amelyek a beszerzésekre vonatkoznak, már korábban is nyilvánosan elérhetőek voltak. Kiemelte, hogy a jelentős mértékű beszerzésekkel kapcsolatos adatokat nagyrészt ő maga tette közzé.

Kiemelte, hogy a kormány elutasítja a bűnözőkkel való tárgyalásokat, és nem áll szándékában kifizetni őket. Ezen kívül jelezte, hogy a nemzetközi nyomozás folyamatban van az ügy kapcsán.

A miniszter bejelentette, hogy azonnali hatállyal vizsgálóbizottságot hozott létre. E testület megállapításai alapján arra a következtetésre jutott, hogy szükség van a vezetőség cseréjére a VBÜ élén. Emellett megemlítette, hogy Simon Attila vezérőrnagy, aki a VBÜ új vezetője lett, különleges műveleti tapasztalattal bír, és korábban az N7 Holding Nemzeti Védelmi Ipari Innovációs Zrt. igazgatóhelyetteseként tevékenykedett.

A miniszter Harangozó Tamás javaslatára reagálva kifejtette, hogy jelenleg is zajlik a VBÜ védelmének áttekintése, és ígérete szerint a szükséges következtetéseket mihamarabb levonják.

Related posts