Dél-koreai légi katasztrófa szakértői elemzése: A szabálytalanságok következményeként több érintett személy börtönbüntetéssel nézhet szembe.

Pető György nem tartja valószínűnek, hogy egy madárrajjal való ütközés okozta volna a 179 ember halálát okozó vasárnapi tragédiát, ami a Muani nemzetközi repülőtéren történt. A repülési szakértő az InfoRádióban elmondta: nem szabályszerű, hogy ennyire közel építenek betonfalat a kifutópályához, mert mint azt a mostani eset is mutatja, bármikor belerohanhat egy repülőgép.
Ahogy arról az Infostart is beszámolt, a Jeju Air dél-koreai légitársaság Boeing 737-800-as repülőgépe vasárnap 181 emberrel a fedélzetén leszállás közben letért a kifutópályáról és egy kerítésfalnak ütközött a dél-koreai Muan nemzetközi repülőterén. A tragédiát csak a személyzet két tagja élte túl.
Pető György, a repülési szakértő, aki nyolc éven át repült ezzel a típussal, mélyen beleásta magát a repülőgép működésébe. Véleménye szerint rendkívül nehéz lenne pontosan megállapítani, mi vezetett a tragédiához, de arra gyanakszik, hogy valamilyen komoly technikai hiba lépett fel, amely miatt a pilóták úgy döntöttek, nem tudják biztonságosan a levegőben tartani a gépet. Hangsúlyozta, hogy a futómű nélküli leszállás esete "teljesen rejtélyes", és határozottan elutasítja azt a sajtóban elterjedt nézetet, miszerint egy madárrajjal való ütközés akadályozta meg a futómű kiengedését.
A Boeing ezen típusú repülőgépeinél a futómű kiengedésének folyamata technikailag úgy van kialakítva, hogy ha a hidraulikus rendszer meghibásodik, és lehetetlen a futóművet normál módon kiereszteni, akkor a pilóta egy kis ajtót nyithat ki a fülke padlóján. E gépek esetében összesen három kar kapcsolódik mechanikusan a futóműhöz, beleértve az orrfutót is, amely kiegészíti a két főfutót. A karok felrántásával, valamint a gravitáció segítségével a futómű kinyílik és a helyére kerül. Pető György megjegyezte, hogy a jelen esetben is alkalmazható lett volna ez a megoldás, így nem tudja, miért nem léptek így a pilóták.
"Nagyon furcsának" nevezte azt is, hogy a beszámolók szerint az irányítótoronyból pontosan jelezték, hol van a madárraj, ami meglehetősen szokatlan, ugyanis a szakértő tájékoztatása szerint ilyenkor csak általános figyelmeztetést szoktak kiadni, hogy madarak röpködnek vagy röpködhetnek a reptér körül. Pető György úgy fogalmazott, "egészen furán hangzik", hogy pontos helymeghatározást tettek, mert ilyen figyelmeztetéseket nem szoktak kiadni a tornyokból.
a madárrajjal való ütközés kockázata nem elhanyagolható, és a légiközlekedés biztonságának szempontjából mindenképpen figyelembe kell venni. A szakértő hangsúlyozta, hogy a balesetek hátterében sokszor több tényező is állhat, így a pontos okok feltárása kulcsfontosságú lehet a jövőbeli incidensek megelőzése érdekében. Az eset alapos kivizsgálása után talán új megvilágításba kerülnek a légiközlekedés ezen aspektusai, és lehetőség nyílik a biztonsági protokollok további finomítására.
A repülőgép valószínűleg nem rendelkezett szárnymechanizmusokkal.
Amikor ugyanis a gépek leszállnak, kinyílik a fékszárny, így megnövekszik a szárny összfelülete, és ezáltal a repülőgép időben és megfelelően le tud lassulni. Pető György elmondta: minden repülőgépre igaz, hogy lassabb sebességgel kezdi meg a leszállást. A Muani repülőtéren viszont nem ez történt vasárnap, ugyanis a Boeing 737-800-as nagy sebességgel közelítette meg a kifutópályát. "Ráadásul nem a kifutópálya elejére tették le a gépet, hanem a videófelvételek alapján elkezdték lebegtetni a repülőt, és valahol a pálya közepén ért földet a gép" - magyarázta a repülési szakértő.
hogy a Muani repülőtér kifutópályájának végén található betonfal létrehozása komoly kérdéseket vet fel a tervezési és biztonsági normák betartásával kapcsolatban. Pető György hangsúlyozta, hogy egy ilyen akadály jelenléte potenciálisan súlyos következményekhez vezethet, hiszen ha a fal nem lett volna ott, a gép kicsúszása esetén valószínűleg elkerülhető lett volna a tragédia. A dél-koreai hatóságok érvelése, miszerint a betonfal teljes mértékben megfelel a szabályoknak és megfelelő helyen áll, nem győzi meg a szakértőt, aki szerint a repülőtér biztonságos működtetése érdekében sürgős felülvizsgálatra van szükség. Szerinte a tervezés során figyelembe kell venni a lehetséges emberi hibák kockázatát is, és ez a fal jelenléte szempontjából különösen aggasztó.
A betonfalak nem lehetnek ilyen közvetlen közelségben a kifutópályához, hiszen ahogy a legutóbbi, sajnálatos incidens is bizonyítja, bármikor előfordulhat, hogy egy repülőgép nekiszalad.
Teljesen megdöbbenve szemléli az eseményeket, és nem zárja ki annak lehetőségét, hogy "sokaknak börtönbe kell vonulniuk" az ügy következményeként.
Pető György furcsállja, hogy a gép azonnal leszállt. Megjegyezte, hogy általában, ha a hatóságok bármilyen problémát észlelnek, értesítik a pilótákat, akik ilyenkor gyakran köröznek, miközben mérlegelik a következő lépéseket. E folyamat során folyamatosan kapcsolatot tartanak a földi irányítókkal is. A szakértő emlékeztetett egy néhány évvel ezelőtti esetre, amikor a LOT lengyel légitársaság New Yorkból Varsóba tartó Boeing 767-es gépén üzemzavar lépett fel, mivel a futómű nem nyílt ki. Ennek ellenére a gép sikeresen landolt, és az utasok sértetlenül szálltak ki, ami különösen figyelemre méltó, tekintve, hogy a Boeing 767 nagyobb, mint a Boeing 737-800-as. Ez is azt sugallja, hogy vasárnap a Muani repülőtéren komoly mulasztás történhetett.