Az Iránban fogva tartott olasz újságírónő végre szabadon távozhatott.


Cecilia Sala, aki újságírói vízummal volt jelen Iránban, december 19-én, hazautazása előtt mindössze egy nappal őrizetbe került. A hatóságok azzal indokolták a letartóztatását, hogy állítólag megsértette az országban érvényben lévő médiatörvényeket.

A 29 éves Salát magánzárkában tartották fogva csaknem három hétig a hírhedt teheráni Evin börtönben. Az ügy diplomáciai feszültséget keltett Róma és Teherán között, és az Európai Unió több vezető tisztségviselője is elítélte az olasz újságíró fogva tartását. Sala letartóztatása előtt három nappal az amerikai hatóságok kérésére a milánói repülőtéren őrizetbe vették Mohammed Abedini iráni üzletembert az Irán-ellenes amerikai szankciók megsértésének gyanújával.

Giorgia Meloni, Olaszország miniszterelnöke, legutóbbi nyilatkozatában bejelentette, hogy Cecilia Sala szerdán délután visszatér hazájába. A kormányfő nem osztott meg konkrét részleteket arról, milyen módon sikerült elérni a nő szabadon engedését, és az Abedini-ügy is kimaradt a beszámolóból. Meloni azonban hangsúlyozta a diplomaták és hírszerzési szakemberek elkötelezett és kitartó munkáját. Továbbá elmondta, hogy személyesen értesítette Sala szüleit telefonon a jó hírről.

Iránban az utóbbi években több nyugati vagy kettős állampolgársággal rendelkező személyt vettek őrizetbe és tartanak fogva többnyire kémkedéssel kapcsolatos vádakkal. Jogvédő csoportok szerint Irán ezekkel az ügyekkel bizonyos engedményeket igyekszik kicsikarni más országoktól. Teherán tagadja ezt a vádat.

Nargesz Mohammadi, a Nobel-békedíjas iráni politikai aktivista, szerdán a France Inter rádión osztotta meg aggodalmait a francia állampolgár, Cécile Kohler sorsa kapcsán. Kohler, aki már 2022 májusa óta a hírhedt Evin börtön foglya, "rettenetes körülmények" között él, ami különösen aggasztó. Mohammadi tájékoztatása szerint Kohler egészségi állapota drámaian romlott, és nagyon legyengült.

Nargesz Mohammadi, aki korábban az Evin börtön falai között élt, december elején ideiglenesen szabadlábra került, részletesen beszélt az ottani körülményekről. Elmondása szerint a börtönben való elszigeteltség valódi szenvedést jelentett számára. Tapasztalatai alapján az elítéltek csupán heti három alkalommal, mindössze húsz percre léphettek ki az udvarra, és a magánzárkáikból is csak orvosi vizsgálatra távozhattak. "Az ilyen hosszú ideig tartó elszigeteltség elviselhetetlen" - fogalmazott Mohammadi, hangsúlyozva a helyzet súlyosságát.

Cécile Kohlert az ugyancsak francia állampolgárságú Jacques Paris-val együtt tartóztatták le, mindkettőjüket kémkedés vádjával tartják fogva.

Related posts