Putyin megölt tábornoka sajátos összeesküvés-elméleteket szőtt, amelyek tükrözték a hatalom és a politika sötét játékszabályait.
Az altábornagy a nukleáris erőkért felelős tábornok volt, ismert összeesküvés-elméleteiről
A tábornok ellen végrehajtott merénylet valódi precíziós robbantásnak bizonyult: a felvételek tanúsága szerint a robbanás csupán néhány méteres körzetben okozott károkat. A helyszínen csupán néhány megfeketedett fal, néhány betört ablak, valamint két holttest maradt hátra: Kirillov altábornagy és munkatársa élettelenül hevertek a hóval borított járdán. Az elsődleges nyomozási eredmények szerint a merénylő egy elektromos rollerbe rejtette el a pokolgépet.
Bendarzsevszkij Anton, Oroszország szakértője, úgy véli, hogy a támadás mögött álló személy – akiről feltételezik, hogy ukrán származású – valószínűleg izraeli taktikai elemeket alkalmazott. Emlékezetes, hogy Libanonban a Hezbollah milicistái által használt csipogókba rejtett robbanószerkezetek is hasonló módszertant tükröznek.
- Az általunk is jól ismert közösségi, bérelhető rollerek ideális eszköznek bizonyulhatnak egy ilyen támadás végrehajtására. Az applikáción keresztüli bejelentkezés és a távirányítás lehetősége mind hozzájárul a megvalósíthatósághoz - vélekedett a szakértő.
Ukrajna, ugyan egy névtelenséget kérő kormányzati tisztviselő útján, de máris jelezte, hogy ők követték el a robbantást. Ezt alátámaszthatja, hogy néhány nappal korábban hivatalosan vádat emeltek Kirillov ellen azért, mert szerintük ő a felelős azért, hogy vegyi fegyvereket vetettek be az oroszok az ukránok ellen a háborúban. De ki is volt az altábornagy, Putyin nukleáris erőkért felelős tábornoka?
- Kirillov gyakran megfordult a nyilvánosság színpadán, és leginkább a különös összeesküvés-elméleteiről vált híressé - mesélte Bendarzsevszkij.
Ő volt az, aki már jóval a háború kitörése előtt hangoztatta, hogy Ukrajna földjén olyan biolaborok működnek, ahol kifejezetten a szláv népekre, különösen az oroszokra irányuló veszélyes fegyvereket fejlesztenek. Emellett azt is kijelentette, hogy bár Ukrajnának nincsenek nukleáris fegyverei, létezik egy úgynevezett piszkos bomba, amelyre figyelni érdemes.
Bár ezek az állítások sosem kaptak megerősítést, Kirillov szavai olyan szintre emelték az összeesküvés-elméletek diskurzusát, hogy azokat meglehetősen nagy meggyőződéssel tálalta. Egy szakértő szerint ugyanakkor nincsenek információink arról, hogy a tábornok mennyire számított bizalmi embernek az orosz hadsereg csúcsvezetésében. Figyelembe véve, hogy évek óta betöltötte pozícióját, a halála valószínűleg komoly veszteséget jelentett Putyin számára.