A Dragon űrhajó sikeresen dokkolt a Nemzetközi Űrállomáson, a fedélzetén Kapu Tiborral. Ezzel egy újabb fontos mérföldkőhöz érkezett az űrkutatás világában. - EgerHírek


Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor a Dragon űrhajó sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés keretein belül. A küldetés különleges jelentőséggel bír, hiszen a fedélzetén Kapu Tibor, a magyar űrhajós is helyet kapott.

A kereskedelmi küldetés négytagú személyzetét szállító űrhajó a szerda reggeli sikeres indítás után 28 órával sikeresen dokkolt a Nemzetközi Űrállomáshoz, a Harmony modul 2-es, az űr irányába néző csatlakozópontján.

A Dragon flotta legfrissebb tagja, a Grace nevű űrhajó, egy összetett és izgalmas folyamat után végre csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz. A művelet során rendkívül precíz manőverekre volt szükség, amelyek lehetővé tették a sikeres dokkolást.

Egyre inkább közeledett a 400-420 kilométeres magasságban, az alacsony Föld körüli pályán keringő űrállomáshoz, míg végül sikeresen csatlakozott a kijelölt összekötőporthoz.

A dokkolást követően általában 1,5-2 órán át tartanak a szokásos ellenőrzések, majd kinyílik a zsilipajtó és az űrhajósok átlebegnek az ISS fedélzetére.

A Crew Dragon dokkolási folyamata a szokásos módon, autonóm módon zajlott, vagyis a legénységnek nem volt közvetlen szerepe a manőverek irányításában. Az űrhajó saját navigációs rendszerei - radarok, kamerák, LIDAR, GPS - segítségével hajtották végre a közeledést és a csatlakozást.

A folyamat minden egyes lépését gondosan megtervezett algoritmusok irányították, miközben a houstoni űrközpont folyamatosan figyelemmel kísérte az eseményeket.

A legénység feladata a rendszerek állandó monitorozása volt, és készen álltak arra, hogy manuális beavatkozásra lépjenek, ha arra szükség mutatkozna. Bármilyen rendellenesség esetén a legénység és a földi irányítás együttműködve dönthetett a közeledési folyamat leállításáról vagy megszakításáról - áll a HUNOR program tájékoztatásában az MTI számára.

A csatlakozás után egy összetett biztonsági ellenőrzési folyamat veszi kezdetét, amely magában foglalja a szivárgásvizsgálatot és a nyomáskiegyenlítést. Körülbelül 1,5-2 órával a dokkolás után válik lehetővé a zsilipajtók megnyitása, lehetővé téve a személyzet belépését az ISS-re. A zsilipajtó kinyitásának jogát a misszió parancsnoka határozza meg.

Az Ax-4 nemzetközi űrmisszió június 25-én, 8 óra 31 perckor vette kezdetét, amikor a floridai Kennedy Űrközpontból elindult a Nemzetközi Űrállomás (ISS) felé.

Az Axiom-4 kereskedelmi küldetésének parancsnokaként Peggy Whitson, az Egyesült Államok képviseletében, izgalmas új kihívások elé néz. A küldetés csapatának további tagjai között találjuk Kapu Tibort, valamint Shubhanshu Shukla indiai pilótát és Sławosz Uznański-Wiśniewski lengyel küldetésspecialistát, akik mindannyian egyedülálló szakértelmükkel járulnak hozzá a sikerhez.

A sikeres dokkolást követően megkezdődik a küldetés tudományos fázisa, ahol a legénység körülbelül hatvan különböző tudományos kísérletet és kutatást hajt végre az ISS fedélzetén.

Kép: MTI/AP/NASA

Természetesen! Íme egy egyedi változat a "Kapu Tibor" szövegről: **Kapuban álló Tibor** Tibor, aki a kapu előtt áll, mindig is a kíváncsiság és a felfedezés szimbóluma volt. A zár mögött rejlő titkokat keresi, miközben a világot figyeli, és vágyik arra, hogy belépjen az ismeretlenbe. Minden egyes nap új lehetőségeket tartogat számára, és a kapu nyitása új kalandokat ígér. Tibor nem csupán egy név, hanem egy történet, amely a határok feszegetéséről szól.

Maradj naprakész a legfrissebb hírekkel! Kövess minket az EH Google Hírek oldalán!

Related posts