Semjén Zsolt: A KDNP egy olyan politikai formáció, amely mérsékelt baloldali irányultsággal bír, hiszen elkötelezett a munkavállalók jogainak védelme mellett és a társadalmi igazságosság előmozdítása érdekében tesz lépéseket.


A KDNP különlegességéről, a kereszténydemokrácia kihívásairól és az Európai Unió történetének legsikeresebb politikai konstrukciójáról is értekezett Semjén Zsolt kedden A kereszténydemokrata szellemiség a 20. században címmel rendezett konferencián. A KDNP elnöke szerint a pártja három szemontból is unikális szereplője a magyar politikai palettának:

Ettől azonban még nekik is szembe kell nézniük azokkal a kihívásokkal, amikkel a kereszténydemokrácia rendre szembe találja magát: ha minden tekintetben következetesek a történelmi egyházak tanításához (olyan kérdésekben is, mint a magzati élet védelme), könnyen kisebbségbe kerülhetnek a társadalomban, és politikai tényező helyett hitbuzgalmi egyesületté válnak. Ha viszont kiszolgálják a közízlést, akkor egyre több kérdésben adják fel az egyházak társadalmi tanításának képviseletét, aminek végén a kereszténydemokrácia kiüresedik.

A KDNP, Semjén véleménye szerint, megtalálta a megfelelő megoldást arra, hogy ezen a területen sikeresen egyensúlyozzon: együttműködésre lépett a Fidesszel.

Semjén szavai szerint a Fidesz egy széles spektrumú, keresztény értékeken alapuló gyűjtőpárt, míg a KDNP kifejezetten a keresztény világnézetet képviseli. E két párt együtt alkotja Magyarország és az Európai Unió történetének egyik legsikeresebb politikai együttműködését, hiszen folyamatosan kétharmados többséget értek el a választások során, immáron négyszer.

A Magyar Nemzet szemléje szerint Semjén arról is beszélt, jobb- vagy baloldali párt-e KDNP. Egyetért azzal, hogy köznyelvi értelemben a jobboldalon helyezkedik el a párt, hiszen fontos számukra a tradicionális értékek védelme és vállalása. Ha viszont a szociális igazságosság koordináta-rendszerében keressük a párt helyét, akkor Semjén Zsolt szerint ki lehet mondani azt, hogy

a KDNP egy mérsékelten baloldali párt, mivel a munkát képviseli a tőkével szemben, míg más, hagyományosan baloldali pártok szélsőjobboldalinak számítanak a tőke melletti kiállásuk miatt.

Beszélt az egyházak és politikai pártok közötti kapcsolatról is. Kifejtette, hogy a KDNP nem azt kívánja, hogy az egyházak közelítsenek hozzájuk, hanem saját maguk vállalják, hogy az egyház értékeihez közel állnak. Ennek oka, hogy "elkötelezettek az egyház tanításainak politikai képviseletében".

Related posts