Tatán aggasztó esemény történt, ahol rovarirtó vegyszer került a vízbe, ami súlyosan érintette a helyi halállományt. A történtek felkeltették a szakemberek és a lakosság figyelmét egyaránt, hiszen a vegyi anyagok környezeti hatásai messzemenőkig kihatnak

A február 10-én Tatán, az Által-ér tófarok közeli szakaszán felfedezett tömeges halpusztulás okát több hétig vizsgálták a szakértők, miközben számos hipotézist állítottak fel, amelyek azonban sorban megdőltek. A kezdeti feltételezés szerint a vízbe hulló falevelek okozta oxigénszint-csökkenés váltotta ki a jelenséget, ám ez nem magyarázta volna a halak ilyen mértékű elhullását.
A Kemma beszámolója alapján a vizsgálatok következő lépésében a szakértők a Derítő-tó közelében, az Egri ház melletti területen összpontosították figyelmüket. Itt egy szennyvízcső keresztezi az Által-ereket, ahol szivárgás nyomaira bukkantak. Az itt gyűjtött minták elemzése azonban végül ezt a gyanút is megcáfolta.
A két hét elteltével beérkezett laborvizsgálati eredmények hozták el a fordulópontot, amelyek világosan jelezték, hogy a vízben jelentős mennyiségű rovarirtó szer található. Ez egyértelmű bizonyítékként szolgált a szándékos mérgezés valóságára.
A vízbe kerülő vegyszer egy piretroidszármazék, amely kimondottan káros a halakra. A budapesti NÉBIH szakemberei is megerősítették, hogy az anyag koncentrációja jóval meghaladta a biztonságos határértéket, ami egyértelműen hozzájárult a tömeges halpusztulás kialakulásához. Fontos megjegyezni, hogy ez a vegyszer az emberekre és más melegvérű élőlényekre nem gyakorol veszélyes hatást.
Molnár András, a tatai vízügyi szakaszmérnökség vezetője a megyei hírportálnak nyilatkozva kifejtette, hogy "már az első napokban egyértelműen látható volt, hogy az Öreg-tavat nem érte el a toxikus anyag". Hozzátette, hogy a tó állapotát folyamatosan monitorozták annak érdekében, hogy megfigyeljék, történik-e nagyobb halpusztulás. Emellett megemlítette, hogy a tatai vár környékén talált halak elhullása nem a mérgezés következményeként történt.
A jó hír, hogy a mérgező anyag néhány nap alatt kiürült a vízrendszerből, így az élet hamar visszatért az Által-érbe, a szakemberek pedig nem találtak újabb elpusztult példányokat.