Románia az Európai Unió egyik legérdekesebb és legdinamikusabban fejlődő IT-központjává vált.


A 2024-es elnökválasztás által generált politikai feszültségek közepette Romániának kiemelkedően fontos, hogy kiaknázza strukturális előnyeit, és új befektetőket, valamint kereskedelmi partnereket vonzzon az ország területére. Ez a kihívás különösen érzékelhető a román informatikai és kommunikációs technológiák (IKT) szektorában, ahol az iparág tagjainak nemcsak a helyi adózási változásokkal, hanem a globális technológiai lassulás következményeivel is meg kell küzdeniük.

Bár Románia az EU egyik éllovasa a nagyon nagy kapacitású (VHCN) és az üvegszálas hálózat (FTTP) lefedettsége terén, a digitális évtizedről szóló 2024-es jelentés rávilágít arra, hogy az információs és kommunikációs technológiák (IKT) szektorában végzett szakképzés, kutatás-fejlesztés és innováció terén végzett beruházások szintje nálunk a legalacsonyabbak közé tartozik. Ezen ellentmondásos adatok egyedülálló lehetőséget kínálnak a nemzetközi IKT-vállalatok és befektetők számára, akik egy megbízható és eredményorientált IKT-környezetet keresnek.

Modern, korszerű digitális ökoszisztéma

Az EU keleti részén elhelyezkedő Románia kiválóan teljesített a Digitális évtized program keretében meghatározott uniós konnektivitási célkitűzések megvalósításában. A háztartások 95%-os lefedettségével Románia közel áll ahhoz, hogy szinte teljes FTTP-lefedettséget biztosítson polgárai és vállalkozásai számára, beleértve a vidéki területeket is, ahol a lefedettség elérte a figyelemre méltó 92,5%-ot, és gyorsan fejlődik. A nagy sebességű internethasználat is Romániában a legelterjedtebb az EU tagállamai közül: az internetkapcsolatok 94%-a 100 Mbps vagy annál nagyobb sebességű...

Romániának sürgősen lépéseket kell tennie az 5G-s lefedettség növelése érdekében, mivel a jelenlegi állapotok szerint 2024-re a lakott területek csupán 33%-án lesz elérhető ez a technológia. Ez a szám sajnálatos módon jelentősen elmarad az uniós átlag 89,3%-ától.

Az Európai Bizottság 2024 áprilisi jelentése alapján Románia kiemelkedő helyet foglal el az EU-n belüli szélessávú vezetékes és mobilinternet árképzés terén. Az itt elérhető szolgáltatások mindegyike a legkedvezőbb árú lehetőségek közé tartozik a saját kategóriájában, így a romániai felhasználók számára igazán előnyös ajánlatokkal állnak szemben.

Elérhető ingatlan- és bérleti díjak!

A 2024 augusztusában publikált Deloitte Property Index 2024 adatai alapján Románia lakhatási költségei az EU legkedvezőbb árai közé tartoznak, csupán Bosznia-Hercegovina és Görögország előzi meg az országot. Tavaly a négyzetméterenkénti átlagár mindössze 1504 euró volt. Kolozsvár, a közép-kelet-európai régió dinamikusan fejlődő IKT-központja, viszont kiemelkedik a romániai városok közül: itt az átlagos négyzetméterár 2434 euróra rúg.

Mindazonáltal a bérleti díjak ugyanezen index szerint még mindig Romániában a legmegfizethetőbbek: Kolozsváron a havi átlagos bérleti díj 9,7 euró/négyzetméter, amelyet a főváros, Bukarest követ 9,2 euró/négyzetméteres havi átlagárral.

Megfizethető életkörülmények

A Global Economy összegzése és a Világbank nemzetközi összehasonlító programjának (International Comparison Program, ICP) adatai alapján megállapítható, hogy az EU-n belül Románia és Bulgária továbbra is a legalacsonyabb megélhetési költségekkel rendelkező országok.

A digitális nomádok körében a legnépszerűbb úti célok közé tartozik egy olyan hely, ahol a munka és a szabadidő tökéletes harmóniában találkozik. Az ideális helyszínek jellemzően inspiráló környezetben, modern infrastruktúrával rendelkeznek, és lehetőséget biztosítanak a közösségi kapcsolatok kiépítésére is. Legyen szó tengerparti városokról, hegyi falucskákról vagy vibráló nagyvárosokról, a digitális nomádok számára fontos, hogy élvezhessék a helyi kultúrát és gasztronómiát, miközben hatékonyan végezhetik munkájukat. A legkedveltebb úti célok között gyakran szerepelnek olyan helyek, mint Bali, Budapest vagy Medellín, ahol a természet és a technológia találkozik, és a kreatív energiák szabadon áramolhatnak.

A Microsoft Digital Futures Index legújabb kutatása alapján Románia kiemelkedő pozíciót foglal el a Digitális Nomádok körében, ugyanis az első helyet szerzi meg a kedvelt úti célok rangsorában, elérve a 150-es összpontszámot. Ez a szám jelentősen meghaladja a közép- és kelet-európai országok 100-as átlagát. A lista második és harmadik helyén Svédország (148 pont) és Dánia (147 pont) áll, míg Hollandia (142 pont) a negyedik helyezett.

A tanulmány szerint Románia figyelemre méltó előrelépéseket mutat az informatikai szakemberek nemi diverzitásának terén: 144 pontot ért el ezen a téren. Az ország IT-szakembereinek 26%-át nők alkotják, ami jelentősen meghaladja a 19,4%-os uniós átlagot. Ez a tendencia jól tükrözi a hazai szektor fejlődését és elkötelezettségét a sokszínűség iránt.

A romániai IT-szektor rejtett kincsei: Fedezd fel a lehetőségeket!

A nemzetközi üzleti gyakorlatok globális kontextusban azt mutatják, hogy a sikeres vállalkozások és együttműködések alapja gyakran a hazai és a külföldi erőforrások összehangolása. A jelenlegi helyzetben több tényező is sikert garantál egy vállalatnak a romániai IKT-piacon.

A kolozsvári központú SOFTECH szoftverfejlesztő vállalat büszkén képviseli magát az ANIS-nál, amely a romániai szoftver- és szolgáltatási ipar munkáltatóinak szövetsége, továbbá tagja a Transilvania IT regionális informatikai klaszternek is. Mint a globális IT-piac aktív szereplője, elkötelezettek vagyunk a szoftverfejlesztési projektek terén kialakuló hosszú távú együttműködések iránt. A Softech csapata mindig nyitott az új kihívásokra és lehetőségekre.

Related posts