Rogán Antal kifejtette véleményét David Pressmanról, kijelentve, hogy az amerikai nagykövet nem mindig cselekedett tisztességesen. Az érvek szerint Pressman tevékenységei és megnyilvánulásai sokszor ellentmondásosak, így nem lehet őt megbízható partnernek

"Teljesen biztos voltam benne, hogy el fogom kerülni a szankciós listát" - nyilatkozta Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője az Index megkeresésére, reagálva arra a hírre, miszerint levették az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatalának (OFAC) szankciós listájáról.
Az Index emlékeztet: január 7-én, Donald Trump megválasztása után, de még beiktatása előtt, a távozó Biden-kormányzat az OFAC szankciós listájára helyezte Rogán Antalt. Ekkor frissült a Különlegesen Kijelölt Állampolgárok és Blokkolt Személyek (SDN-lista) névsora is.
David Pressman, a korábbi amerikai nagykövet, akit a demokrata adminisztráció nevezett ki, sajtótájékoztatót tartott a legújabb fejlemények kapcsán. Ezen a rendezvényen kifejtette, hogy Rogán Antal minisztersége alatt súlyosan visszaélt a hatalmával, és ő volt a "korrupciós rendszer" egyik kulcsfigurája, aki nemcsak tervezte, hanem meg is valósította, valamint hasznot is húzott belőle. A szankciók, amelyeket bejelentettek, egy végrehajtási rendelet keretében kerültek bevezetésre, a globális Magnyitszkij emberi jogi elszámoltathatósági törvényre alapozva. Ez a törvény célja, hogy világszerte rávilágítson és felelősségre vonja az emberi jogokkal való súlyos visszaélések és a korrupció elkövetőit.
Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget irányító miniszter, már április elején jelezte, hogy a közeljövőben várhatóan Rogán Antal neve eltűnhet az amerikai szankciós listáról.
Gulyás Gergely kifejezte meggyőződését, hogy Rogán Antal szankciós listán töltött időszaka rendkívül rövid lesz. Hangsúlyozta, hogy az intézkedésnek nincs valóságbeli alapja, és bízunk benne, hogy az új amerikai kormány gyorsan visszavonja ezt a lépést.
A jóslat pedig be is teljesült, fogalmaz az Index cikke, ugyanis tegnap, vagyis április 15-én este a Miniszterelnöki Kabinetiroda minisztere lekerült az amerikai szankciós listáról, ami az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának OFAC (Office of Foreign Assets Control) szankciós listáján történt változásokról szóló dokumentumból derült ki.
A portál telefonon kereste meg a minisztert, aki készségesen válaszolt néhány felmerülő kérdésükre a témával kapcsolatban.
Rogán Antal az Indexnek nyilatkozva kifejtette, hogy mélyen meg volt győződve arról, hogy a helyzete politikai indítékokra vezethető vissza. Szerinte mindez a jelenlegi amerikai demokratikus kormány és Pressman nagykövet döntésének következménye. Az események alakulása pedig utólag is megerősítette ezt a nézetet. "Ezért is történt, hogy viszonylag gyorsan eltávolítottak erről a listáról" - tette hozzá.
A tárcavezető elárulta, hogy az eljárás során derültek ki számukra a körülmények, amelyek azt mutatták, hogy semmilyen bizonyíték nem volt, ami alapján meghozhatta volna a Biden-adminisztráció a szankcionálást.
A szituáció körüli bizonytalanságot jól tükrözi, hogy mindössze egyetlen újságcikkre támaszkodnak, amely egy külföldi online hírportálon jelent meg. Az állítások konkrét tartalom nélküli, általános vádaskodások, ami nem nyújt elegendő alapot a további lépésekhez. Az eljárás hátterében David Pressmann nagykövet úr áll, aki véleményem szerint politikai szempontból erősen elfogult Magyarországgal szemben, mivel ő egy konkrét küldetéssel érkezett ide. Célja az volt, hogy Magyarországot belerángassa az ukrán-orosz konfliktusba, ám ez nem valósult meg. Ennek következtében Pressman nagykövet úr csalódottságának hangot adva, személyes indítékokkal vezérelve lépett fel.
A miniszter megjegyezte, hogy az igazi elégtételt az jelenthetné, ha David Pressman is bocsánatot kérne, bár tisztában van vele, hogy ez talán csak hiú ábránd.
David Pressman nem éppen a legegyszerűbb karakter. Politikai aktivistaként folyamatosan alakítja a szerepét, mintha csak egy színpadon lenne. A négyszemközti beszélgetések során egészen más dolgokat mond, mint amit a nagyközönség előtt hirdet.
A nagykövet jelenléte alatt évente minimum kétszer, de volt, hogy háromszor is összejött vele, ám ezeken az alkalmakon soha nem említette meg azokat a vádakat, amelyekről később a nyilvánosság előtt nyilatkozott.