Magyarország jelentős hátrányban van a fejlődés terén.

Érdekli, hogy a globális politikai feszültségek miként hatnak a pénzügyi helyzetére?
Lépjen be azok táborába, akik nem csupán szemmel tartják,
hanem meg is értik, mi zajlik a világban – és a tőkepiacok világában!
Az egyszer használatos műanyag termékek (SUP) olyan gyorsan forgó fogyasztási cikkek, amelyek használat után szinte azonnal a szemétben landolnak, és sajnos újrahasznosításuk gyakran nem megoldott. Az Európai Unió felmérései alapján a tengerpartokon talált szemét 80-85 százaléka műanyag, és ennek körülbelül fele egyszer használatos termékekből származik. Ezt a megállapítást Hankó Gergely és Toronyi Zoltán, a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége szakértői, a Zöld Gazdaság című tanulmánykötetben fejtették ki.
A szerzők részletesen bemutatják az EU 2019/904 irányelvet, amely 2021. július 3-tól lépett hatályba, és célja a műanyag termékek környezetre gyakorolt negatív hatásainak mérséklése. A rendelkezések értelmében ekkortól tilos forgalomba hozni bizonyos, oxidatív úton lebomló műanyagból készült termékeket, beleértve az egyszer használatos műanyag evőeszközöket, tányérokat, fültisztító pálcikákat, italkeverőket, léggömbtartó pálcákat, valamint a habosított polisztirolból készült ételesedényeket és italospoharakat. Ezen felül, az (EU) 2020/2151 rendelet értelmében a jövőben kötelező lesz feltüntetni, hogy az adott egyszer használatos termék műanyagot tartalmaz, és egy figyelemfelkeltő ábra segítségével is tájékoztatni kell a fogyasztókat a helytelen kezelési módokról.
Egy másik, jól ismert szabályozás értelmében az egyszer használatos műanyag italospalackok és kompozit italcsomagolások 2024. július 3-tól csak úgy kerülhetnek forgalomba, ha a műanyag kupakjuk rögzítve van az italtartó részhez. Ezen kívül 2024. december 31-ig a gyártóknak és forgalmazóknak kötelező EPR (Extended Producer Responsibility) rendszereket létrehozniuk. Ezeknek a rendszereknek gondoskodniuk kell az egyszer használatos műanyag ételtartó edények, italtartó poharak, hajlékony falú ételcsomagolások, zacskók, italospalackok, nedves törlőkendők, léggömbök és dohányfilterek hulladékainak összegyűjtéséről és kezeléséről, továbbá a működési költségek viseléséről is. E szabályozás hazánkban már 2023. július 1-jétől életbe lépett.