Óriási jégtömbök zúdultak az autókra a Megyeri hídon: vajon milyen lehetőségeik vannak az érintett járműtulajdonosoknak a kártérítésre? - Pénzcentrum

A karácsonyi ünnepek alatt egy meglepő és aggasztó incidens zajlott a Megyeri hídon: hatalmas jégtömbök szakadtak le a híd szerkezetéről, komoly veszélyt jelentve az arra haladó járművekre és utasaikra - számolt be róla a BpiAutósok.
A karácsonyi időszakban szokatlan és veszélyes esemény történt a Megyeri hídon: jégtömbök hullottak a híd szerkezetéről, veszélyeztetve az áthaladó járműveket és utasaikat. Egy autós fedélzeti kamerája rögzítette az incidenst, amely során az egyik lezuhanó jégdarab kárt okozott járművében.
Az eset 2024. december 23-án zajlott, amikor egy autós átkelt a Megyeri hídon. A felvételen egyértelműen látszik, hogy hatalmas jégtömbök hullanak le a híd szerkezetéről. Az egyik jégdarab közvetlenül eltalálta az autót, horpadást okozva a tetején. Az autós elmondása szerint a hídon nem voltak kihelyezve figyelmeztető táblák a jégesés veszélyére vonatkozóan, ami aggasztó hiányosságot jelent.
A károsult sofőr kártérítési igényével fordult a pályaszakaszt üzemeltető mérnökséghez, ám sajnos elutasították a kérelmét. Az üzemeltető tájékoztatása szerint már történt hasonló eset, amely bírósági eljárásba torkollott, de a felperes végül nem tudta megnyerni a pert. A rendőrség azt tanácsolta a sofőrnek, hogy nyújtson be feljelentést, amit az ünnepi időszak miatt egyelőre csak elektronikus levél formájában tudott megtenni.
A portál a történtek fényében dr. Herpy Miklós közlekedési jogra szakosodott ügyvéd véleményét kérte ki. Az ügyvéd hangsúlyozta a kártérítési jog alapvető elvét: "Minden jogellenes cselekedet kártérítési felelősséggel jár." Rámutatott arra, hogy a magasból lezuhanó jégdarabok komoly balesetveszélyt jelentenek, és akár tragikus kimenetelű baleseteket is okozhatnak.
Dr. Herpy rámutatott a közútkezelő felelősségére is: "A közúti közlekedésről szóló törvény közútkezelőnek külön kötelességévé teszi, hogy folyamatosan köteles gondoskodni arról, hogy a közút a biztonságos közlekedésre alkalmas legyen!"
Az ügyvéd felhívta a figyelmet arra, hogy hasonló esetekben, például amikor épületekről hullik le hó vagy jég, az épület tulajdonosai felelősek a károkért. A kártérítési kötelezettség alóli mentesüléshez bizonyítaniuk kell, hogy nem sértették meg a karbantartási szabályokat és nem jártak el felróhatóan a károk megelőzése érdekében.
Végül dr. Herpy egy hasznos tanáccsal látta el a károsultakat: "Bármilyen jelentősebb kár esetén érdemes azonnal rendőrségi segítséget kérni." Emellett hangsúlyozta, hogy a sikeres kártérítési igényhez a károsultnak igazolnia kell a kár keletkezését, a kár mértékét, valamint a károkozó személyazonosságát is.