Nagy Márton nyomására a bankok részben mérséklik a díjakat.

Többféle banki díjcsökkentésről állapodott meg a Magyar Bankszövetség a jegybankkal - jelentették be a Varga Mihállyal való keddi egyeztetés után. A megállapodásnak köszönhetően egyszerűbbé, átláthatóbbá, olcsóbbá válnak a banki költségek - hangsúlyozta a jegybank elnöke.
Öt konkrét lépésről van szó, amelyek célja a lakossági díjak csökkentése, a szolgáltatások átláthatóságának növelése, valamint a számlaváltás egyszerűsítése.
Március hónapban Nagy Márton, a nemzetgazdasági miniszter, többször kifejezte aggodalmát a bankok díjemelési gyakorlatával kapcsolatban. Szerinte a februári díjemelések, különösen a készpénzfelvétel esetében, indokolatlanul magasak voltak, hiszen ezek átlagosan 15%-os növekedést mutattak, míg a folyószámla-vezetés díja akár 26%-kal is emelkedett. Az első megbeszélések során Nagy Márton nem volt elégedett a bankok válaszaival, és három héttel ezelőtt arról nyilatkozott, hogy továbbra is egyeztetéseket folytatnak a Bankszövetséggel. Az önkéntes árkorlátozásra tett javaslatokkal kapcsolatban pedig úgy vélte, hogy az első körös ajánlatok meglehetősen gyengének bizonyultak.
A magyar banki díjak nemzetközi összehasonlításban magasnak számítanak, de az idei díjemelések részben a 2023-24-es magas inflációt követték le, részben pedig az adóemeléseket és a megemelt illetékeket követték le - vagyis a kormány azt akarta elérni, hogy az állami sarcot a bankok nyeljék, és ne hárítsák át az ügyfeleikre.
A mai megállapodásról szóló MNB-s sajtóközlemény nyelvezete arra utal, hogy a kereskedelmi bankok ezt megengedhetik maguknak ("a jegybankelnök és a Bankszövetség vezetői egyetértettek abban, hogy a magyar pénzügyi rendszer stabil alapokon áll, a bankok likviditása és tőkehelyzete erős, mindez pedig lehetővé teszi a banki díjak csökkentését"), a bejelentett intézkedések ugyanakkor inkább a bankok közötti versenyfeltételeket erősíthetik a lakossági szolgáltatásoknál, a közvetlen díjcsökkentésre csak az alapszámla kapcsán született ígéret.