Félelmetes, milyen hatással vannak ezek az ételek az emberi agyra: sokan közülünk nap mint nap falatoznak belőlük - Pénzcentrum.


Az ultrafeldolgozott élelmiszerek egyre inkább aggasztják az egészségügyi szakértőket. Egy újabb kutatás rámutat, hogy ezek az élelmiszerek jelentősen hozzájárulhatnak számos betegség kialakulásához, például szívproblémákhoz, cukorbetegséghez, szorongáshoz és depresszióhoz. A tudósok egyértelmű kapcsolatot fedeztek fel az ultrafeldolgozott ételek fogyasztása és a különböző egészségügyi rendellenességek között – állítja a National Geographic.

Az ultrafeldolgozott élelmiszerek közé sorolhatók például a népszerű üdítők, ízletes édességek, energiaszeletek, gyümölcsízű joghurtok és fagyasztott ételek. Ezek a termékek pillanatnyi kielégülést nyújthatnak az édes, zsíros és sós ízek iránti sóvárgásunkban, azonban a tudományos kutatások arra figyelmeztetnek, hogy hosszú távon különösen káros hatással lehetnek a szív- és érrendszerünkre, valamint az agyunkra.

A BMJ folyóiratban megjelent legfrissebb metaanalízis aggasztó eredményekre jutott. A kutatók kapcsolatot találtak az ultrafeldolgozott élelmiszerek nagyobb mértékű fogyasztása és a szívbetegséggel összefüggő halálozás, a 2-es típusú cukorbetegség, az elhízás, a szorongás, a depresszió és az alvászavarok magasabb kockázata között.

Egy másik, a Nutrients folyóiratban közzétett tanulmány szerint az ilyen élelmiszerekben gazdag étrend 44%-kal növeli a depresszió és 48%-kal a szorongás kockázatát. Egy brazil kutatás azt mutatta, hogy már a kalóriabevitel 20%-ának ultrafeldolgozott élelmiszerekből való fedezése is 28%-kal-kal gyorsabb kognitív hanyatlással járt együtt.

Bár a pontos ok-okozati összefüggés még nem ismert, a legerősebb megfigyelési bizonyítékok a prospektív vizsgálatokból arrafelé hajlanak, hogy az ultra-feldolgozott élelmiszerek nagy mennyiségű fogyasztása növeli a depresszió későbbi kialakulásának kockázatát

- nyilatkozta Melissa M. Lane, a Deakin Egyetem tudományos munkatársa.

Az ultrafeldolgozott élelmiszerek, amelyek gyakran magas só-, cukor- és zsírtartalommal bírnak, szoros kapcsolatban állnak a krónikus gyulladásokkal, valamint a magas vérnyomással és egyéb egészségügyi gondokkal. Ezek a problémák nem csupán a fizikai egészséget érintik, hanem az agyműködésre is kihatnak, így növelve az érrendszeri demencia kialakulásának kockázatát. Emellett az adalékanyagok, mint például bizonyos mesterséges édesítőszerek, képesek befolyásolni az agyban termelődő vegyi anyagok, például a dopamin és a szerotonin szintjét.

Ashley Gearhardt, a Michigani Egyetem pszichológiai professzora rámutatott arra, hogy az ultrafeldolgozott élelmiszerek potenciálisan függőséget válthatnak ki.

Az ultrafeldolgozott élelmiszerek inkább hasonlítanak egy cigarettára, mint az anyatermészet által készített élelmiszerekre

- mondta.

Cindy Leung, a Harvard T.H. Chan School of Public Health adjunktusa hangsúlyozza, hogy ez nem véletlen: "A több milliárd dolláros vállalatok tudatosan alakítják ki ezeket az élelmiszereket, hogy rávessenek minket, ezáltal csökkentve az étkezéseinkkel kapcsolatos döntéshozatali képességünket. Ezt a jelenséget az élelmiszer-szuverenitás problémájaként értelmezem."

Az Egyesült Államokban a felnőttek kalóriabevitelének körülbelül 57%-a ultrafeldolgozott élelmiszerekből származik, míg a gyerekek és tizenévesek esetében ez az arány még magasabb, 67%. Szakértők figyelmeztetnek arra, hogy már a 20%-os arány is összefüggésbe hozható az agyra gyakorolt káros hatásokkal, ami aggasztó tendenciát jelez az egészségünk szempontjából.

A szakértők szerint érdemes a rendszeres étkezésekre helyezni a hangsúlyt, és célszerű áttérni a kevésbé feldolgozott élelmiszerek választására. Emellett fontos, hogy alaposan összehasonlítsuk a termékek címkéit, és olyan alternatívákat keressünk, amelyek alacsonyabb nátrium- és hozzáadott cukor-tartalommal bírnak. A szülők szerepe kiemelkedő: érdemes felhívniuk gyermekeik figyelmét az élelmiszeripar különféle marketingfogásaira, valamint elmagyarázniuk az ultrafeldolgozott ételek fogyasztásának lehetséges negatív következményeit.

Related posts