Putyin nyíltan próbálja megvásárolni Trump támogatását, a Kreml pedig már eljuttatta az ajánlatát.

Vlagyimir Putyin orosz elnök egy komoly gazdasági ajánlatot tett Donald Trump amerikai elnöknek: jelezte, hogy Oroszország sokkal nagyobb ritkaföldfém- és nyersanyagvagyonnal rendelkezik, mint az Egyesült Államok, amiről szívesen kötnek üzletet Washingtonnal. Eközben az EU is versenybe száll Ukrajna vagyonáért és állítólag egy fair ajánlatot tettek Volodimir Zelenszkij államfő asztalára.
Oroszország nyitott az együttműködésre az Egyesült Államokkal a ritkaföldfémek kereskedelme terén, amely kulcsfontosságú Washington számára - tájékoztatott a Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov a Bloomberg hírügynökség jelentése szerint. Az Interfax hírei alapján Peszkov kedden kifejtette:
Az Egyesült Államok számára elengedhetetlenek a ritkaföldfémek, miközben mi bőséges készletekkel rendelkezünk ezekből az értékes nyersanyagokból. Ez a helyzet kiterjedt együttműködési lehetőségeket kínál, amelyek révén kölcsönösen előnyös kapcsolatokat alakíthatunk ki.
Oroszország akkor vetette fel az együttműködés lehetőségét, amikor Kijev elutasította az Egyesült Államok által javasolt 500 milliárd dolláros alap létrehozására vonatkozó ajánlatot. A washingtoni vezetés ezt a lépést egy átfogó megállapodás részeként kívánta megvalósítani, amely keretein belül Ukrajna ásványi bevételeinek egy részét szeretették volna biztosítani maguknak. Donald Trump többször hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok számára kiemelt fontosságúak Ukrajna ritkaföldfémkészletei, habár a kelet-európai állam nem rendelkezik olyan jelentős tartalékokkal, amelyek a nemzetközi gazdasági színtéren életképesnek számítanának.
A geopolitikai harcok színtere nem csupán Oroszország és az Egyesült Államok viszályára korlátozódik.
Az Európai Bizottság hétfőn egyedi megállapodási ajánlatot terjesztett elő Ukrajnának, amely a stratégiai jelentőségű nyersanyagokkal kapcsolatos együttműködésre vonatkozik.
Pont abban a pillanatban, amikor Trump kijelentette, hogy Washington szinte a célvonalhoz érkezett egy hasonló megállapodás létrejöttéhez.
Stéphane Séjourné, az EU iparstratégiáért felelős biztosa szerint az Európai Bizottság ukrán tisztviselőkkel tárgyalt Kijevben, ahol az orosz invázió harmadik évfordulójának alkalmából látogattak el.
A harminc alapvető nyersanyag közül Ukrajna huszonegyet kínálhat, lehetőséget teremtve egy kölcsönösen előnyös együttműködés keretében.
Séjourné az AFP-nek nyilatkozva kiemelte: "Európa egyik legfontosabb erénye, hogy soha nem kényszerítünk ki olyan megállapodásokat, amelyek nem szolgálják mindkét fél érdekeit."
Mindeközben Oroszország nyíltan próbálja meggyőzni az amerikai vezetést, hogy inkább Moszkvával működjön együtt Ukrajna helyett.
Vlagyimir Putyin hétfő este az orosz állami médiának adott interjújában kifejtette: "Szeretném hangsúlyozni, hogy nekünk jóval több erőforrásunk van, mint Ukrajnának." Ezen kívül megjegyezte, hogy Oroszország a világ egyik élvonalbeli országa a ritkaföldfémek és más stratégiai nyersanyagok tartalékaival kapcsolatban.
Putyin azt is jelezte, hogy egy esetleges amerikai-orosz megállapodás kiterjedhet az oroszok által megszállt ukrán területeken található ásványkincsekre is.
Oroszország a ritkaföldfémeken túlmenően alumíniumellátással is próbálja megnyerni Washingtont. Putyin felajánlotta, hogy ha az Egyesült Államok feloldja az importkorlátozásokat, Moszkva kétmillió tonna alumíniumot szállíthat Amerikának. Azt is javasolta, hogy orosz cégek közös vállalatokat hozzanak létre az amerikai partnerekkel a szibériai Krasznojarszk régióban.
Ezek a javaslatok közvetlenül azt követően születtek, hogy Trump 25%-os vámot alkalmazott az amerikai alumíniumimport esetében. Az orosz alumíniumipar korábban fontos szereplője volt az Egyesült Államok piacon, de az export gyakorlatilag leállt, miután Washington 2023-ban drasztikus, 200%-os vámot léptetett életbe az orosz alumíniumtermékekre.
Bár Oroszország a világ egyik legnagyobb ritkaföldfém-tartalékaival büszkélkedhet, a kitermelési folyamatok terén mégis jelentős hátrányban van más nemzetekhez képest.
Az Egyesült Államok Geológiai Szolgálatának adatai alapján Oroszország továbbra is képtelen maximálisan kihasználni gazdag nyersanyagkészleteit. Ennek apropóján Putyin hétfőn arra kérte az orosz kormányt, hogy sürgősen fokozza a ritkaföldfémek kitermelésének és feldolgozásának ütemét.
A ritkaföldfémek és más stratégiai nyersanyagok körüli versengés az Egyesült Államok, az Európai Unió és Oroszország között egyre intenzívebbé válik. Ukrajna ebben a geopolitikai játszmában kulcsfontosságú szereplővé nőtte ki magát, miközben Moszkva folyamatosan arra törekszik, hogy meggyőzze Washingtont: inkább az orosz nyersanyagforrásokat részesítse előnyben, mint Kijevet. Az alumíniumkereskedelem körüli feszültségek pedig még inkább bonyolítják a globális gazdasági és politikai tájat, új dimenziókat adva a hatalmi játszmához.