Peking irányába kémkedett az amerikai jegybank elnöke - Világgazdaság


Letartóztatták az Egyesült Államok jegybankjának egykori szenior tanácsadóját, akit azzal vádolnak, hogy titkos információkat juttatott el Kínának. Az igazságügyi minisztérium nyilatkozata szerint John Rogers többek között a Fed belső elemzéseit és gazdaságpolitikai háttéranyagait szivárogtatta ki, ezzel súlyosan megsértve a bizalmas adatkezelés szabályait.

Pénteken egy korábbi, magas rangú Fed tisztviselő letartóztatására került sor, akit amerikai ügyészek azzal gyanúsítanak, hogy gazdasági titkokat szivárogtatott ki Kínának.

John Rogers, aki 2010 és 2021 között a Fed nemzetközi pénzügyi részlegének vezető tanácsadójaként tevékenykedett, pénteken a washingtoni szövetségi bíróságon napvilágra került vádak szerint pozícióját kihasználva titkos információkhoz jutott a Kínával kapcsolatos vámtarifákról. Emellett hozzáfért a jövőbeni politikai döntésekkel és vitákkal kapcsolatos bizalmas elemzésekhez is.

A Fed csupán egy a sok célpont közül.

Rogers-t azzal gyanúsítják, hogy érzékeny információkat továbbított a személyes e-mail fiókján keresztül, majd ezeket kinyomtatta, és olyan egyetemi hallgatóknak álcázott kínai titkosszolgák kezébe adta. A vádak szerint titkosított üzenetküldő alkalmazásokat is alkalmazott a kínaiakkal folytatott kommunikáció során.

A vádak szerint Rogers 450 ezer dollár fizetést kapott a kínai Fudan Egyetem részmunkaidős professzoraként. A Financial Times című lap szerint a most napvilágot látott eset csak egy azon ügyek egyre növekvő sorozatában, amelyekben az amerikai kormányzat, a CIA és a hadsereg tisztviselőit azzal vádolják, hogy érzékeny vagy titkos információkat adtak át a kínai kormánynak.

Washington azzal vádolja a kínai hackereket, hogy tömeges és kiterjedt kampányban támadják az amerikai távközlési hálózatokat, lehetővé téve ezzel az amerikai kormányzati szervek kommunikációjának lehallgatását.

A washingtoni kínai nagykövetség nyilatkozatában kifejtette, hogy "nem rendelkezik információkkal" Rogers ügyének részleteiről, és aláhúzta Kína elkötelezettségét a jogállamiság elvei mellett.

A kínai kormány az amerikai államkötvények egyik legjelentősebb globális birtokosa. A Federal Reserve kamatpolitikai döntései és jövőbeli monetáris irányelvekhez kapcsolódó előrejelzései komoly hatással lehetnek az amerikai állampapírokra. Ezek a tényezők a nemzetközi pénzügyi piacokon is kiemelt figyelmet kapnak, mivel a legfontosabb jelentések közé tartoznak.

Related posts