Nicusor Dan új kezdeményezést indíthat a romániai társadalom megbékélésére | Demokrata


A kisebb erdélyi magyar párt elnöke Csomortányi István elnökhelyettessel közösen értékelte a román elnökválasztás vasárnap tartott döntő fordulójának eredményeit. "Kijelenthetjük, hogy ezzel a győzelemmel a romániai szavazóközösség szavazott magának egy második esélyt 1989 után a valódi rendszerváltozásra" - mondta Zakariás Zoltán. Ez lassú folyamat lesz, de az összes szereplő együttműködésével jó irányt fog eredményezni - tette hozzá.

Az EMSZ elnöke, aki az RMDSZ színeiben jutott be a román parlamentbe, hangsúlyozta, hogy az első forduló eredményei világosan jelzik: a romániai választók egyértelműen a változás mellett tették le a voksukat. A megkérdezettek körülbelül 80 százaléka nem a kormánypártok jelöltjére szavazott, ami figyelemre méltó elmozdulást tükröz a politikai tájképen.

Az EMSZ már az első forduló előtt világosan kifejezte, hogy saját értékrendje és elképzelései alapján hozott döntést, amikor nyíltan Nicusor Dant támogatta. Őt esélyes jelöltnek tartották, ráadásul nem volt negatív tapasztalata a magyar közösséggel. Civil és főpolgármesteri tevékenysége azt tükrözte, hogy hisz az önkormányzatiságban, és tiszteletben tartja a helyi közösségeket, ami tökéletesen összhangban áll az EMSZ értékrendjével. Az eredmények alapján világosan látszik, hogy helyes választás született.

"Örömmel tekinthetünk vissza arra, hogy a magyar közösség felelősségteljes döntést hozott. Különösen fontos, hogy a választás folyamatába mindenféle zavaró vagy eltérítő kísérlet ellenére aktívan beleszólt" - fogalmazott Zakariás Zoltán, utalva a magyarlakta megyékben elért figyelemre méltó eredményekre. Hozzátette: a bukaresti főpolgármester az EMSZ-es polgármesterek által irányított településeken "rekordmagas", 90-100 százalék közötti szavazati arányt tudhat magáénak.

Zakariás Zoltán véleménye szerint a legutóbbi választás során kedvező eredmény született, és helyes döntésnek tartja Nicusor Dan megválasztását. Dan volt az egyetlen jelölt, aki képes volt legyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vezetőjét, valamint a szélsőséges nézeteket képviselő politikai erőket. Zoltán úgy látja, hogy Dan győzelme a nagyvárosi fiatalok és a diaszpóra aktív részvételének köszönhetően valósult meg.

Csomortányi István elnökhelyettes hangsúlyozta, hogy a vasárnapi választásokat követően elengedhetetlen a tanulságok levonása. Kijelentette, hogy a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) részéről "teljesen téves" lépés volt, hogy a magyar közösség nevében a kormánypártok közös jelöltjének, Crin Antonescunának a támogatására ösztönözzék a választókat. "Óriási tévedés volt a magyar közösséget egy olyan irányba terelni, amely ellentétes a romániai társadalom akaratával" - tette hozzá.

Az elnökhelyettes véleménye szerint téves az a kijelentés, hogy kizárólag Crin Antonescu lenne képes legyőzni George Simiont. "Hisszük, hogy Antonescu hatalmas sikere nem valósulhatott volna meg, ha ő jutott volna a második fordulóba; ebben az esetben ma George Simion lenne Románia államfője" - nyilatkozta Csomortányi. Hozzátette, hogy az RMDSZ részéről Antonescu támogatása "stratégiai hiba" volt.

Kifejtette: míg a román kormánypártok esetében tapasztalható egyfajta felelősségvállalás, addig az RMDSZ nem ismerte el, hogy hibák történtek, pedig ez elvárható lenne, hiszen a nyilatkozatok szintjén ezek a tévedések a magyar közösségre is kihatnak. "Nem az RMDSZ volt az, aki megmentette az erdélyi magyarságot, hanem az erdélyi magyarság saját erejéből talpra állt" - hangoztatta Csomortányi.

Hozzátette: ha az RMDSZ nem ismeri be tévedését, legalább az eredményt nem kellene "sikerpropagandává" alakítani, mivel "ezek a típusú csúsztatások, kommunikációs hazugságok azok, amelyek eltávolítják nagy tömegekben az erdélyi magyar választókat az urnáktól".

Csomortányi István véleménye szerint az EMSZ-re vonatkozóan az elnökválasztás tanulságai világosan megmutatják, hogy az erdélyi magyar közösség számára elengedhetetlen a politikai pluralizmus. Ez a szükséglet nem csupán a helyi viszonyokra és önkormányzatokra vonatkozik, hanem kiterjed az országos szintű kihívásokra is. Felhívta a figyelmet arra, hogy a szervezet megerősítése és az aktív közéleti részvétel kulcsfontosságú, hiszen "a politikai pluralizmus biztosítja az erdélyi magyar közösség önvédelmi reflexeit" - emelte ki.

Related posts