Nem volt túlzottan agresszív, de a felelőtlensége miatt jogosan kapta meg Kaczvinszki a piros lapot. | M4 Sport

Ahogy az a változások anatómiájában bevett, a finomításokat is rendre konzervatív hangok bírálják. A futballban, amióta csak különvált a rögbitől, a keménység vélt és valós eltűnése miatt kardoskodók emeltek szót. A 19. században még a sípcsonton rúgás lehetőségének elvétele felett tértek nehezen napirendre, azóta, ahogy a körülötte lévő világ is fokról fokra veti meg az erőszakot, úgy követi ezt egyre kisebb spéttel a futball is.
Az utóbbi években végbemenő szabálymódosításokat talán inkább finomhangolásoknak nevezhetjük, hiszen ezek célja nem csupán a brutális vagy erőszakos cselekedetek kiszorítása, hanem a futball ezen aspektusának lehetőségeit is próbálják minimalizálni. Mivel azonban a futball kontaktsport, a helyzet nem olyan egyszerű, így a szankciók szigorítása vált a megoldás kulcsává.
Egyre több kifejezés bukkan fel a szabálykönyvben, úgyis, mint "veszélyes játék", "felelőtlen szerelés", amelyek nem konkrét fizikai kontaktot, hanem annak lehetőségét is kategorizálják, büntetik. Éppen ezért mára már súlyos tévedés, hogy a "labdát találta el" és a "szabálytalankodott" egymás fekete-fehér ellentéte lenne, s sok esetben hiába is mutogatnak a játékosok a labdára, ha nem tisztán és kizárólag azt találják el, a játékvezető jogosan fúj.
Az OTP Bank Liga 18. fordulóját egy sajnálatos incidens árnyékolta be: az első NB I-es mérkőzésén pályára lépő Kaczvinszki Dominik egy szerencsétlen mozdulattal csúszott oda Szatmári Csabának. Ennek következtében a diósgyőri védő súlyos sérülést szenvedett, bokatörést és szalagszakadást is diagnosztizáltak nála.
A játékvezetői csapat első döntése egy újpesti bedobás volt, amelyet a becsúszó Kaczvinszki "kaszáló" lábával megütött labda előzött meg. A fiatal játékos szándéka tiszta szerelés volt, hiszen a labda eltalálása nem jelenti automatikusan a brutális, szándékos sérülés okozását. Az esetet a közeli asszisztens azonnal észlelte, és jelezte a taccsot, amit a távolabb álló játékvezető is követett. Az asszisztens Kaczvinszki oldalán állt, így a labdáért folytatott küzdelem takarta a védő másik lábát, amely a becsúszás során Szatmári bal lábát súlyosan megsérítette. A miskolci játékosra három hónapos kihagyás és hosszadalmas rehabilitáció vár. Kaczvinszki pedig a közösségi médiában kért bocsánatot tőle, ugyanúgy, ahogyan azt a pályán is megtette.
A bedobás ebben a helyzetben akkor sem lett volna jó ítélet, ha a kontakt szerencsésebb kimenetellel nyugtázik, hiszen Kaczvinszki "felelőtlen szerelést" mutatott be, amellyel megadta az esélyét az ellenfél súlyos sérülésének, mint tudjuk, ez végül be is következett. Hogy a VAR végül piros lapot javasolt a védőnek, már maga a diagnózis következménye: szabad szemmel is azonnal látható a súlyos sérülés ténye, a felelőtlen szerelés pedig azonnali kiállítással büntetendő, ha valóban kárt is tesz az ellenfélben.
A szituáció tehát önmagában is indokolt, hogy Kaczvinszki labdát szerzett, és valószínűleg ennek fényében tartotta Bartosz Grzelak is jogtalanul a kiállítását. Azonban nem meglepő, hogy másnapra módosította a véleményét: az ilyen jellegű összecsapások során nem csupán a szándékot, hanem a lehetséges veszélyt kell figyelembe venni. A valódi sérülés bekövetkezése pedig szigorúbb következményeket vonhat maga után. Az eset vétlen ugyan, de felelőtlen is. A mai társadalomban, így a futballpályákon is, már nem csak az erőszak, hanem annak lehetősége is büntetendő.