Négy új növényvédő szert hagytak jóvá a sáskák elleni védekezés érdekében.


Az utóbbi években Magyarországot sújtó szélsőséges nyári időjárás – amely a meleg és a szárazság fokozott jelenlétével jár – évről évre újabb kihívások elé állítja a mezőgazdaságot. Ennek egyik következményeként a különböző sáskafajok tömeges elszaporodása és az általuk okozott károk egyre gyakoribbá váltak. A védekezés érdekében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara kérésére, négy növényvédő szer használatára vonatkozó szükséghelyzeti engedélyt adott ki. A gazdaságokban alkalmazható készítmények közül kettőt a kiskertekben is biztonságosan fel lehet használni.

A sáskafajok legnagyobb problémákat a melegebb, szárazabb alföldi területeken okoznak, mint például Bács-Kiskun, Békés, Csongrád-Csanád és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyékben. Ezek a rovarok rendkívül mozgékonyak és ügyesen repülnek, ami lehetővé teszi számukra, hogy gyorsan elérjék más régiókat is. A károk elkerülése érdekében kulcsfontosságú, hogy folyamatosan figyelemmel kísérjük megjelenésüket. Táplálkozási szokásaik, amelyek gyakran a növények tarrágásához vezetnek, különösen a zöldségnövények esetében okoznak súlyos problémákat, de a sáskák nem válogatnak: a kertészeti és szántóföldi növényfajokat egyaránt károsítják.

Az érintett gazdálkodókat segítve, a Karate Zeon 5 CS, a Decis Forte, a Sumi Alfa 5 EC, és a Mospilan 20 SG felhasználása szükséghelyzeti engedélyt kapott a sáskafajokkal szembeni védekezés céljára. A Karate Zeon 5 CS és a Mospilan 20 SG III. forgalmazási kategóriában a kiskerti felhasználók részére is elérhető, így házi kertekben is lehetőség nyílik a sáskák elleni védekezésre. A szükséghelyzeti engedély július 10-től szeptember 30-ig terjedő időszakra szól, és a származtatott engedéllyel forgalomban lévő készítményekre is érvényes.

Lényeges, hogy a szükséghelyzeti engedély kizárólag a megjelölt kártevőre terjed ki. A különböző kultúrák és a felhasználási előírások nem módosulnak, ezért a készítmények alkalmazásakor mindig be kell tartani az alapdokumentumokban foglaltakat. A maximális kijuttatási mennyiségeket sem szabad túllépni – ezt a szükséghelyzeti engedély sem módosítja –, és a szermaradékok túllépésének elkerülése érdekében az élelmezésügyi várakozási időket is szigorúan be kell tartani.

A Nébih és a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara a jövőben is folyamatosan figyelemmel kíséri a sáskapopulációk országos elterjedését, hogy a gazdálkodók számára hasznos információkat és támogatást tudjon biztosítani.

Related posts