Karácsonyi varázslat a rimaszombati múzeumban A rimaszombati múzeum különleges ünnepi hangulatot áraszt, ahogy a karácsony közeledtével a falakat díszítő gyönyörű fények és a fenyőágak illata betölti a teret. Az év ezen időszaka nemcsak a hagyományok ért


Rimaszombatban a Gömör-Kishonti Múzeumban is hangolódtak a karácsonyi ünnepekre. A hónap műtárgya 19. századi karácsonyfa díszek voltak, tartottak adventi estet, karitatív gyűjtést, s elmaradhatlanok voltak az alkotóműhelyek, amelyek még a téli szünetben is várják az érdeklődőket.

A karácsony az év egyik legfontosabb és legszebb ünnepe, amelyhez számos szokás, hagyomány és szimbólum kapcsolódik. A karácsony egyik szimbóluma a karácsonyfa.

"A karácsonyfa a 19. század közepén Ausztriából és Németországból érkezett az országba, először az arisztokrata és polgári háztartásokban jelent meg. Falusi környezetben a 19. század végétől volt megtalálható, de leginkább csak az első világháború után. Többnyire kisebb fa volt, amelyet az asztal fölé erősítettek, vagy az ablakok közé egy asztalkára helyeztek.

A karácsonyfa nem csupán dekoráció, hanem a következő év boldogságának és jólétének ígérete is. Éppen ezért a hagyományos díszítések között megtalálhatóak a szalmából készült díszek, az érett almák, a papírba csomagolt diók, az édes aszalt szilvák és a csipkebogyóból készült füzérek. Ezek az elemek fokozatosan bővültek a házilag készült égetett cukros szaloncukorral, mesebeli mézeskalács házikókkal és színes papírdíszekkel. A díszítés során mindig azokat az anyagokat részesítették előnyben, amelyek az emberek számára könnyen hozzáférhetők voltak - magyarázta Ľudmila Pulišová, a Gömör-Kishonti Múzeum etnológusa.

Továbbá kifejtette, hogy a 19. század végén megjelent az egyik legnépszerűbb karácsonyi dekoráció, a fújt üveggömb is.

Kezdetben ezek a díszek egyszínű felülettel bírtak, de idővel egyre színesebbé váltak, ahogy különféle festett mintákkal, virágos motívumokkal és keresztény szimbólumokkal gazdagították őket. A 20. század elején már új, fúvott üvegből készült díszek is megjelentek, amelyek között fenyőtobozok, házikók, hópelyhek, szívek és csillagok is megtalálhatók voltak...

A karácsonyfadíszítés varázsa nem csupán a díszekben rejlik, hanem a gyönyörű fényekben is, amelyek a fenyőfák ékességei. Kezdetben a klasszikus gyertyák világítottak, ezek nemcsak a fényt és a tisztaságot szimbolizálták, hanem a hagyományos kultúrákban a sötét erők ellen is védelmet nyújtottak. Idővel a csillagszórók is megjelentek, majd a 19. század végén, az elektromosság elterjedésének hatására, az elektromos karácsonyi fények is varázslatosan beragyogták a fenyőfákat.

A Gömör-Kishonti Múzeum néprajzi gyűjteménye egy különleges kincset rejt, hiszen itt 182 varázslatos karácsonyi dísztárgy várja a látogatókat, melyek az 1960 és 1990 közötti időszakból származnak. Ezek a tárgyak nemcsak a múlt ünnepi hangulatát idézik fel, hanem a helyi kultúra és hagyományok gazdagságát is tükrözik.

A múzeum kiállítótermében december hónap műtárgyaként izgalmas bemutató várja a látogatókat – értesültünk Ľudmila Pulišovától.

December 11-én egy különleges megközelítéssel nyílt meg az intézmény kapuja az érdeklődők számára. Tavaly első alkalommal rendezték meg a Tiffany karácsony című adventi estet, mely hatalmas népszerűségnek örvendett. E sikerre alapozva idén ismét megrendezték ezt az varázslatos eseményt.

"Szívből köszönjük 🫶 mindazoknak, akik hozzájárultak rendezvényünkhöz: ⭐ a Blaha Lujza Vegyeskórus 🎼, akik csodálatos dallamaikkal varázsoltak el minket; ⭐ a rimaszombati Magán Konzervatórium 🎙️, akik tehetségükkel színesítették programunkat; ⭐ a kreatív műhelyeknek a Gömör-Kishonti Regionális Művelődési Központtal 🎄👼, akik inspiráló ötleteikkel lepték meg a résztvevőket; ⭐ a sült gesztenye 🌰🌰🌰🌰 és karácsonyi puncs 🫖🍊🍋 finomságait ügyes kollégáinknak köszönhetjük, akik gondoskodtak az ízekről; ⭐ és végül a Baretka kézműves pékség 🥐🥨 ízletes péksüteményei, amelyek még varázslatosabbá tették az ünnepi hangulatot." - nyilatkozta Kerényi Éva, a múzeum igazgatója.

Kiemelte, hogy számos társintézménnyel együttműködve karitatív projekteket valósítottak meg, hiszen a karácsony nemcsak az ajándékozásról, hanem a jótékonykodásról is szól.

A Gömör-Kishonti Múzeum csatlakozott a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház Diakóniai Központjának🛒 élelmiszergyűjtéséhez 🛒.

A múzeumba látogatók tartós élelmiszerrel vagy anyagi adományokkal járulhattak hozzá ahhoz, hogy a nehéz körülmények között élők, rászoruló családok és egyedülállók reményt és támogatást kapjanak.

Az élelmiszeradományokat a múzeum területén is fogadták, majd ezeket a Diakóniai Központ részére továbbították.

"Köszönjük a múzeumnak, hogy gyűjtőpontként vettek részt, és népszerűsítették kezdeményezésünket!.Külön köszönettel tartozunk Nt. Ildikó Kovács Tímár református lelkésznőnek is a támogatásáért és együttműködéséért. Hálásak vagyunk a múzeum látogatóinak és minden adományozónak, akik hozzájárultak ahhoz, hogy a rászoruló családok ünnepét szebbé tehessük. Az ilyen összefogás valódi szeretetet és törődést tükröz! S.D.G.🙏" - nyilatkozta Pilát Tünde, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház Diakóniai Központja -nak rimaszombati kihelyezett Cédrus Szociális Ruhaboltjának vezetője.

ÜNNEPVÁRÓ 🎄 - ezen a varázslatos néven indultak el a karácsonyváró kézműves foglalkozások iskolás gyerekek számára 👩🦱🧑! Az események során a résztvevők a hagyományos ünnepi témákra összpontosítottak, mint például 🎅 Szent Miklós, 😇 Szent Luca, és ⛪ Betlehem, lehetőséget adva a kreatív alkotásra és a közös élmények megélésére.

Az ünnepi időszak varázsát megidézve karácsonyváró kézműves foglalkozások zajlottak a 🏛 Gömör-Kishonti Múzeumban. A résztvevők csodálatos ❄️ HÓPELYHEK ❄️ és szívhez szóló ANGYALOK alkotásaival tehették még különlegesebbé az ünnepi hangulatot 😍. Az adventi est keretében pedig a Gömör-Kishonti Művelődési Intézettel együttműködve a gyerekek saját kis karácsonyfáikat is megálmodhatták és megvalósíthatták.

Az alkotóműhely foglalkozásai a téli szünidő alatt is várják az érdeklődőt.

A különleges esemény 2025. január 5-én, vasárnap fog megtörténni.

A Gömör-Kishonti Múzeum látogatására 9:00 és 17:00 óra között van lehetőség.

Related posts