Múlni nem akaró köhögés: reflux, COPD vagy esetleg bakteriális fertőzés áll a háttérben?


A köhögés lehet légúti betegség tünete, de akár súlyos egészségügyi problémákra is felhívhatja a figyelmet.

Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Tüdőközpont főorvosa elmondta, hogy mikor javasolt az orvosi kivizsgálás.

A légúti fertőzések után gyakran előfordulhat, hogy a köhögés hetekig megmarad, még akkor is, ha más panaszaink nincsenek. Ennek oka, hogy a vírusok hatására a légutak duzzadttá és érzékennyé válhatnak, így a kezdeti, rövid lefolyású fertőzés után is tartós köhögés léphet fel. Ilyen esetekben legjobb, ha egyszerűen várunk türelemmel, amíg a tünetek maguktól enyhülnek. Azonban, ha a köhögés fokozódik, vagy újabb tünetek jelentkeznek, fontos, hogy orvoshoz forduljunk, mivel ezek a jelek bakteriális fertőzésre utalhatnak, amely antibiotikumos kezelést igényelhet.

A köhögést nem szabad félvállról venni, ha fertőzéses tünet nélkül, hosszabb ideje jelentkezik. Ez ugyanis allergiára, asztmára is utalhat, de hátsó garatfali váladékcsorgást okozó krónikus arcüreggyulladás, vagy reflux betegséggel társuló gyomorsav-túltengés és alvási apnoe tünete is lehet. Ilyen esetekben a köhögés csak az alapbetegség kezelésével fog elmúlni, ezért mindenképp javasolt orvoshoz fordulni.

Az enyhének tűnő náthás, meghűléses tünetek jelezhetik valamilyen súlyosabb fertőzés kezdetét is, mivel kedvező feltételeket biztosítanak olyan baktériumok számára, melyek a szervezetbe jutva tüdőgyulladást, orrmelléküreg-gyulladást, hörghurutot is okozhatnak. Ha a köhögés mellett magas láz, rossz közérzet, fájdalmak, gyengeség, esetleg légzési nehézség is jelentkezik, akkor tüdőgyulladás sem zárható ki, emiatt célzott vizsgálat és kezelés szükséges.

Ha krónikus légúti betege vagyunk, mint például asztmával vagy COPD-vel élők, és a megszokott kezeléseink mellett hirtelen köhögés lép fel, érdemes orvosi vizsgálatot kérni. Ez a tünet ugyanis utalhat arra, hogy a betegségünk állapota romlik, és lehet, hogy módosítani kell a korábbi terápiás megközelítéseinken vagy a gyógyszerek dózisain. Az időben történő diagnózis és kezelés elengedhetetlen a tünetek enyhítése és az életminőség javítása érdekében.

Dr. Potecz Györgyi elmondta, hogy az elhúzódó köhögésnek olyan viszonylag egyszerűen orvosolható okai is lehetnek, mint a kevés folyadék fogyasztás vagy a túl száraz levegő a lakásban. Bizonyos vérnyomáscsökkentő gyógyszerek szedése is kiválthatja, ilyenkor érdemes a kezelőorvost felkeresni. A tartós, ismeretlen eredetű köhögés azonban súlyosabb krónikus légúti betegségek - például COPD vagy tüdődaganat - első tünete is lehet, ezért fokozódó köhögés, terhelési nehézlégzés, vagy véres köpet észlelése esetén mindenképp orvoshoz kell fordulni!

Related posts