Egy svéd parlamenti képviselő merész ötlettel rukkolt elő, amely felkeltette a közvélemény figyelmét – írja a Kriptoworld.

Egy svéd parlamenti képviselő innovatív javaslattal állt elő: ajánlotta, hogy Svédország devizatartalékai közé a bitcoin is bekerüljön.
Ez arra utal, hogy Európa egyre nyitottabb lehet a kriptovaluták elfogadása iránt, különösen az Egyesült Államok közelmúltbeli lépései után.
Rickard Nordin svéd parlamenti képviselő nyílt levélben szólította fel Elisabeth Svantesson pénzügyminisztert, hogy fontolja meg a bitcoin nemzeti tartalékként való bevezetését.
Ne maradj le a legfrissebb hírekről és érdekességekről - kövess minket Facebookon is, és legyél naprakész a kriptovilágban!
"Svédországban mélyen gyökerezik az a hagyomány, hogy a devizatartalékokat óvatosan kezelik, konzervatív megközelítéssel. E tartalékok többsége külföldi valutákból és aranyból tevődik össze" - fogalmazott Nordin egy április 8-án iktatott levélben, majd így folytatta:
A digitális technológiák világa folyamatosan átalakul, és a bitcoint egyre inkább letétkezelőként és infláció elleni védőpajzsként alkalmazzák a nemzetközi piacokon. Számos országban elfogadják mint fizetőeszközt, miközben a növekvő inflációval szemben biztosítékként is funkcionál. A bitcoin tehát nem csupán egy digitális valuta, hanem egy újfajta pénzügyi eszköz, amely egyre nagyobb szerepet játszik a globális gazdaságban.
"Ez egy lényeges megközelítése annak, hogy a szabadságharcosok képesek legyenek anyagilag támogatni magukat az elnyomó rezsimek árnyékában" - fűzte hozzá.
A svéd javaslat párhuzamba állítható az Egyesült Államok nemrégiben tett intézkedésével. Március folyamán Donald Trump elnök egy rendeletet írt alá, amely a nemzeti bitcoin-tartalék megalapítását célozza meg.
Ezt nem hagyományos piaci vásárlások révén, hanem bűnügyi nyomozások során lefoglalt kriptovalutákból fedeznék.
A rendelet lehetőséget biztosított a pénzügy- és kereskedelmi miniszter számára, hogy olyan "költségvetés-semleges stratégiák" kidolgozásába kezdjenek, amelyek elősegítik a hatékony gazdálkodást.
Ezeknek a lépéseknek az a célja, hogy a tartalékokba több bitcoint vásároljanak, mindezt azonban csak abban az esetben, ha ez nem terheli meg az adófizetők pénztárcáját.
A Cseh Nemzeti Bank kormányzója is fontolóra vette a bitcoint. Ez része lehet az ország devizatartalékainak lehetséges diverzifikációs stratégiájának.
Az európai törvényhozók többnyire hallgatnak a bitcoin szabályozásáról, pedig Trump történelmi rendeletet adott ki. A bitcoin gazdasági modellje az első befektetőknek kedvez.
James Wo, a DFG kockázatitőke-cég alapítója és vezérigazgatója szerint a bitcoinról szóló nyilatkozatok hiánya Európa digitális euró bevezetésére irányuló törekvéseiből fakadhat.
Ez rávilágít arra, hogy az Európai Unió fokozott figyelmet szentel a digitális euróra. Ugyanakkor aggodalomra ad okot az EKB Target 2 (T2) fizetési rendszerének nemrégiben tapasztalt leállása, amely komoly késedelmeket eredményezett a tranzakciók lebonyolításában. Ez felveti a kérdést, hogy vajon az EKB milyen mértékben képes hatékonyan irányítani egy digitális valutát, ha a napi működése is problémákkal küzd.
Christine Lagarde, az EKB elnöke folytatja a digitális euró bevezetését, amelyet októberre terveznek.
Lagarde kiemelte, hogy a digitális valuta párhuzamosan fog működni a készpénz világával. Továbbá, ígéretet tettek arra, hogy adatvédelmi biztosítékokat nyújtanak, ezzel is csökkentve az állami beavatkozással kapcsolatos aggodalmakat.
"Az Európai Unió célja, hogy még idén októberben elindítsa a digitális euró programját, amely a jegybanki digitális valutánk alapját képezi" - nyilatkozta Lagarde egy sajtótájékoztatón, majd kiegészítette:
Célunk, hogy a digitális euró megőrizze helyét a készpénz világában. A magánszféra védelme érdekében terveink szerint anonim módon működne, hasonlóan a készpénzhez.
Ez éles kontrasztban áll az Egyesült Államok politikai hozzáállásával, ahol Trump határozottan ellenezte a központi banki digitális valuták bevezetését.
Megtiltotta az amerikai dolláralapú CBDC "létrehozását, kibocsátását, forgalmazását és használatát".
Szeretnéd elsőként értesülni legújabb híreinkről? Csatlakozz hírlevelünkhöz, és ne maradj le semmiről!
Figyelem: A kriptoworld.hu weboldalon található információk és elemzések a szerzők személyes véleményét tükrözik. Az itt közzétett cikkek és írások nem minősülnek a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzésnek, valamint a 9. pont szerinti befektetési tanácsadásnak. Bármilyen befektetési döntés meghozatala előtt az adott befektetés alkalmasságát kizárólag az adott befektető egyéni körülményei alapján lehet megítélni, amelyhez a jelen oldal nem nyújt támogatást, és nem is alkalmas. Ennek következtében javasoljuk, hogy minden befektetési döntés előtt alaposan tájékozódjon, és lehetőség szerint több forrást is vegyen figyelembe, továbbá szükség esetén keressen fel egy befektetési tanácsadót!