A nyomozás véget ért a lemondott bíró, Laczó Adrienn nyilatkozata nyomán indult ügyben.


A Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészség lezárta a nyomozást egy volt bírónő ügyében, aki a sajtóban tett, a bírói függetlenséget megkérdőjelező kijelentéseket. A Központi Nyomozó Főügyészség "Senki sem befolyásolta a Fővárosi Törvényszék döntését" címmel közzétett közleménye nem említi név szerint az érintettet, de egyértelműen Laczó Adrienn lemondott bíróra utal.

Laczó Adrienn, a Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának vezetőjeként november végén lemondott bírói posztjáról, és e lépéssel lényegében azt hangoztatta, hogy az igazságszolgáltatás függetlensége már nem áll fenn. Lemondása nem sokkal azután történt, hogy a bíróságok szakmai ellenőrzését ellátó Országos Bírói Tanács (OBT) és a kormány között megszületett egy megállapodás. Ez a megállapodás arról szól, hogy az évek óta várt béremelésért cserébe a bírák hozzájárulnak az igazságszolgáltatás működésének átalakításához, amelyet a kormány tervezett.

A Főügyészség közleménye szerint a volt bíró egy online műsorban újságírói kérdésre azt nyilatkozta, hogy amikor hat évvel korábban ideiglenesen a Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumát vezette, egy politikailag rendkívül kényes ügyben egy igazgatási vezető részéről határozott, konkrét kérés érkezett felé. A kérés arra irányult, hogy az ügy kiosztásának befolyásolásával a "kívánt eredmény szülessen" a döntéskor.

A Fővárosi Törvényszék vezetője egy volt bíró nyilatkozata alapján hivatali visszaélés gyanújával feljelentést tett egy ismeretlen igazgatási vezető ellen. A nyomozás során kiderült, hogy az ügy már 2018-ban lezárult, így a hivatali visszaélés bűntette 2023 augusztusában elévült, amit követően az eljárást megszüntették. Továbbá megállapították, hogy az üggyel kapcsolatosan nem merült fel bűncselekmény gyanúja.

Mint írták, "a volt bíró a tanúvallomásában egyetlen olyan jogilag értékelhető körülményről sem tudott beszámolni, amely arra utalt volna, hogy a bíróság bármelyik igazgatási vezetője befolyásolni kívánta volna az ügy eldöntését". Végül megjegyzik, hogy az egykori bíró azt vallotta, hogy annak idején azért nem tett feljelentést, mert úgy ítélte meg, hogy nem történt bűncselekmény, illetve "integritást sértő eseményt" sem jelzett senkinek.

Az OBT kormánnyal kötött megállapodása miatt nemcsak Laczó Adrienn, hanem több mint ezer bíró és igazságügyi alkalmazott is tiltakozott. Szerintük zsarolás történt, és a kormánnyal kötött alku sérti az igazságszolgáltatás függetlenségét.

Az ügyészségi közlemény megjelenésével szinte egyidőben derült ki, hogy az Országos Bírói Tanács érvénytelenítette a kormánnyal kötött, négyoldalú megállapítást. A napirendi pontot 10 igen szavazattal, 2 tartózkodás mellett fogadták el, aKúria elnöke, Varga Zs. András - aki hivatalból tagja a testületnek - nem szavazott. Az ülésen Tuzson Bence igazságügyi miniszter is részt vett, ő utoljára egy éve, az alakuló ülésen volt ott.

Related posts