Megérkezett a figyelmeztetés: a klímacélok teljesülése szempontjából aggasztó helyzet állt elő a túlzott napelemtelepítések következtében kialakuló alacsony áramárak miatt.


Fedezze fel velünk az energia jövőjét! Az Energiahatékonyság, a korszerű energiabeszerzés és a megújuló energiatermelés kulcsszerepet játszik a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 eseményén. Ne hagyja ki ezt az egyedülálló lehetőséget, hogy mélyebb betekintést nyerjen a fenntartható energiastratégiák világába! További információkért és részletekért keresse fel weboldalunkat!

Az Aurora Energy által végzett elemzés alapján az Európai Unió nap- és szélenergia-kapacitása 2030-ra várhatóan 850 gigawattra emelkedik. Ez a szám azonban lényegesen elmarad a tagállamok által kitűzött nemzeti energia- és klímatervekben szereplő 1100 gigawattos céltól.

A lemaradás egyik legfőbb forrása az elavult támogatási struktúrákban rejlik.

Jannik Carl, az Aurora Energy elemzője rámutatott a probléma gyökerére:

Néhány évvel ezelőtt a kormányok jelentős pénzügyi támogatásokkal és ösztönzőkkel látták el a megújuló energiaforrások fejlesztését, ezzel vonzó lehetőségeket teremtve a piacon. Manapság azonban egyre többen kezdenek tudatosodni abban, hogy liberális piaci környezetünk következtében a megújuló energiaforrások nem mindig a várakozásoknak megfelelően működnek, és viselkedésük sok esetben kiszámíthatatlanná vált.

A helyzet ellentmondásos: amikor napfényes vagy szeles időszakok vannak, a villamosenergia-piacon túlkínálat keletkezhet, ami akár negatív árakat is eredményezhet. Ilyen esetekben a fogyasztóknak elvileg fizetniük kellene az áram használatáért. Viszont a jelenlegi támogatási rendszer inkább arra bíztatja a megújuló energiaforrásokat használó termelőket, hogy akkor is folytassák a termelést, amikor az árak már a nullához közelítenek, ezzel tovább torzítva a piaci egyensúlyt.

Christoph Brand, az Axpo Holding AG svájci energiatermelő és kereskedő vállalat vezérigazgatója éles hangvételű nyilatkozatot tett a jelenlegi piaci környezetről:

Nincs értelme olyan mértékben támogatni a fotovoltaikus energia termelést, hogy a nyári időszakban keletkező villamos energia gyakorlatilag "elfeledkezzen" a piaci lehetőségekről. Világszerte még mindig találkozhatunk olyan ösztönző mechanizmusokkal, amelyek nem a PV rendszerek szakszerűbb és változatosabb kiépítésére összpontosítanak. Ennek következtében függetlenül attól, hogy mikor és milyen mennyiségben termelünk, a támogatás folyamatosan rendelkezésre áll.

A negatív árak problémája egyre súlyosbodik. Tavaly az európai villamosenergia-piacokon rekordidejű negatív árakat regisztráltak. Németországban az Epex Spot adatai szerint az egy évvel korábbihoz képest 2024-ben 60%-kal nőtt, és elérte a 468 órát a negatív árak darabszáma. Franciaországban a nulla alatti órák száma több mint kétszeresére, 356-ra emelkedett tavaly.

Az Aurora Energy szakértői rámutattak, hogy a hálózati infrastruktúra hiányosságai komoly gátat jelentenek a megújuló energiaforrások elterjedésében. Az energia termelésének leállítása, amikor az infrastruktúra nem képes elég energiát szállítani, különösen aggasztó helyzetet teremt az Egyesült Királyság és Németország számára. Ez a probléma megnehezíti a nagyobb kapacitású rendszerek kialakítását, különösen a szélerőművek esetében, amelyek gyakran távol esnek a fogyasztási központoktól.

A szakértők hangsúlyozzák, hogy a kormányoknak sürgősen felül kellene vizsgálniuk a támogatási rendszereket, hogy hatékonyan mérsékelhessék a negatív árak előfordulását.

Ez alapvető jelentőségű lehet Európa számára, hogy ismét a 2030-as tiszta energia célok megvalósításának ösvényére lépjen, és fenntartható módon növelje megújuló energiaforrásainak arányát.

Related posts