Az OpenAI továbbra is nonprofit szervezetként működik.


Sam Altman, a ChatGPT és más, vezető mesterségesintelligencia-alkalmazásokat kifejlesztő OpenAI vezérigazgatója bejelentette, hogy visszalépnek korábbi elképzelésüktől, amely szerint a céget egy profitorientált vállalattá alakítanák. A nyereségorientált struktúraváltásról szóló döntést több civil szervezet is kritizálta, valamint a társalapító, a cégtől 2018-ban távozó Elon Musk pert is indított miatta a vállalattal szemben.

Az OpenAI, a ChatGPT mögött álló úttörő mesterséges intelligencia cég május 5-én, hétfőn bejelentette, hogy továbbra is nonprofit vállalatként fok működni, visszavonva korábbi, vitatott átszervezési tervét, amely profitorientált szervezetté alakította volna - adta hírül a France24.

A döntést a cég vezérigazgatója, Sam Altman jelentette be. A profitorientált modell bevezetését a befektetők szerették volna elérni, hogy magasabb hozamokat biztosítsanak, ugyanakkor a mesterséges intelligencia biztonsági kérdéseivel foglalkozó aktivista csoportok pont ez miatt adtak hangot aggodalmaiknak.

A nonprofit szervezet irányításának megtartása mellett döntöttünk, miután meghallgattuk a civil vezetőket, és megbeszéléseket folytattunk Kalifornia és Delaware főügyészeinek hivatalaival

- tette hozzá.

A portál emlékeztet arra, hogy az OpenAI-t 2015-ben nonprofit szervezetként alapították. Később, hogy vonzóbbá váljanak a befektetők számára, a vállalat egy olyan struktúrára váltott, ami lehetővé tette a korlátozott profitszerzést. Azonban 2023-ban egy váratlan fordulat következett be, amikor az igazgatótanács döntése nyomán Altmant eltávolították a vezérigazgatói posztjáról. A cég munkatársai erőteljesen tiltakoztak a lépés ellen, és végül Altmant visszahelyezték a pozíciójába, míg azok, akik az elbocsátás mögött álltak, távoztak a cégtől. A botrány következtében megrémült befektetők arra követelték a vezetőségtől, hogy a társaság két éven belül váltson át egy hagyományosabb, profitorientált működési modellre. Ehhez azonban szükség volt Kalifornia és Delaware állam kormányának jóváhagyására, ahol a vállalat bejegyzésre került, és ahol jelenleg is található a központja.

A reformot nemcsak a civil szervezetek, hanem Elon Musk is éles kritikával illette. A techmilliárdos, aki társalapítója volt az OpenAI-nak, 2018-ban távozott a cégtől, és nem sokkal később, 2024-ben pert indított a vállalat ellen, arra hivatkozva, hogy a profitorientált irányvonal megsérti az alapító okiratban lefektetett küldetést. 2025 elején Musk bejelentette, hogy 97 milliárd dollárt (körülbelül 34 564 milliárd forintot) ajánlott a cég megvásárlására, ám ezt az OpenAI vezetése elutasította. Áprilisban pedig ők is jogi lépéseket tettek Musk ellen, zaklatás vádjával.

A France24 jelentése szerint a legjelentősebb befektetőknek is lehetőségük nyílik arra, hogy véleményt nyilvánítsanak a visszavont reform kapcsán. Kiemelik a SoftBank japán befektetési óriás szerepét, mely 30 milliárd dolláros (kb. 10 689 milliárd forint) tőkéjének biztosítása érdekében feltételül szabta a profitorientált struktúrára való áttérést.

Related posts