Idén még magasabb áron kerül majd a boltok polcaira az eper, mint tavaly.


A FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet szerint a májusi időjárás döntő szerepet játszik majd abban, hogy milyen lesz az idei szamóca szezon. Az eper kínálati árai már most 10-20 százalékkal magasabbak, mint egy évvel ezelőtt, ami a fogyasztók számára is érezhető drágulást jelent - írja a Világgazdaság.

(A legújabb információk itt találhatóak)

A vegetációs időszak idei alakulása a megszokott tempóban halad, és úgy tűnik, hogy a tavalyi rendkívüli korai fejlődés mostanra stabilizálódik. Az állományok fejlettsége körülbelül két héttel elmarad a tavalyi év azonos időszakához képest, így az eper főszezonja a közeljövőben veszi kezdetét. Az üvegházakban már gőzerővel folyik a szüret, és a fűtött fóliás termesztésben is megkezdődtek a jelentősebb gyümölcsbetakarítások.

A hidegfóliás szamóca hamarosan megjelenik a hazai piacon, és a szabadföldi szamócát május közepétől lehet majd szedni. Egyes termelők már április közepén elkezdték szedni

A termelői árak eddig stabil szinten alakultak, ám az idei év első hetei során a tavalyi adatokhoz képest 10-20%-os áremelkedés figyelhető meg a termények értékesítésekor. A magyar szamóca fogyasztói ára áprilisban jellemzően a 2000-4000 forintos kilogrammonkénti sávban mozgott, míg a spanyol és görög fajták lényegesen olcsóbbak voltak a piacon. Szerencsére sok hazai vásárló a drágább, de ízletesebb magyar szamócát választja, ami miatt gyakran előfordul, hogy a gyümölcs eredetével próbálnak manipulálni.

A szamóca hazai termesztési területe az utóbbi években stabil maradt, azonban a munkaerőhiány és az importált termékek által generált árverseny komoly kihívások elé állítja a termelőket. Az enyhe téli időjárás kedvezett a növényeknek, hiszen nem szenvedtek fagykároktól, míg az enyhe ősz és a napsütéses február-március időszak ideális feltételeket biztosított a fejlődésükhöz. Ezenkívül az aszályos tavasz sem gyakorolt jelentős negatív hatást a szamócára, mivel a termesztett kultúra 100%-ban öntözött.

A március közepi és április elején bekövetkezett éjszakai fagyok a fóliás állományokban nem okoztak érdemi károkat, míg a szabadföldi állományokban jellemzően 20-50 százalék közöttire becsülhető a virágkárosodás. A későbbi érésű fajtáknál mérsékeltebb a virágkárok mértéke. Az áprilisi fagyok azonban a hazai gyümölcstermő terület 80 százalékát érintették, és több tízmilliárd forint fagykár keletkezett.

Az időjárás alakulása a következő egy hónapban nagy jelentőséggel bír, hiszen a szamóca az időjárás pillanatnyi alakulása függvényében képes arra, hogy néhány nap alatt összetorlódik az érés, ami az árak zuhanásához is vezethet akár. Az ellenkezője is előfordulhat persze: egy csapadékos periódus alatt kiesik a szabadföldi szüret, így a kínálat korlátozottsága miatt emelkednek az árak. A termelők munkáját nehezíti és morálját csökkenti az is, hogy a román termelőknek sokkal könnyebb adminisztratív kötelességekkel kell dolgozniuk, miközben itthon az

Related posts