A Kreml már most aggódik Volodimir Zelenszkij utódjának kiléte miatt, ami arra utal, hogy a békemegállapodás elérése talán nem lesz egyszerű feladat.

"Ukrajna abban bízott, hogy az Egyesült Államok támogatása örökké tart, azonban Donald Trump hozzáállása, miszerint ez nem az ő háborúja, más irányba mutat" - jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a RIA Novosztyi orosz hírportál pénteki beszámolója szerint. A tárcavezető a "Dél-orosz történelmi területek, nemzeti identitás és a népek önrendelkezése" című konferencián beszélt az Ukrajnával folytatandó új tárgyalási forduló előkészületeiről.
Az orosz külügyminiszter hangsúlyozta, hogy Oroszország mindig is nyitott volt a béketárgyalásokra Ukrajnával, és nem zárkózott el a kapcsolatfelvételtől. Kiemelte, hogy az ukrán helyzet rendezésére vonatkozó memorandum kidolgozása már jelentős előrehaladáson ment keresztül orosz részről. Szavai szerint a memorandum elkészítése során Oroszország alapvető elvekből és a konfliktus gyökeréből indul ki.
Kifejtette, hogy a közvetlen orosz-ukrán tárgyalások továbbra is folytatódnak, és Ukrajna már kifejezte szándékát, hogy részt kíván venni a második találkozón. Szergej Lavrov hangsúlyozta, hogy a második megbeszélés időpontját és helyszínét még nem tűzték ki, de a Vatikánban való lebonyolítása nem tűnik valószínűnek.
Képzeljük el a Vatikánt, mint a párbeszéd színhelyét: úgy vélem, nem éppen a legmegfelelőbb, ha ortodox államok katolikus keretek között próbálják megvitatni a gyökerek felszámolásával kapcsolatos kérdéseket. (...) Szerintem a Vatikán sem érezné magát túlzottan otthonosan, ha két ortodox ország küldöttsége lépne a kapuin belülre.
- mondta Oroszország külügyminisztere.
Lavrov kiemelte, hogy bár Ukrajna azt remélte, hogy az Egyesült Államok támogatása örökre megmarad, de Trump álláspontja szerint ez nem az ő háborúja. Üdvözölte, hogy a jelenlegi amerikai kormány a párbeszéd kialakításában Oroszországgal a nemzeti érdekekből indul ki, és az Egyesült Államok - ellentétben az európaiakkal - nyíltan kommunikál az ukrán területi kérdések megvitatásának szükségességéről.
Az orosz külügyminiszter hangsúlyozta, hogy Moszkva nyitott a kapcsolattartásra "a kijevi rezsim vezetőjével és adminisztrációjával", ám véleménye szerint Volodimir Zelenszkij legitimitása kulcsfontosságú tényezővé válik a békeszerződés aláírása során. Kijelentette, hogy elengedhetetlen volna, hogy választásokat tartsanak, amelyek tisztázzák, ki jogosult a békeszerződés aláírására.
Az elnök, [Putyin], világosan kifejtette a véleményünket Zelenszkij és kormányának legitimitásával kapcsolatban. Hangsúlyozta, hogy ennek ellenére nyitottak vagyunk a vele és csapatával folytatott párbeszédre, hogy olyan békemegállapodás születhessen, amely minden fél számára elfogadható. Azonban a megállapodás aláírásának pillanatában már kulcsszerepet játszik a legitimitás kérdése. Nem szeretnénk, ha Zelenszkij utódja kétségbe vonná az elért egyezségeket.
- jelentette ki Szergej Lavrov, aki úgy látja, Oroszország nem hagyhatja, hogy az ukrajnai oroszok "a jelenlegi rezsim hatalma alatt" éljenek, "ez nagy bűn lenne". "A jelenlegi helyzetben a legegyszerűbb és egyben teljesen helyes lépés azon nyugati kollégáink számára, akik most kapkodnak, hogy követeljék az ENSZ Alapokmányát közvetlenül sértő törvények hatályon kívül helyezését, nem is beszélve a számos emberi jogi egyezményről" - fogalmazott.
Az orosz-ukrán konfliktus fejleményeit az Index folyamatosan figyelemmel kíséri. Pénteki élő hírfolyamunkat itt találhatod meg.