Lukasenkának a külpolitikai elszigeteltségét enyhíthetné, ha szabadon engedné az ellenzéki vezető, Szvjatlana Cihanovszkaja férjét. Ez a lépés talán új lehetőségeket nyitna meg a belorusz politikai tájban, és jelezhetné a hatalom részéről a párbeszédre va

Tegnap arról számoltunk be, hogy váratlanul szabadon engedték Szjarhej Cihanouszkit, Szvjatlana Cihanouszkaja belorusz ellenzéki vezető férjét, valamint további tizenhárom politikai foglyot. Elemzők véleménye szerint Aljakszandr Lukasenka lépése, amely egybeesett Donald Trump ukrán és orosz ügyekért felelős különleges megbízottja, Keith Kellogg Minszkbe érkezésével, mögött geopolitikai megfontolások húzódhatnak meg. Eközben azonban a rezsim elnyomó politikája továbbra is változatlanul folytatódik.
Cihanouszki, aki öt év börtön után Litvániában egyesült újra száműzetésben élő feleségével, a legismertebb a szabadultak közül. A videoblogger 2020-ban, Lukasenka elleni elnökválasztási kampánya során került rács mögé, majd 2021-ben 18 év börtönre ítélték tömegtüntetések szervezésének vádjával. A politikában teljesen járatlan felesége vette át a kampányt, de Lukasenka vitatott győzelme után a tiltakozásokat elfojtották, őt pedig száműzetésbe kényszerítették.
Cihanouszkaja szombaton videón jelentette be férje szabadulását, amely mutatta első találkozásukat 2020 óta. Cihanouszki láthatóan sokat fogyott, fejét kopaszra nyírták, de Franak Viacsorka, Cihanouszkaja tanácsadója szerint "ugyanaz a szenvedélyes ember maradt". Cihanouszkaja köszönetet mondott Donald Trumpnak, Keith Kellogg különmegbízottnak és az európai szövetségeseknek, kiemelve, hogy 1150 politikai fogoly még börtönben van.
Úgy vélem, Lukasenka mostanra meglehetősen ingatag pozícióba került. Éppen ezért próbálja megerősíteni a viszonyát az új amerikai kormánnyal.
- mondta Viacsorka a BBC-nek, hozzátéve, hogy mindannyiukat meglepte Cihanouszki kiszabadulása.
A szombati szabadultak között található Natalia Dulina, a Minszki Nyelvi Egyetem 60 éves olaszprofesszora, aki 2022 óta politikai vádakkal raboskodott. Litvánia felé tartva a BBC-nek elmondta, hogy pénteken álarcos férfiak, indoklás nélkül, elhurcolták börtönéből. Szemeit maszkkal takarták el, kezét megbilincselték, majd a KGB börtönébe szállították. Szombaton csuklyába öltöztetve buszra ültették, és csak a litván határon derült ki számára, hogy szabadlábra helyezik. "Még mindig nem tudom felfogni" - osztotta meg érzéseit.
Bár az elmúlt hónapokban más foglyokat is szabadon engedtek, az elnyomás továbbra is jelen van. A BBC jelentése szerint a KGB továbbra is rákényszeríti az embereket, hogy együttműködjenek, miközben másokat feljelentésre ösztönöz, különben letartóztatással fenyegeti őket. 2020 óta politikai okok miatt tízezrek kerültek rács mögé, és számos ember kényszerült elhagyni az országot – tájékoztatott a Vjaszna emberi jogi szervezet.
Lukasenka valószínűleg geopolitikai hasznot keresett Cihanouszki szabadon bocsátásával. Artyom Shraibman elemző véleménye szerint Keith Kellogg minszki látogatása fontos diplomáciai áttörést jelentett az izolált Lukasenka számára, különösen a szankciók fényében, amelyek az ukrajnai invázió támogatása miatt terhelik. Shraibman úgy véli, hogy Cihanouszki szabadon engedése lehetőséget kínálhat a Trump-adminisztrációval való kapcsolatok javítására. Ugyanakkor a politikai tájékon zűrzavart okozhat, hiszen Cihanouszkaja évek óta a nemzetközi közösség által elismert ellenzéki vezető. "Ez politikai zűrzavart idézhet elő" - figyelmeztetett Shraibman.
Cihanouszki szerepe Litvániában még mindig homályos, különösen azután, hogy felesége az ellenzék szimbolikus vezetőjeként tűnt fel. A politikai helyzet Fehéroroszországban továbbra is aggasztó, hiszen a szabadítások ellenére is több száz ember szenved börtönbüntetést politikai nézeteik miatt. Lukasenko lépései inkább a taktikai játszmák részeként értelmezhetők, mintsem a valódi elnyomás csökkentésének jeleként.