Állatvédelmi hatóság: gyakran a közösségi platformokon értesülnek a kegyetlenségekről.

A Hargita Megyei Rendőr-főkapitánysághoz tartozó állatvédelmi rendőség tavaly 38 büntetőeljárást indított olyan személyek ellen, akik valamilyen módon állatokat bántalmaztak, ez 17-tel több a 2023-ban indított ügyek számához viszonyítva.
A Hargita megyei állatvédelmi rendőrség 2024 során 232 figyelmeztetést adott ki, valamint 312 pénzbírságot szabott ki, amelyek összértéke elérte a 694 110 lejt – közölte a hatóság szerdán a sajtó képviselőivel.
Tavaly összesen 66 állatot kellett áthelyezni, mivel nem voltak megfelelően ellátva és tartva. Az önkormányzatok, állatmenhelyek, magánszemélyek és jogi személyek körében 94 ellenőrzést végeztek, amelyek során a megyei állategészségügyi igazgatóság és a környezetőrség is aktívan részt vett. A vizsgálatok nyomán összesen 38 büntetőeljárás indult, ebből 35 esetben hivatali visszaélés gyanúja merült fel, de jogtalan fegyverhasználat ügyében is folytattak nyomozást.
Cioncă Manuela, az állatvédelmi rendőrség irodavezetője elmondta, hogy Hargita megyében a bejelentések túlnyomó része a kutyák bántalmazásával kapcsolatos. Azonban előfordult már, hogy lovakat vagy más háziállatokat tartottak elhanyagolt körülmények között, sok esetben a szabad ég alatt, ami szintén jogi következményekkel jár. Az állatok elpusztítása, kínzása és megsebesítése miatt is indultak már eljárások. Sajnos a kutyák bizonyos fajtáinál még mindig elterjedt a csonkítás gyakorlata, amikor a fülüket vagy a farkukat levágják.
Az irodavezető az újságírói kérdésekre válaszolva külön figyelmet szentelt a kóbor kutyák helyzetének. Kiemelte, hogy ezeknek az állatoknak a befogása és ivartalanítása a helyi önkormányzatok felelőssége. Emellett elmondta, hogy gyakran a közösségi média révén értesülnek az állatokkal való rossz bánásmódról, ilyenkor azonnal a helyszínre sietnek, és ha szükséges, hivatalos eljárást indítanak a megfelelő intézkedések érdekében.
Az állatvédelmi rendőrség tájékoztatása szerint a kutyatartó gazdák, hacsak nem tenyésztők, fajtanemesítők, kötelesek ivartalanítani az ebeket, aki elmulasztja, annak 5000-től 10 000 lejig terjedő büntetést szabhatnak ki. Kiemelték továbbá, hogy hat hónaptól három évig terjedő börtönbüntetéssel sújtható az, aki megcsonkítja az állatokat; a megengedettnél (nyolchetes kor előtt) korábban elválasztja a kölyköket az anyjuktól; illetve, ha kiképzésükbe kezd, ami sérüléssel jár.
A gerinces vadállatok cirkuszi előadásokban való alkalmazása, az altatólövedék használata, céllövészet gyakorlása háziállatokkal vagy fogva tartott vadon élő állatokkal, valamint az állatok megsebesítése egytől öt évig terjedő börtönbüntetést vonhat maga után.
A törvény szigorúan bünteti azokat, akik indokolatlanul megölnek egy állatot, kínozzák őket, harci bemutatókat szerveznek, vagy állatokkal folytatnak szexuális kapcsolatot. Az elkövetők akár hét évig terjedő börtönbüntetéssel is sújthatók.
A törvény szerint az emberi beavatkozást igénylő állatok elűzése a túlélés érdekében kihágásnak számít, amelyért 3000-től 12 000 lejig terjedő bírságot szabhatnak ki. Az agresszív kutyafajták jogellenes tartása esetén 500-1500 lej, míg a veszélyesnek minősített kutyák esetében 1500-3000 lej büntetés is kiszabható. Ezen kívül, ha valaki elmulasztja kutyáját mikrocsippel ellátni, az szintén kihágásnak számít, ami 5000-10 000 lej közötti pénzbírságot vonhat maga után.