A decemberben megválasztott román parlamenti képviselők és szenátorok letették esküjüket.

A szenátusban a házelnöki tisztségről később szavaznak, a képviselőházban pedig az egyik szociáldemokrata alelnök - Daniel Suciu képviselő - ideiglenesen látja a tisztséget, mivel a - miniszterelnökével azonos rangúnak számító - házelnöki posztról, illetve az ahhoz kapcsolódó tisztségek elosztásáról még nem született döntés a koalíciós tárgyalásokat folytató pártok között.
A politikai frakciók is megtartották alakuló ülésüket. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) képviselőházi csoportja, melynek létszáma 22 fő, Csoma Botondot, Kolozs megye parlamenti képviselőjét választotta újra a frakció vezetőjévé.
Bár Marcel Ciolacu leköszönő miniszterelnök csütörtökön még azt nyilatkozta, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) a rá irányuló támadások miatt kivonul az Európa-barát pártok koalíciós tárgyalásairól, Klaus Iohannis államfő és Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke sürgetésére végül pénteken és szombaton is folytatódtak a megbeszélések. Az egyeztetések során a PSD, a Nemzeti Liberális Párt (PNL), az RMDSZ, valamint a (nem magyar) nemzeti kisebbségi frakció tagjai együtt keresték a lehetőségeket a közös kormánykoalíció létrehozására.
Bukarestben az ország európai uniós és NATO-elkötelezettségéhez ragaszkodó pártok december 4-én írtak alá szándéknyilatkozatot egy Európa-barát kormánykoalíció létrehozásáról, miután az általuk szélőségesnek tartott, magát szuverenistának nevező Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és két kisebb, korábbi AUR-politikusok által alapított párt a parlamenti választásokon megszerezte a mandátumok 35 százalékát.
A december 4-i szándéknyilatkozatot a Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) is aláírta, amely egy jobbközép párt, eddig az ellenzékben tevékenykedett. A koalíciós tárgyalások során azonban nyíltan kritizálták a PSD-t és a PNL-t, kormányzati részvételüket pedig radikális reformokhoz kötötték, amelyeket elfogadhatatlannak tartottak. Ennek eredményeként végül kimaradtak a kormánykoalícióból.
A PSD, PNL, RMDSZ és a kisebbségi pártok alkotta koalíció eddig nem hozta nyilvánosságra a miniszterelnök-jelölt nevét. Azonban a koalíció tagjai egyöntetűen egyetértenek abban, hogy a kormányfő posztja a legnagyobb képviselettel bíró PSD-t illeti.
Vasárnap Klaus Iohannis államfő kormányalakítási konzultációkra hívta az elnöki hivatalba a parlamenti pártok vezetőit. A szokásos eljáráshoz képest, amikor az elnök a pártok parlamenti súlyának megfelelő sorrendben fogadja a küldöttségeket, most egy különleges lépést tett: a PSD, PNL, RMDSZ és a nemzeti kisebbségi frakció képviselőit egy időben várja. Ezzel a gesztussal azt kívánja jelezni, hogy amennyiben a pártok képesek megegyezni egymással, ő kész arra, hogy kormányalakítási megbízást adjon az Európa-barát koalíció miniszterelnök-jelöltjének.