Lejtmenet: A BYD felpörög, a Tesla pedig nehéz időszakon megy keresztül.


A Tesla már jócskán túllépett azon az időszakon, amikor a Wall Street csillagának számított, és folyamatosan újabb eladási csúcsokat állított fel. Az Autó szaklap beszámolója szerint Elon Musk vállalata komoly kihívásokkal néz szembe.

2021 végén a Tesla szinte legyőzhetetlennek tűnt: piaci értéke átlépte az 1000 milliárd dollárt, részvényei az egekbe szöktek, és ezzel az Apple és az Amazon elit klubjába került. Azonban most úgy tűnik, hogy ez a fényes időszak elhalványulni látszik: a márka eladásai, nyeresége és piaci értéke csökken, ami miatt sok részvényes bizalma meginogott a hosszú távú növekedési kilátásokban. A helyzetet súlyosbítja, hogy 2023 utolsó negyedévében a Tesla legnagyobb riválisa, a kínai BYD megelőzte őket, így Elon Musk már nem a világ vezető elektromos autógyártója. Ráadásul a Tesla bejelentette a sanghaji Gigafactory termelésének csökkentését, és a Cybertruck gyártásával kapcsolatos problémák, valamint a visszahívások sem segítenek a márka megítélésén - írja az Autó szaklap.

Az elemzők és befektetők jelentős része úgy véli, hogy a Tesla jövőbeli lehetőségei szempontjából elengedhetetlen a teljesen önvezető autók fejlesztésének elindítása. Ugyanakkor a vállalat növekedéséhez jelenleg a megfizethető elektromos járművek gyártása tűnik a legfontosabbnak. E téren több kínai gyártó, például a BYD, előnyösebb helyzetben van.

A BBC összegyűjtött néhány kulcsfontosságú információt, amelyek rávilágítanak a Tesla jelenlegi nehézségeire. Az egyik legfontosabb tényező, hogy áprilisban bejelentették a vállalat költségcsökkentési és helyreállítási tervét, amely keretében globálisan a munkaerő több mint 10 százalékát elbocsátják. A mintegy 15 000 alkalmazottat érintő leépítés híre komoly aggodalmat keltett a piacon, különösen, mivel ez a döntés egy időben történt a drámai eladási visszaeséssel. "Nem szeretek ilyen döntéseket hozni, de elkerülhetetlen" - nyilatkozta Musk.

A Gartner, az amerikai technológiai kutató és tanácsadó vállalat, valamint a brit pénzügyi szolgáltató, a Hargreaves Lansdown elemzői arra figyelmeztetnek, hogy a költségnyomás jeleként értelmezhető a Tesla körüli leépítési hullám. A cég jelentős összegeket fektetett új modellek és a mesterséges intelligencia fejlesztésébe, ami fokozott pénzügyi terheket róhat rá. A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy Andrew Baglino, a vezetői csapat egyik kulcsszereplője, bejelentette, hogy 18 év után távozik a cégtől, ezzel felerősítve a bizonytalanságot a vállalat háza táján. A befektetők figyelmét leginkább az vezérigazgatói utódlás kérdése köti le, amely a középszintű vezetők esetleges elbocsátásával együtt alapjaiban befolyásolhatja a Tesla jövőjét. Elon Musk, aki 2008 óta irányítja a céget, a SpaceX és a Neuralink projektjei mellett most Donald Trump januárban megalakuló kormányában is fontos szerepet kap, ami szintén elvonhatja figyelmét a Teslától. A vállalat pénzügyi helyzete is aggasztó, hiszen az idei első negyedévben a nyereség 55 százalékkal csökkent a tavalyi év azonos időszakához képest. Ezen kívül a Tesla 9 százalékos bevételcsökkenést is jelentett az első negyedévben, amely a legnagyobb éves visszaesés 2012 óta. A helyzetet tovább súlyosbítja a Cybertruck legutóbbi, több ezer darabot érintő visszahívása, amely a hibás gázpedál miatt következett be, és jelentősen rontotta a cég pénzügyi mutatóit.

Komoly problémát jelent, hogy csökkennek az értékesítések. Bár a pontos okok feltárása nehéz, a Teslánál kizárólag a kiszállításokat rögzítik. Az első negyedévben a kiszállítások 8,5 százalékkal estek vissza az előző év azonos időszakához képest, ami 2020 óta az első ilyen tendencia. A szakértők szerint ennek hátterében több külső tényező is állhat, például a globális szállítási nehézségek vagy az európai gyárban történt tűzeset. Az eladások csökkenése mellett pedig az is bonyolítja a helyzetet, hogy a Model Y, Model X és Model S árát tavasszal jelentősen, körülbelül 2000 dollárral csökkentették.

Minden kihívás ellenére Elon Musk ekkor még bizakodó volt a vállalat kilátásait illetően, és azt mondta a befektetőknek, hogy 2025 második feléről előre hozza az új modellek bevezetését. A részvényesekkel folytatott párbeszéd során a vezérigazgató világossá tette, hogy komolyabb ambíciói is vannak az önvezetés és a mesterséges intelligencia területén. Az elképzelések várható sikereit azonban egyes elemzők megkérdőjelezik: a Deutsche Bank szerint a vezető nélküli autók komoly "technológiai, szabályozási és üzemeltetési kihívásokkal" néznek szembe. Egyes források szerint a technológiai problémák miatt, mint amilyen a Cybertruck visszahívása is, torpantak meg az eladások. Itt azonban érdemes megjegyezni, hogy a Tesla első percétől kezdve ömlenek a hírek a megbízhatatlan, kigyulladó, "önvezetés" közben karambolozó autókról, a rendkívül rossz "after sales" (eladás utáni) hozzáállásról, és a szervizproblémáktól. Musk cégének "trendiségébe" ez eddig belefért, mindig megbocsátottak neki a "hívek". Lehet, hogy ez a vak lelkesedés mostanra kimerült. Mert trendi autókat olcsóbban kínál például a BYD, gombnyomásra forgó, óriási érintőképernyővel... Ráadásul időközben a nagy múltú amerikai gyártók is bebizonyították, hogy képesek fokozatosan villamosítani. A General Motors a 2022-es év eleji 0,3-ról mára 6,6 százalékra tudta növelni részesedését az e-autós piacon. A Hyundai csoport (11,2%) a Hyundai, a Kia és a Genesis márkával, jelenleg a Forddal (7,2%) küzd a második helyért az amerikai elektromos autós statisztikában.

A Tesla teljesítménye nem csupán az Egyesült Államok piacát érinti, hanem világszerte érezhető a hatása, hiszen a globális részesedése folyamatosan csökken, különösen Európában, ahol már csak körülbelül 3%-ra apadt. Németországban, 2024 júniusában mindössze 4600 új Teslát helyeztek forgalomba, ami több mint 40%-os csökkenést jelent a tavalyi évhez viszonyítva.

A Tesla piaci értékének csökkenése tapasztalható, amely már tavaly is megkezdődött. A részvények árfolyama jelentős mértékben csökkent, amit az Egyesült Államokban tapasztalható magas kamatlábak is súlyosbítottak, mivel ezek megnehezítették az autóvásárlási hitelek igénybevételét. Az idei év április végéig a vállalat részvényei körülbelül 40 százalékkal estek vissza. 2021 novemberében egy-egy részvény értéke még meghaladta a 400 dollárt, ma viszont már csak körülbelül 162 dollárra becsülhető. Ez a folyamat a Tesla helyezését is hátrább szorította az amerikai cégek rangsorában; a Dow Jones Market Data adatai szerint az év elején még a 7. helyen állt, míg tavasszal már csak a 14. pozíciót foglalja el.

A második negyedéves pénzügyi jelentések aggasztó tendenciákat mutatnak: a vállalat nettó nyeresége 45%-kal, 1,47 milliárd dollárra csökkent, ami jelentősen elmarad az elemzők által várt 1,9 milliárd dollártól. Ennek következtében a részvények értéke július végén több mint 10%-kal visszaesett. A márka bevétele ugyanakkor 2%-kal, 25,5 milliárd dollárra emelkedett, csupán alig túllépve a várakozásokat, de ez nem kompenzálja az eladások csökkenését: a második negyedévben 4,8%-kal, 444 000 darabra zsugorodott az értékesítés volumene. Továbbá, a Tesla részesedése az Egyesült Államokban az elektromos autók piacán először csökkent 50% alá (2024 április-június: 49,7%, 2023 április-június: 59,3%, 2022: 74,8%). Az amerikai Morgan Stanley befektetési bank bejelentette, hogy csökkenti a Tesla részvényeiben meglévő pozícióját, bár ez a lépés egyelőre nem tükröződött a részvények árfolyamának alakulásában.

Mindez azonban nem tántorította el Muskot attól, hogy bejelentse: 2025-ben "új modellek" bemutatására készül. A részletek egyelőre homályban maradtak. Az X és az S modellek már nem számítanak újdonságnak, míg a Model 3 tavalyi frissítése meglehetősen visszafogott volt, és az Y verzióval is késlekedtek. A Reuters iparági forrásokra hivatkozva szeptemberben arról számolt be, hogy 2025 végére érkezhet egy új, hatüléses Y modell, amelyet Kínában fognak gyártani. Ami az olcsóbb alternatívákat illeti, áprilisban arról is beszámoltak, hogy a Tesla "elvetette" a 25 000 dollár alatti árú modell gyártásának terveit. Musk szerint a cégnek "mesterséges intelligenciával foglalkozó robotikai vállalatként" kellene gondolkodnia, nem csupán autógyártóként - bár ezt a kijelentést nem mindenki értette egyértelműen.

Related posts