"Legyen ez a jubileumi év a megbékélés és az összhang időszaka, ahol a Jóistennel és embertársainkkal való kapcsolatainkat erősítjük."

A Temesvári Közéleti Kávéház 2025. februárjában megtartott rendezvényén a vendég szerepét ft. Pál József Csaba, a temesvári római katolikus megyéspüspök töltötte be. Az est házigazdája, Tamás Péter tiszteletbeli konzul, élénk beszélgetést folytatott a püspökkel, amelyre számos érdeklődő volt kíváncsi. A találkozó során a főpásztor feladatairól, a temesvári egyházmegye előtt álló kihívásokról, valamint a római katolikus plébániák helyzetéről esett szó. Kiemelték a közösségépítés fontosságát, és beszéltek a kisközösségek szerepéről is a vallási életben. A Nyugati Jelen riporterének kérdéseire válaszolva ft. Pál József Csaba a 2025-ös jubileumi évről (szentévről) is kifejtette gondolatait, hangsúlyozva, hogy ez a periódus kiváló lehetőséget nyújt a kiengesztelődésre Istennel és embertársainkkal egyaránt.
A találkozó elején, Tamás Péter tiszteletbeli konzul felkérésére ft. Pál József Csaba püspök Isten áldását kérte a jelenlévőkre és a rendezvény helyszínére. A főpásztor kiemelte, hogy papként és püspökként egyaránt az a küldetése, hogy támogassa az embereket abban, hogy közelebb kerüljenek a Jóistenhez, valamint hogy a Jóistent eljuttassa az emberekhez. "A Jóisten boldogságot ad számomra, az ő jelenléte mindig reményt ad, és folyamatosan érzem az ő közelségét. Szeretném, ha mások is kapcsolatba léphetnének vele – ez a küldetésem" – fogalmazott ft. Pál József Csaba. Hozzátette, hogy Istenhez fűződő kapcsolatunk, amely vigaszt és reménységet ad, alapvetően befolyásolja más emberekkel való viszonyulásunkat is. "Ahogyan Isten szeret minket, úgy minket is küld, hogy szeressük embertársainkat, és ehhez erőt is ad nekünk. Fő feladatunk, hogy papjainkkal együtt azon dolgozzunk, hogy a hitet elvigyük a városokba, falvakba, ifjúsági csoportokhoz és a felnőttképzés keretein belül, hogy az emberek jobban megismerjék és megszeressék a Jóistent, és ennek következtében aktívan részt vehessenek az egyház és a társadalom életében."
A rendszerváltozás következtében körülbelül 200 ezer római katolikus német hagyta el a temesvári egyházmegyét, és a 176 plébánia közül több mint 100 megszűnt. Sok településen csupán egy maroknyi katolikus hívő maradt, akikhez havonta mindössze egy-két alkalommal érkezik pap, hogy szentmisét tartson. Amikor a püspök atya ezeket a kisközösségeket meglátogatta, örömmel vette észre, hogy szinte mindenhol van olyan közösségi vezető, aki összefogja a falu katolikusait, kinyitja a templomot, és pap nélkül is közösen imádkoznak, énekelnek, valamint olvassák a szentírást. "Szeretném, ha minden faluban lennének ilyen emberek, akik örömmel gyűlnek össze, és együtt élik meg keresztény hitüket. Ez számomra nagy reménység!" - osztotta meg ft. Pál József Csaba. A püspök szerint a plébániák valójában kisebb közösségekből állnak, mint például a rózsafüzér közösség, bibliakör, kórus, ifjúsági csoport, illetve a Caritas vagy Kolping szervezetek. "Ez az utunk: hogy az egyház valódi élő kisközösségekben működjön, és a nagyobb közösségek is ezekből a kisebb egységekből épüljenek fel. A pap mindent megtesz, amit tud, de a világi keresztényeknek is el kell végezniük a saját feladataikat" - tette hozzá a főpásztor.
A 2025-ös esztendő a római katolikus közösség számára különleges jelentőséggel bír, hiszen jubileumi évként van számontartva. "A jubileum 25 évente érkezik el, és a szentatya arra ösztönöz minket, hogy ez a kiengesztelődés éve legyen. Ezen az úton a Jóistennel és embertársainkkal való megbékélésre nyílik lehetőségünk. Ezért szerveződnek a zarándoklatok – elzarándokolunk Rómába, ahol szent kapuk várják a hívőket, de Máriaradnára vagy a temesvári székesegyházhoz is zarándokolhatunk, hiszen nálunk több helyszín is kínálja ezt az élményt. Amikor útnak indulunk, fontos, hogy fejünkben és szívünkben ezzel a céllal lépjünk: elengedni a bűnöket, és szabadulni akarunk tőlük. Talán egyedül nem tudnám megtenni, de a testvéreim hite és az egyház támogatása révén Isten segítsége elérhető, hogy megbékélhessek vele, és új életet kezdhessek – egy kiengesztelődött életet Istennel és embertársaimmal. Így végül magammal is megbékélhetek" – hangsúlyozta ft. Pál József Csaba. "A szentév a reménység éve is, és a szentatya arra hív minket, hogy támogassuk egymást a remény megerősítésében, különös figyelmet fordítva azokra, akik elveszítették ezt az érzést. Az első helyen a betegeket említi, akik kórházban vagy otthon szenvednek – közel kell kerülnünk hozzájuk, hogy érezzék: van közösség, van támogatás, akik gondolnak rájuk a nehéz időkben. (...) A február 11-i betegek világnapján gyönyörű szentmisét tartottunk a székesegyházban, ahol a betegekkel együtt imádkoztunk azokért is, akik nem tudtak eljönni. Körülbelül 200 ember kérte a betegek szentségét, ami nem csekélység, és a templomban a reménység és a kiengesztelődés légköre érezhető volt" – emelte ki a főpásztor, hozzátéve, hogy a börtönben lévő emberekért is cselekednünk kell, hogy reményük lehessen egy új életre a szabadulásuk után. A fiatalok a remény hordozói, de sokszor kilátástalannak érzik helyzetüket, mivel munkalehetőségeik nincsenek, ezért őket is támogatni szükséges, hogy bizakodva tekintsenek a jövőbe.
A gazdag és tartalmas eszmecsere végén Pál József Csaba püspök atya kifejezte háláját a temesvári Magyar Ház vezetőinek, akik fáradhatatlanul dolgoznak a magyarság összetartásáért, függetlenül a közösségi irányultságtól. Hangsúlyozta, hogy minden egyes valóságra figyelmet kell fordítani, és hogy mindenkire szükség van ahhoz, hogy közösen formálhassuk a közösségünket.