Hódolat a Webb űrtávcső előtt! Fantasztikus felvételt készített a Sombrero-galaxis csodáiról!

A NASA James Webb-űrtávcsövének legújabb felvételén a széles karimájú mexikói kalap után kapott Sombrero-galaxis inkább egy céltáblára emlékeztet, mintsem egy klasszikus fejfedőre.
A közeli infravörös spektrum területén készült felvételen a Sombrero-galaxis (M104) egy sima, belső koronggal áll a középpontban, ellentétben a látható fényben készült képek ragyogó középpontjával. A Webb MIRI műszerének kiemelkedő felbontása lehetővé teszi számunkra, hogy felfedezzük a galaxis külső gyűrűjének finom részleteit, és megfigyeljük, hogyan oszlik el rajta a por, amely a Világegyetem égitestjeinek egyik alapvető összetevője. A Spitzer-űrtávcső felvételén még simának tűnő külső gyűrű most először mutatja meg a benne rejtőzködő összetett struktúrákat az infravörös tartományban.
A kutatók felfedezték, hogy a csomós porban található MIRI széntartalmú molekulák, más néven policiklusos aromás szénhidrogének, jelenlétére utalnak, ami fiatal csillagképző régiók létezését sejteti. Érdekes módon, míg a Webbel által vizsgált más galaxisok, például az M82, tízszer annyi csillag születésének színhelyei, a Sombrero-galaxis nem igazán nevezhető a csillagszületés forró pontjának. E galaxis gyűrűi évente kevesebb mint egy naptömegnyi csillagot hoznak létre, míg a Tejútrendszerben körülbelül két naptömegnyi csillag formálódik ugyanezen időkeretben.
Még a galaxis szívében trónoló hatalmas, szupernagy tömegű fekete lyuk is meglepő nyugalommal bír, holott tömege eléri a 9 milliárd naptömeget. Ez a galaxismag, bár aktív, inkább a kis fényességűek közé sorolható, hiszen lassan, türelmesen falatozik a körülötte keringő anyagból. Közben egy ragyogó, viszonylag apró plazmasugarat lövell ki, amely fénye a galaxis sötétjében is feltűnik.
A Sombrero-galaxisban körülbelül 2000 gömbhalmaz létezik, mindegyik a gravitációs vonzás következtében összetartott, több százezer idős csillag gyűjteménye. Ezek a csillaghalmazok igazi tudományos laboratóriumokká válnak a csillagászok számára, lehetővé téve számukra, hogy megfigyeljék az azonos korú, de különböző tömegű és jellemzőkkel bíró csillagok közötti interakciókat. Ez a különleges környezet remek alapot ad a csillagok fejlődésének és viselkedésének összehasonlító tanulmányozásához.
A MIRI felvételének hátterét a legkülönbözőbb formájú és színű galaxisok töltik ki. Színük a tulajdonságaikról árulkodik, például arról, hogy milyen messze vannak tőlünk. A Szűz (Virgo) csillagképben látszó Sombrero-galaxis körülbelül 30 millió fényévre van a Földtől.
Az ehhez hasonló lenyűgöző felvételek létrehozása, valamint az exobolygók, galaxisok, csillagkeletkezés és a saját Naprendszerünk titkainak felfedezése egy új korszak kezdetét jelenti. A kutatók világszerte versenyt hirdettek a Webb távcső 2025 júliusában induló negyedik évének észlelési idejéért. Az érdeklődés óriási, a 2024. október 15-i határidőig összesen 2377 pályázat érkezett, amelyek körülbelül 78 ezer órányi megfigyelési időre vonatkoznak. Ez a szám kilencszeres túljelentkezést jelent. A benyújtott pályázatok széles spektrumot ölelnek fel a tudományos kutatás terén. A legkeresettebb téma a távoli galaxisok vizsgálata, ezt követi az exobolygók légkörének tanulmányozása, valamint a csillagok és csillagpopulációk elemzése, végül pedig az exobolygó-rendszerek kutatása. A kiválasztott pályázatokról 2025 márciusában adnak majd részletes tájékoztatást.