Kulja András: A tévés világban csupán a sikerpropaganda uralkodott, míg a valódi küzdelmek és nehézségek a háttérbe szorultak.

Húsz perccel Orbán Viktor és a kormány Covid-videója előtt, Magyar Péter élő közvetítést indított a Youtube-on Kulja Andrással, hogy a koronavírus-járvány öt évvel ezelőtti kitöréséről és annak kezeléséről folytassanak eszmecserét. Kulja András, aki tavaly óta a Tisza Párt EP-képviselője, a járvány időszakában orvosi pályáját gyakorolta, ezért első kézből származó tapasztalatokkal rendelkezik arról, milyen volt a vírus elleni harc és a betegek életéért folytatott küzdelem a frontvonalban.
Kulja Andrást sebészrezidensként 2020 őszén vezényelték át a Jahn Ferenc Kórház covid osztályára.
Életem egyik legnagyobb kihívásokkal teli időszaka volt, amely nemcsak szakmai szempontból, hanem érzelmileg is próbára tett.
- mondta az EP-képviselő, aki hozzátette, az orvosokb elecsöppentek a Covid-ellátásba, frissen bedobva a mélyvízbe. Volt szemész, gyermekorvos is az osztályokon, akiknek koronavírusos betegeket kellett kezelniük. Kulja András azt mondta, ügyelt urológus rezidenssel is, és volt, hogy 2-3 beteg halt meg egy műszak alatt. A járvány úgy érte a kórházakat, hogy azok ki voltak véreztetve és adósságban úsztak.
Azt mondta, nem voltak információk arról, hogyan kell megszervezvezni a Covid-ellátást. Protokollt egy csecsemőorvos kollégájával írt, lényegében nekik kellett megszervezni az ellátást a Covid-osztályon.
Szerinte azért tiltotta ki a kormány a sajtót a kórházakból, mert akkor kiderült volna, milyen rossz állapotú kórházakban kellett ellátniuk a betegeket.
Azt is megemlítette, hogy:
A kormány által beszerzett 16 ezer lélegeztetőgép kapcsán Kulja András hangsúlyozta, hogy a szakemberek mindössze egyórás képzésben részesültek a használatuk előtt. Amikor a kormány bejelentette a gépek beszerzésének mértékét, sokan meglepetten hallgatták a híreket. Az első berendezések megérkezésekor hamar világossá vált, hogy többségük használhatatlan: volt, amelyikhez nem mellékeltek angol nyelvű kézikönyvet, s olyan is akadt, ami egyszerűen nem működött. A legtöbb készülék ki sem került a csomagolásból. Kulja András szerint a kormány terve, hogy az orvosokat betanítják a gépek kezelésére, teljességgel kivitelezhetetlen, hiszen az intenzív terápiás orvosoknak évek munkájába telik, mire elsajátítják a szükséges ismereteket.
Amikor a szakemberek jelezték, hogy a gyógytornászok száma nem elegendő, és a betegek felfekvésekkel küzdenek, az a válasz érkezett, hogy találjanak megoldást helyben, a saját lehetőségeik szerint.
Felháborító, hogy míg az intenzív osztályok zsúfolásig megteltek, a kormány a sikereikre összpontosító propaganda terjesztésével foglalkozott.
A tévében csak a sikerpropaganda ment, nekünk sem lehetett rosszat mondani, miközben ott fulladtak meg a betegek. Az emberek úgy haltak meg, mintha semmit nem számítana a kormánynak az életük
- fogalmazott Kulja, aki hozzátette:
Látszik, hogy a miniszterelnök soha nem tapasztalta meg a fájdalmat, amit egy hozzátartozó elvesztése okoz, amikor telefonhívás formájában érkezik a tragédia híre, és ezt nap mint nap meg kell élni. Nincs fogalma arról, milyen érzés, amikor az intenzív osztály nem tudja fogadni a beteget, mert egyszerűen nincs szabad ágy. Nem tudja, hogyan könyörögnek a betegek a gyógyulásért, vagy milyen szívszorító, amikor egy ikerpár egymás mellett távozik az életből. Ne a sikerkommunikációra összpontosítson, hanem tegyen valamit az egészségügy helyreállításáért! Hogy lehet, hogy ennek ellenére képes tükörbe nézni?
Magyar Péter és Kulja András párbeszédét körülbelül 25 ezer érdeklődő figyelte élőben.
Az EP-képviselő által említett anomáliákról a 24.hu is részletesen beszámolt a járvány időszakában, számos cikkben kifejtve a helyzetet. Szólalt meg például egy fül-orr-gégész, akit a Covid-osztályra vezényeltek át, és írtunk arról is, hogy az orvoskamara által kidolgozott protokoll segít abban, hogy a szakmai, emberi és etikai elveket figyelembe véve hozhassanak döntéseket abban a nehéz helyzetben, amikor a koronavírusos betegek száma meghaladja az intenzív osztályok kapacitását, illetve a lélegeztetőgépek számát. Név nélkül nyilatkoztak a frontvonalban dolgozó orvosok is, akik rámutattak, hogy a lélegeztetőgépek önmagukban nem elegendőek, szakemberek nélkül nem tudják hatékonyan működtetni őket. Merkely Béla pedig arról nyilatkozott lapunknak, hogy a világ számos országában irigykednek Magyarország járványkezelési gyakorlataira.